Burhan Kuzu'dan başkanlık sistemi açıklaması

Burhan Kuzu'dan başkanlık sistemi açıklaması

AK Parti hükümetinin tartışmaya açtığı 'başkanlık sistemi'nin ayrıntılarını NTV canlı yayınında anlatan Burhan Kuzu, "Ne ABD ne de Fransa modeli" dedi. Asıl hedef yerel yönetimleri güçlendirmek.

NTV canlı yayınının konuğu olan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Başkanlık modeli tartışmaları, Anayasa çalışmaları konusunda soruları yanıtladı.

YASAMA ORGANININ ADI VAR KENDİ YOK

AK Partili Bekir Bozdağ'ın başkanlık modelini savunurken "Denetim mekanizmaları yetersiz" görüşü sorulan Kuzu, Mevcut sistemi, miadını doldurmuş eskimiş bir İngiliz modeli olarak tanımladı ve, "Hiçbir ülkeye hayır getirmemiştir bu model. Türkiye bakımından baktığımızda bu sistem bir defa denetimi olmayan bir model. Yasama, yürütme ve yargı yapacak denetimi. Haydi yargıyı bir kenara bırakalım. Bu modelde güya yasama yürütmeyi denetleyecek. Bugüne kadar gelen kanunların bütün parlamenter modellerde Türkiye de dahil yüzde 98'i hükümetten gelir parlamentodan öylesine geçer yayınlanır hükümet uygular. Bütün para muslukları bütün bütçe gibi mali sorunlar hep hükümetten gelir ve geçer. O zaman kuvvetler ayrılığı nerede meclis nasıl denetim yapıyor bana biri söylesin. Yasama organının adı var kendi yok" diye konuştu.

Verilen gensoruları hatırlatan Burhan Kuzu, bu sistemin işlemediğini şu sözlerle dile getirdi: "Ülkenin bakanı kendi parlamentosunu düşürdü parlamenter modelde. Böyle bir şey yok çünkü hükümetler tamamen parlamenter modelden parlamentonun içinden çıkıyor. Öyle olunca oğlan bizim kız bizim. Şeytana uymak gibi ben muhalefetin getirdiği öneriye uyacağım kendi bakanımı düşüreceğim."

BAŞKANLIK SİSTEMİNDE KOALİSYON DENEN BELA OLUŞMUYOR

Parlamenter sistemlerin olduğu ülkelerde başbakanların ABD'deki Başkan'dan en az üç kat daha yetkili olduğunu vurgulayan Kuzu, "Bizim gayretimiz hükümeti güçlendirmek değil parlamentonun denetimini arttırmak güçlü bir parlamento oluşturmak. Yürütme bakımından kârımız yürütme organında süreklilik var koalisyon denen bela oluşmuyor hiçbir zaman kârımızda o oluyor" dedi.

EGE'DEKİ DE GÜNEYDOĞU'DAKİ DE GÜÇLÜ OLACAK

Hangi başkanlık sisteminden bahsediyoruz" sorusunu yanıtlayan Burhan Kuzu, şöyle konuştu: "Dünyada başkanlık modeli sadece Amerika'da var. Fransa yarı başkanlık ayrı bir kategori. Güneydeki ülkelere baktığınız zaman başkanlık modeliyle alakası yok kuruluşları sakat modeller. Gerekirse diyor 'Başkan parlamentoyu fesheder.' Halbuki böyle bir yetki veremezsin başkanlık modelinde. Bizim de Amerika'daki başkanlık modelini getirip Türkiye'ye koyalım gibi bir şeyimiz yok. Oranın federal yapısı var tarihi geçmişi var. Bizim önerdiğimiz üniter yapıyı korumak şartıyla yerel yönetimlerin çok güçlü olduğu ama bu güçlülük Güneydoğu'daki ilimizde neyse Ege'deki ilimizde de o. Koalisyonlara direk kapalı, en büyük avantajı bu olacaktır. Mesela 'Federal yapıya giderse' deniyor ben de soruyorum 'Almanya federal yapıda bir ülke, neden parlamenter rejim var o zaman'.