Petrol
96.38
1.54%
Euro
18.287
0.25%
Dolar
17.943
0.17%
Altın
1.03
0.77%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
429.296
3.07%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  Bürokratlar milletvekilliği için istifa etti

  Bürokratlar milletvekilliği için istifa etti

  7 Haziran'daki genel seçimler için aday adaylığı yarışı dün en hareketli gününü yaşadı. 10 Şubat, kamuda görevli olanların istifa etmeleri için son gündü.
  • 11.02.2015 - 11:23

  7 Haziran'daki genel seçimlerde aday olmak için kamu çalışanlarından istifa haberleri dün tavan yaptı. Özellikle bürokrasi kesiminde görülen istifalar için son gün olan dün istifaların ardı arkası kesilmedi.

  Bürokratlar milletvekilliği için istifa etti #1

  SGK BAŞKANI İSTİFA ETTİ

  Bürokrasideki en dikkat çekici istifalardan biri SGK'da yaşandı. 15 milyona yakın çalışanın kayıtlı olduğu Türkiye’nin en büyük kamu kuruluşu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Başkanı Yadigar Gökalp İlhan milletvekili adaylığı için görevinden istifa etti.

  TCDD GENEL MÜDÜRÜ SİYASETE GİRİYOR

  Maliye Müsteşarı Naci Ağbal, Tarım Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları ile TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Recep Kaymakcan istifalarıyla dikkat çekti.

  GÖREVLERİNE DÖNEBİLECEKLER

  İstifa eden kamu görevlileri, eğer siyaset sahnesinde bekledikleri başarıyı yakalayamaz ve seçimi kaybederlerse, ataması yapıldığı takdirde eski görevlerine geri dönebilecek. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92'nci maddesine göre prosedür şöyle işliyor:

  "İkiden fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, a) Ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve b) Bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler."

  İŞTE İSTİFA EDEN BÜROKRATLAR

  BAKAN YARDIMCILARI

  Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Nurettin Akman.

  BAŞBAKANLIK YÜKSEK YARGI

  Başbakanlık Ekonomik Sosyal ve Kültürel İşler Başkanı Kasım Bostan, Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Bilal Çetin, Başbakanlık Başmüşaviri ve eski Somali Büyükelçisi Kani Torun, Başbakanlık Müşaviri Mahmut Turunç, Başbakanlık Müşaviri Kenan Bozgeyik, Başbakanlık Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Mustafa Öz, TBMM Başkan Müşaviri Cengiz Sağlam. Sayıştay Başkan Yardımcısı Fehmi Başaran, Sayıştay Başsavcısı Ömer Duman.

  ÜST KURULLAR

  RTÜK Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Çakırtaş, RTÜK Başkanlık Müşavirleri İrfan Barut, Yaşar Uğurlu ve Rasim Bölücek, Araştırmacı Mustafa Tarlacı. YÖK üyeleri Prof. Dr. Muhittin Şimşek ve Dr. Emin Zararsız.

  MÜSTEŞAR VE MÜSTEŞAR YARDIMCILARI

  Maliye Bakanlığı Müsteşarı ve YÖK Üyesi Naci Ağbal. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Gazi Alataş ve Ömer Bozoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hakan İlyas Aydoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Salih Çelik ve Yusuf Büyük, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Türker Yörükçüoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan Usta.

  BAKANLIK MÜŞAVİRLERİ

  Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Adnan Boynukara, Adalet Bakanlığı Müşaviri Burhan Güvenç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri Selçuk Çebi, Sağlık Bakanlığı Müşavirleri Enginer Birdal ve Osman Güzelgöz.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Danışmanı Ayşe Keşir, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Danışmanı ve TCDD Pazarlama Daire Başkanı Mehmet Aycı.

  VALİ YARDIMCILARI

  Bitlis Vali Yardımcısı Salih Altun, Şırnak Vali Yardımcısı Turhan Bedirhanoğlu, Tekirdağ Vali Yardımcısı Mustafa Yel.

  GENEL MÜDÜRLÜK VE BAŞKANLIKLAR

  Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Recep Kaymakcan, Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Kemal Biçerli, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Gümrükler Genel Müdürü Cenap Aşcı, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Münib Karakılıç, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Personel Genel Müdürü Nizamettin Ekinci.

  Türk Standardları Enstitüsü Başkanı Hulusi Şentürk.

  Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz, Adli Tıp Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammet Emin Akbaşoğlu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcısı Ümit Güner, Elektrik Üretim AŞ Genel Müdür Yardımcısı Nurettin Kulalı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Atay Uslu, Sosyal Güvenlik Kurumu Daire Başkanı Yavuz Selim Ayaz, Adli Tıp Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammet Emin Akbaşoğlu.

  REKTÖR VE DEKANLAR

  Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz, Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanattin Uysal, Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Rüştü Karaman, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal. Gaziantep Üniversitesi İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Altuntaş, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Günşen, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Bingöl. Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Eski Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı ve Polis Akademisi Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Avukat Prof. Dr. Vahit Bıçak.

  BAŞSAVCI VE HAKİM

  Zonguldak Başsavcısı Hüseyin Özbakır, Çankırı Hakimi ve Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu.

  KONFEDERASYON VE BİRLİK

  Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanı Fehmi Kiraz.

  SPOR DÜNYASI

  Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin, Hokey Federasyonu Başkanı Sadık Karakan, Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Asbaşkanı Ali Osman Tobay, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ergün Tekin.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir