Euro
15.1783
-0.43%
Dolar
13.3815
-0.32%
Altın
793.8890
-0.24%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
579.077
0.81%
8ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 8 C

  Çelik: Laiklik kavramı anayasa teklifimizde yer alacaktır

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, düzenlenen basın toplantısında Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın açıklamalarına değindi.
  • AA
  • 26.04.2016 - 21:46
  Çelik: Laiklik kavramı anayasa teklifimizde yer alacaktır

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısı ardından açıklamalarda bulundu. Çelik, "Laiklik kavramı anayasa teklifimizde yer alacaktır." dedi.

  Çelik: Laiklik kavramı anayasa teklifimizde yer alacaktır #1

  "AK PARTİ'NİN TUTUMU NETTİR"

  Ömer Çelik, şöyle konuştu: "Laiklik konusunda AK Parti'nin politikası ve resmi görüşü ve şimdiye kadar ki tutumu nettir. AK Parti, gerek parti programında gerek parti tüzüğünde, laiklik kavramının özgürlükçü bir laiklik tanımı çerçevesinde altını çizmiştir. Laikliği bir toplumsal hakemlik kurumu, bir toplumsal barış kurumu olarak görüyoruz. Tıpkı demokrasi gibi, tıpkı hukuk devleti gibi altını çizdiğimiz bir kavramdır. Bizim anayasa metnimizde laikliğin olmayacağı gibi herhangi bir yorum ya da değerlendirme söz konusu değildir. Laiklik kavramı, bizim anayasa tekliflerimizde daha önce de yer almıştır, yeni vereceğimiz teklifte de kuşkusuz demokrasi gibi, hukuk devleti gibi yer alacaktır."

  DİNİ ANAYASA

  Dini Anayasa tartışmalarına da değinen Çelik, "Dini anayasa ya da din dışı anayasa diye bir kavram olmaz. Öyle bir değerlendirme yapılamaz. Şu olabilir; din ve vicdan hürriyetini teminat altına alan, yüksek demokratik standartlarla yazılmış bir anayasa olabilir, din ve vicdan hürriyetini teminat altına alma konusunda demokratik standartları düşük olan zayıf olan anayasa olabilir. Ama anayasalar dindar ya da dindar olmayan dini ya da dini olmayan şeklinde ayrılamaz." ifadelerini kullandı.


  Görüş Bildir