Petrol
109.1
0.00%
Euro
17.5386
-1.62%
Dolar
16.6089
-1.63%
Altın
979.24
-1.30%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
351.416
-2.97%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Çelik: Türk tarihi hesaba katılmadan Çin tarihi yazılmaz

  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türk tarihinin hesaba katılmadan Çin tarihinin yazılamayacağını söyledi. Çelik, Nobel ödüllü Çinli yazar Mo Yan'ı kabul etti.
  • 22.02.2014 - 16:28
  Çelik: Türk tarihi hesaba katılmadan Çin tarihi yazılmaz

  Çelik: Türk tarihi hesaba katılmadan Çin tarihi yazılmaz #1

  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Nobel ödüllü Çinli yazar Mo Yan’ı Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü’nde kabul etti.

  'TÜRK TARİHİ HESABA KATILMADAN ÇİN TARİHİ YAZILAMAZ'

  Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Bakan Çelik, Mo Yan’ın Türkiye ziyaretinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. İki ülkenin tarih boyunca etkileşimlerinin bulunduğuna dikkat çeken Çelik, “Türk tarihi hesaba katılmadan Çin tarihi yazılamaz. Çin tarihi hesaba katılmadan da Türk tarihi tam olarak yazılmış olmaz. Bu sene Çin’de Türk kültür yılı. Bunun son aşamasına geliyoruz. Netice itibariyle Çin’de Türkiye’yi daha çok tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bakanlık olarak Çinli entelektüellerin Türkiye’yi tanımasını çok önemsiyoruz. Sayın Mo Yan gibi dünya çapında bir yazarın ülkemizi ziyaret etmesini çok önemsedik” dedi.

  Çelik: Türk tarihi hesaba katılmadan Çin tarihi yazılmaz #2

  'TOPKAPI SARAYI, ÇİN KOLEKSİYONU BAKIMINDAN DÜNYADA BİR MARKA'

  Görüşmenin gerçekleştiği Topkapı Sarayı’nın Çin için ayrı bir öneme sahip olduğundan bahseden Bakan Çelik, “Topkapı Sarayı Çin koleksiyonu bakımında dünyada bir markadır. Bizim elimizde burada 10 bin 500’e yakın Çin koleksiyonu porselen bulunmaktadır. Biz bu koleksiyonun ancak yüzde 1’ini sergileyebiliyoruz. Büyük bir itina ile bunu bir insanlık mirası olarak değerlendiriyoruz. Kendisinin ülkemize gelmesi bizi bizzat bir yazar gözüyle tanıması bizimi için önemli” diye konuştu.

  'BİR MÜCEVHER İŞÇİLİĞİ GİBİ KONULARI İŞLİYOR'

  Çelik Mo Yan’ın sıradan insan hikayelerinden yola çıkarak insanlığın büyük meselelerine değinme noktasında usta bir yazar olduğunu vurgulayarak, “Bu hikayelerin içerisinde evrensel mesajları yakalama konusunda verimli bir yazarlığı var. Bir mücevher işçiliği gibi konuları işliyor” ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir