Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
494.847
-3.82%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Çelik'ten Arınç'a: AK Parti'ye katılmak durumunda

  Hüseyin Çelik, Bülent Arınç'ın Recep Güven'e verdiği destek ile ilgili konuştu.
  • 10.10.2012 - 16:00
  Çelik'ten Arınç'a: AK Parti'ye katılmak durumunda

  Çelik ten Arınç a: AK Parti ye katılmak durumunda #1

  Günlerdir Türkiye gündemini meşgul eden Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'in açıklamaları AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik'in de gündemindeydi. Dün Başbakan Erdoğan'ın "Teröriste ağlamayız, herkes kendi işini yapsın" çıkışının ardından Çelik, Bülent Arınç'ın "Emniyet müdürünü şahsım olarak takdir ediyorum" sözleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  "GÖRÜŞ AYRILIĞI VAR MI?"

  Bir gazetecinin, Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'in sözlerini hatırlatarak, "Bu konuda partinizde bir görüş ayrılığı olduğunu seziyor musunuz?" şeklindeki sorusuna Çelik, Emniyet Müdürü'nü yakından tanımadığını, ancak müdürün Siirt'teki görevi sırasında çok iyi bir performans sergilediğini söyledi.

  "BÜROKRAT NE KADAR KONUŞURSA O KADAR OFSAYTA DÜŞER"

  "Bana göre Emniyet Müdürü'nün en büyük hatası bir basın toplantısı yapıp bir politikacı gibi görüş izharında bulunmasıdır" diyen Çelik, şöyle devam etti:

  "Bırakın bu işi siyasetçiler yapsın. Bir bürokrat, başkasının itirazına yol açmayacak şekilde bağlı bulunduğu siyasi iradenin talimatları doğrultusunda icraat yapar. Siz icracı birimlersiniz. Bir bürokrat ne kadar çok konuşursa o kadar ofsayta düşer. Onun için Sayın Emniyet Müdürü'nün görevi değil, böyle bir konuşmayı yapmış olması yanlıştır. Siyasetçilerin yapacağı şeyi yapmış olması yanlıştır.

  "EMNİYET MÜDÜRÜ'NÜN İYİ NİYETİNDEN ŞÜPHEM YOK"

  Söylediği ifadeler sıkıntılıdır. Çıkış noktası itibarıyla iyi niyetli buluyorum. Sayın Emniyet Müdürü'nün iyi niyetinden hiçbir şüphem yok. Hepimiz her zaman şunu söylüyoruz; 'İnsan ölümlerine sevinmek mümkün değildir'. Keşke bu dağdaki insanlar hiç eline silah almamış olsaydı. Keşke Türkiye'nin başına böyle bir terör musibeti sarılmamış olsaydı. Keşke bu insanlar evlerini, anne babalarını, yerlerini yurtlarını terk edip birçok insanın kanına girmeselerdi, onlar da bu yolda öldürülmeseydi. Hepimiz bunu istemiyor muyuz? Bunu herkes söylüyor. Eminim ki Emniyet Müdürü de aslında bunu kast etmiştir."

  "ARINÇ'IN ŞAHSİ GÖRÜŞÜDÜR"

  Emniyet Müdürü Güven'in kullandığı ifadelerin diğer tarafta çok büyük sıkıntılar, travmalar yarattığını dile getiren Çelik, şunları kaydetti: "Partimizden Sayın Hükümet Sözcümüz Bülent Arınç Bey, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yaptı. Açıklamada Sayın Bülent Arınç altını çizerek , 'Ben Bülent Arınç olarak böyle düşünüyorum, bu benim şahsi görüşümdür' dedi. Esasen Bakanlar Kurulu'nda da bu mesele konuşulup, tartışılıp bir sonuca, karara varılmış değil, konu gündeme bile gelmiş. Ama tabii medyada bu manşet olunca, kamuoyunun gündemi yoğunluklu olarak bu meseleye yüklenince bunun arkasından tabii başka türlü açıklamalar geldi. Sayın Bülent Arınç, 'Şahsi görüşümdür' diye açıklama yaptı ama o akşam burada, AK Parti MYK'sında bu mesele konuşuldu. MYK üyelerinin genel kanaati benim bu anlattığım çerçevededir. Bu Emniyet Müdürümüzün ifadelerinin 'çok sıkıntılı ifadeler' olduğu yönündedir."

  ARINÇ'IN TUTUKLU VEKİLLER BEYANATI

  "Sayın Bülent Arınç bir ağabeyimizdir, bir büyüğümüzdür, hükümet sözcüsüdür, Başbakan Yardımcımızdır. Siyasette deneyimlidir, bir söz üstadıdır" diyen Çelik, şöyle devam etti: "Ondan önce de tutuklu milletvekilleriyle ilgili 'Onlar Meclis'te olmalı, gelmeli, mutlaka burada olmalı' şeklinde beyanatlarda bulundu. Biz yine MYK'mızda bu konuyu değerlendirdiğimizde 'Bu yargının işidir' dedik. Neticede bireysel görüşlerimiz şu ya da bu olabilir, ama AK Parti'nin organları istişare sonucu bir karara varırsa herkes bu karara uyar.

  "ARINÇ PARTİYE KATILMAK DURUMUNDA"

  Diyelim ki, yukarıdaki tartışmalar esnasında ben de Sayın Başbakan ile birçok konuda aynı görüşü taşımayabilirim. Zaman zaman da farklı şeyleri düşünüyoruz ve bunları dillendiriyoruz. Ama bir istişare mekanizması işleyip oradan bu iş karar altına alındıktan sonra AK Parti'nin disiplin anlayışı çerçevesinde herkes bu karara uyar. Nitekim Sayın Arınç, o tutuklu vekillerle ilgili olarak sonraki süreçte partinin iradesi bu şekilde ortaya çıkınca şahsi görüşü olduğunu ifade etti, etmeye devam edebilir ama partinin bu genel kanaatine de kendisi katılmak durumunda."


  Görüş Bildir