Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.742
0.09%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Cemil Çiçek: Kavgaya çanak tutacak tavırlardan kaçınalım

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, katıldığı canlı yayında cumhurbaşkanı adaylarına çağrıda bulundu.
  • 21.07.2014 - 13:25
  Cemil Çiçek: Kavgaya çanak tutacak tavırlardan kaçınalım

  Cemil Çiçek: Kavgaya çanak tutacak tavırlardan kaçınalım #1

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Habertürk TV’de gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

  "KAVGAYA ÇANAK TUTACAK TAVIRLARDAN KAÇINALIM"

  Cumhurbaşkanı adaylarına çağrıda bulunan Çiçek, "Seçim önemli bir seçimdir, bir dönüm noktasıdır. 9 Ağustos’a kadar hakaretin her türlüsünü söyleyip 11 Ağustos’ta ‘sayın cumhurbaşkanı’ dersek açığa düşeriz. O yüzden seçim kampanyasını saygı çerçevesinde sürdürmek gerekir. Kavgaya çanak tutacak tavırlardan kaçınalım." dedi.

  Gündemi değerlendiren Cemil Çiçek, şunları söyledi; 

  GAZZE'DEKİ KATLİAM

  "2 balinaya verilen değer oradaki halka verilmiyor. Biz kınıyoruz. Orada insanlar ölüyor. Sayı 500’ü buldu. Ortadoğu kan gölü halinde. Türkiye tüm eksikliğine rağmen huzur içerisinde kardeşliğin tesis edildiği ülke. Birbirimizin kıymetini bilelim. Yaşadığımız çağ 21. yüzyıl ama cahiliye döneminden daha vahşi bir durumla karşı karşıyayız. Bu vahşetin hepimizin yüreğini kanatması gerekir eğer insansak. Böyle durum karşısında herkes kendi üslubunca meseleye dikkat çekmek istiyor. Değişik ifadeler kullanılıyor. Bizim Türkiye olarak baştan beri tavrımız İsrail’in uyguladığı politikalardır. İster soykırım, ister zulüm, ister katliam…Tepki uygulanan politikalardır.

  CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

  Seçim önemli bir seçimdir. Bir dönüm noktasıdır. 12. Cumhurbaşkanını halk seçecek. Cumhurbaşkanı devletin başıdır ve milletin birliğini temsil eder. 9 Ağustos’a kadar hakaretin her türlüsünü söyleyip 11 Ağustos’ta ‘sayın cumhurbaşkanı’ dersek açığa düşeriz. O yüzden seçim kampanyasını saygı çerçevesinde sürdürmek gerekir. Kavgaya çanak tutacak tavırlardan kaçınalım. Seçim önemli ama seçimden sonra halk kimi seçecekse ona saygı duymalıyız.

  CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİ

  Anayasa’yı değiştiremedik. Bu Anayasa’ya göre seçim yapılacak seçilecek cumhurbaşkanı bu Anayasa’ya göre yemin edecek ve yetkileri kullanacak. Bu Anayasa yürürlükte olduğu sürece Anayasal problemler yaşayacağız.

  2015 SENARYOLARI

  Ben tarafsızım. Parti oturacak 45 gün içerisinde yeni genel başkanı seçecek. Yeni hükümet kurulacak. İlk turda cumhurbaşkanı seçilirse iş ve işlemler Meclis üzerinden yürütülecek. Sayın Başbakan seçilirse Resmi Gazete’de yayınlandığında milletvekilliği de kalkıyor. 28 Ağustos’tan sonra yeni hükümet kurma çalışması var. Yeni başbakan atanacak. 28 Ağustos’ta cumhurbaşkanı mazbatasını alacak ve yemin edecek.

  ABDULLAH BEY KARARINI VERMEDİ

  Abdullah Bey kendisi kararını vermedi. Ekmeleddin Bey’in ismi benim için sürpriz oldu. Süreç iyi gidiyor, herkes düşüncelerini söylüyor. 

  PARALEL YAPI TARTIŞMASI

  Ahlaksızca iştir. Bu iş ile ilgili görevden alma olmadı. Bu konularda süreyle bağlı olanlar neyse onu yapıyoruz.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir