Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
362.645
-0.43%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Cemil Çiçek: Meclis'teki ifadeler yakışıksız

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek 24. dönem 3. yasama yılı değerlendirme toplantısında konuştu.
  • 16.07.2013 - 11:20
  Cemil Çiçek: Meclis'teki ifadeler yakışıksız

  Cemil Çiçek: Meclis teki ifadeler yakışıksız #1

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis'teki kaba üslup, yaralayıcı ve hakaret içeren sözler konusunda milletvekillerine sert uyarılarda bulundu. Meclis'in eylem yeri olmadığını söyleyen Çiçek, "Meclis başka eylemlerin odağa haline gelirse bundan hepimiz zarar görürüz" dedi.

  TBMM Başkanı Çiçek, TBMM Tören Salonu'nda gerçekleştirdiği 24. dönem 3. yasama yılı değerlendirme toplantısında, Meclis'teki üslup sorununa ilişkin çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Geçen dönemlerle karşılaştırıldığında bu yasama döneminin çok daha gergin ve üslup bakımından kırıcı geçtiğini ifade eden Çiçek, Genel Kurul'da yapılan konuşmaları tarayarak, 'Kaba ve Yaralayıcı Sözler' konulu bir derleme yaptıklarını, sözkonusu derlemenin 110 sayfadan oluştuğunu söyledi.

  KABA ÜSLUBU KINIYORUM

  Bu çalışmayı, Meclis'te grubu bulunan siyasi parti liderlerine gönderdiğini hatırlatan Çiçek, Genel Kurul'da yapılan konuşmalarda hakaret içeren, kaba ve yaralayıcı sözlerden kaçınılmasını teminen Genel Başkanlar tarafından uygun görülecek yol ve yöntemlerle çaba gösterileceğine inancını dile getirdiğini hatırlattı. Ancak, aradan geçen süre zarfında Genel Kurul'da kullanılan ifadelere bakıldığında, olumlu bir gelişme olmadığının, asla tasvip edilmeyecek ifadelerin hala kullanıldığının son ana kadar görüldüğünü belirten Çiçek şunları kaydetti: "Milli mücadeleyi yürüten Gazi Meclis'e ve aziz Türk milletinin temsilcilerine yakışmayan bu ifadelerin Meclis'in, milletvekillerinin ve genel olarak siyaset kurumunun halk nezdindeki itibarını zedelediğini üzüntüyle müşahede ediyorum. Bu tip yaralayıcı, kaba, hakaret içeren sözler ve temiz dil içermeyen beyanlar sadece meclis kürsüsüyle kalmadı, internet üzerinden insanların aile hayatlarına kadar uzanmaya başladı.

  'MİLLETVEKİLİNE YAKIŞMIYOR'

  Bunlar, son derece yakışıksız, milletvekiline yakışmayan ve sorumluluktan uzan beyanlardır. Söz uçuyor ama yazı kalıyor. Yıllar sonra tutanakları inceleyecek olanlar geçmiş dönemlerle aradaki üslup farkını göreceklerdir. Umarım önümüzdeki yasama yılında daha yapıcı bir üslup Genel Kurula hakim olur. Bu konuda herkesi sorumluluğa davet ediyorum. Burada herkes konuşacak ama içtüzük itibarıyla kaba olmayacak, yaralayıcı olmayacak, herkes temiz bir uslup kullanacak. Meclis kaba sözlerin kullanıldığı mekanlar olamaz. Meclisimiz, hepimizi üzecek başka türlü eylemlerin odağı haline gelirse bundan hepimiz zarar görürüz. Meclis eylem yeri değildir. Kamu düzeni ile ilgili kuralları biz koyarız. Koyduğumuz kurallara önce milletvekilleri olarak biz uymalıyız. Gece yarılarına kadar çalışıp kuralı koyup ilk ihlal edenler biz olmamalıyız."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir