Euro
15.2464
-0.27%
Dolar
13.6137
0.18%
Altın
792.3220
-0.29%
Borsa
1964
0.65%
Bitcoin
501.644
-2.99%
3ºC
İstanbul
Bulutlu 3 C

  Cemil Çiçek: Parti kapatmalar kabul edilemez

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, HDP'nin kapatılacağı iddialarına "Parti kapatmalar kabul edilemez" yanıtını verdi.
  • 05.11.2014 - 14:54
  Cemil Çiçek: Parti kapatmalar kabul edilemez

  Cemil Çiçek: Parti kapatmalar kabul edilemez #1

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Altınpark'ta düzenlenen mobilya fuarının açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın, 'MGK'da HDP'nin kapatılması yönünde karar alındığına' ilişkin iddiası vardı. Türkiye'de hala partilerin kapatılma riski var mı?" sorusunu yanıtlayan Çiçek, "Parti kapatmalar kabul edilemez" dedi.

  PARTİ KAPATMALARI DOĞRU BULMAM

  Cemil Çiçek, şunları söyledi;

  "Bu türlü açıklamalar neye dayanıyor, ne kadar doğrudur, yanlıştır onu bilmem. Çünkü ben bahsettiğiniz belgenin görüşüldüğü MGK toplantısında bulunmadım. Ancak şunu ifade etmek isterim; ülkemizde geçmişte pek çok siyasi parti kapatıldı. Bu kapatmalar hiçbir zaman bekleneni de vermedi. Dolayısıyla parti kapatmaları doğru bulmam. Türkiye'de o kadar çok parti kapatıldı ki ister Anayasa Mahkemesi kararıyla ister geçmişte konsey kararıyla kapatılmadık kesim kalmadı. Onun için parti kapatmalar artık günümüzde kabul edilebilecek bir husus değildir. Bu işin bir yanı.

  PARTİLERİMİZE YÖNELİK CEBİR VE ŞİDDET İÇEREN HİÇBİR EYLEMİ TASVİP ETMEYİZ

  İkincisi, hepimizin de kamu düzeninin tesisi noktasında en başta siyasi partilerimizin özel bir sorumluluğunun olduğunu da kabul etmek gerekir. Çünkü AİHM kararlarını da bu açıdan değerlendirmek gerekiyor. Siyasi partilerimiz demokratik, siyasi hayatın vazgeçilmez unsurudur. Anayasamızda bu çok açık olarak yazılıdır ve mahkeme kararlarında da bu vardır. Dolayısıyla siyasi partilerimize yönelik cebir ve şiddet içeren hiçbir eylemi asla tasvip etmeyiz, etmiyoruz."

  Cemil Çiçek: Parti kapatmalar kabul edilemez #2

  "SÖYLEMLERİNE, EYLEMLERİNE DİKKAT ETMELİ"

  Kamu düzeninin korunması ve sağlanmasında siyasi partilerin sorumluluk taşıdığını vurgulayan Çiçek, "Onlar da söylemlerine, eylemlerine dikkat etmeli, kendilerine Anayasadan sağlanan bu türlü teminatları, siyasi düşüncemizdeki yer ayırdığımız bu ayrıcalığı, kötüye kullanmamalıdır" diye konuştu.


  Görüş Bildir