Petrol
96.47
-0.12%
Euro
18.2264
-0.19%
Dolar
18.1159
0.20%
Altın
1.021
0.04%
Borsa
3041
0.00%
Bitcoin
393.150
-8.22%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Cemil Çiçek yeni anayasa için tarih verdi

  Meclis Başkanı Cemil Çiçek'ten yeni anayasa çalışmaları ile ilgili önemli açıklamalar..
  • 31.10.2011 - 18:47
  Cemil Çiçek yeni anayasa için tarih verdi

  Cemil Çiçek yeni anayasa için tarih verdi #1

  30 yıllık darbe Anayasası'nı rafa kaldıracak yeni Anayasa çalışmalarında "usule" ilişkin komisyonda mutabakat sağlandı. "Usulleri belirledik, artık esasa geçiyoruz'' diyen Meclis Başkanı, "Gelecek yılın sonuna kadar süreci tamamlamak istiyoruz" dedi.

  MUTABAKATA VARILDI

  Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yeni anayasa için çalışma usulünde "mutabakata" vardı. Komisyon yeni anayasa için yarın kolları sıvıyor.

  TAKVİM 4 AŞAMADA İŞLEYECEK

  Buna göre anayasa ilişkin takvim 4 aşamada işleyecek. İlk aşama, katılım, veri toplama ve değerlendirmeden oluşacak.

  Konuyla ilgili açıklama yapan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "1 Kasım itibariyle 1. Aşamaya geçiyoruz. Bununla ilgili 30 Nisan 2010 tarihine kadar bu sürece katkı vermek isteyen örgütler, kim bu sürece katkı vermek istiyorsa ne düşüncesi varsa bu süre zarfında meclis başkanlığına iletmiş olacaklar" dedi.

  İkinci aşamada, metnin oluşturulması için temel ilkelerin belirlenecek. Üçüncü aşamada ise metin kamuoyuna sunularak, tartışılacak. Ve son aşamada taslak metnin gözden geçirilip teklif haline getirilecek.

  Bu takvime göre yeni anayasa teklifi, 2012 sonuna kadar yetişecek. Çiçek, bu konuda, "Biz mümkünse önümüzdeki yılın sonuna bunu bitirmek istiyoruz" diye konuştu.

  3 ALT KOMİSYON KURULACAK

  Toplumun tüm kesimlerini dinlemek, katkılarını almak için komisyon bünyesinde 3 alt komisyon kurulacak.

  Cemil Çiçek, "Birinci komisyon Meclis'te temsil edilmeyen siyasi partiler ve anayasa komisyonundan sorumlu olacak. İkinci komisyon kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerini dinleyecek. Üçüncü komisyon da sivil toplum örgütlerini dinleyecek" şeklinde konuştu.

  'ZAMANI İYİ KULLANMAMIZ GEREKİYOR'

  Ancak yeni anayasaya katkı vermek isteyenlerin 31 Aralık'a kadar yazılı olarak görüş bildirmesi gerekiyor. Sürece katkı vermek isteyenlere yönelik çağrısını bir kez daha yineleyen Çiçek, "Herkesten rica ediyoruz ki neden şikâyet ediyorlarsa görüşleri neyse bunu yazılı olarak gönderirler, zamanı iyi kullanmamız gerekiyor" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir