Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5252
-0.07%
Dolar
16.806
-0.12%
Altın
977.01
-0.08%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
335.832
3.06%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  CHP 3 büyükşehir adaylarını Eylül'de açıklayacak

  CHP 3 büyükşehir adaylarını Eylül'de açıklayacak

  CHP, İstanbul, Ankara, İzmir adaylarını Eylül'de açıklayacak. Garanti görülen ilçeler için vekiller aday olamayacak.
  • 22.07.2013 - 08:03

  CHP 3 büyükşehir adaylarını Eylül de açıklayacak #1

  Yerel seçime yönelik çalışmaların sürdüğü ana muhalefet partisinde kulisler de hareketli. Eylül ayında açıklanacak İstanbul, İzmir ve Ankara adayları merakla bekleniyor. CHP'de Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Türkiye'yi karış karış gezerek, il ve ilçelerin nabzını tutuyor. Günaydın gittiği her yer ile ilgili, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na bilgi veriyor.

  "ŞUNUN ADAMI BUNUN ADAMI" DEVRİ BİTTİ

  Adaylar konusunda, "Şunun adamı, bunun adamı, bana yakın, genel başkana yakın anlayışı tarihe karıştı. Halk kimi istiyorsa, anketlerden, eğilim yoklamalarından kim çıkarsa, o isim CHP'nin adayı olacaktır" diyen Günaydın, Vatan'dan Kıvanç El'e yaptığı açıklamada"Amaç birilerini memnun etmek değil CHP'yi başarıya taşımaktır" vurgusu yaptı.

  GELEN KAYBEDER

  Bu süreçte çok sayıda aday adayı, Genel Merkeze gelerek kulis çalışması yapıyor. Ancak bu durum, parti yönetiminin tepkisini çekiyor. CHP kurmayları, "Aday adayları Genel merkezde vakit harcayacağına halkın yanında vakit geçirmeli. Buraya daha çok gelen adayın şansı azalır" diyor.

  GARANTİ İLÇELERDE VEKİLLER ADAY OLMAYACAK

  CHP'de kazanılmasına "kesin" gözüyle bakılan Ankara Çankaya, İstanbul Beşiktaş, Kadıköy gibi ilçeler için de bazı milletvekillerinin kulis çalışması yürüttüğü bildirildi. Ancak parti yönetimi net bir tavırla ilçelerde milletvekili aday göstermeme kararı aldı. Kulis çalışması yapan milletvekillerine, "Vekil olarak partiye hizmet vermeniz daha uygundur" mesajı iletildi. Genel Merkez'in bu kararı, belediye başkanlığı hayali kuran vekillerin, bu hayalinin suya düşmesine yol açtı.

  ANKARA'DA SÜRPRİZ ADAY

  CHP'de Ankara için "sürpriz aday" konuşuluyor. Bugüne kadar kulislerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak isimleri konuşulan Ankara Milletvekilleri Levent Gök, Aylin Nazlıaka, Sinan Aygün, MHP'li Mansur Yavaş'ın Genel Merkez tarafından düşünülmediği, adı bugüne kadar kamuoyunda yer almamış sürpriz bir ismin Ankara adayı olacağı bildiriliyor. Bu ismin de İstanbul'un ardından Eylül ayında açıklanması bekleniyor. Genel Merkez'deki çalışmalara çalışmalara göre Ankara'da CHP, AKP'nin 3-4 puan gerisinde görülürken, açıklanacak ismin ardından havanın CHP lehine döneceği iddia ediliyor. Yerel seçimler için adaylarının açıklanmasına eylül ayında büyükşehirlerde başlanacak. Ocak ayına kadar açıklamalar sürecek.

  BODRUM BELEDİYE BAŞKANI CHP'YE GEÇİYOR

  Öte yandan Muğla'nın Bodrum Belediye Başkanı DP'li Mehmet Kocadon'un danışmanlarından Özay Kartal, "Başkan Kocadon, Ankara'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Kocadon'un CHP'ye geçmesi için yapılan görüşme çok sıcak geçti. Henüz rozet takılmadı" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir