Dolar
7.5728
0.3458%
Euro
8.9631
0.1027%
Altın
1946.39
0.1131%
Borsa
1111.68
0.0918%
G. Altın
474.117
0.5077%
Bitcoin
82633
-0.0278%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  CHP Başbakan Erdoğan'dan özür bekliyor

  CHP'li Perihan Sarı: "Başbakan'ın sözleri ayrımcı ve dışlayıcı"
  • 18.09.2012 - 13:27
  CHP Başbakan Erdoğan'dan özür bekliyor

  CHP Başbakan Erdoğan dan özür bekliyor #1

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, Başbakan Erdoğan'ın Denizli'de yaptığı konuşmaya tepki gösterek, "Başbakan'ın sözleri ayrımcı, bölücü, dışlayıcı ve kutuplaştırıcıdır. Başbakan imam hatip okulları dışındaki eğitim kurumlarında okuyanları 'terörist' olarak konumlandırmıştır" dedi.

  "AYRIMCI, BÖLÜCÜ, DIŞLAYICI"

  CHP'li Sarı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Denizli'deki konuşmasının, "Sağlıklı düşünemeyen bir zihniyetin tüyler ürpertici yansıması" olduğunu belirterek, "Terörist yetişmediği için mi imam hatip okullarını kapattınız ? Anarşistler yetişmediği için mi imam hatip okullarını kapattınız şeklindeki sözleri ayrımcı, bölücü, dışlayıcı ve kutuplaştırıcıdır. 28 Şubat sürecinin aktörleri imam hatip okullarını irtica yuvası olarak görürken, Başbakan bu zihniyeti geride bırakan daha vahim bir yaklaşımla, imam hatip okulları dışındaki eğitim kurumlarında okuyan öğrencileri, 'terörist' olarak konumlandırmıştır. Bu iki yaklaşım da akla aykırıdır. Ancak, Başbakan'ın söylemi tüm sınırları zorlamaktadır. Terörün yarattığı şiddet, acı ve trajedileri yaşayan bir toplumda travma yaratacak bu söylem, değil ülkenin başbakanı, herkesin kaçınması gereken bir söylemdir." dedi.

  "BAŞBAKAN ÖZÜR DİLEMELİ"

  Bir başbakanın böyle bir üslupla konuşmaması gerektiğini ifade eden Sarı sözlerine şöyle devam etti: "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu ayrımcı ve bölücü söylemi nedeniyle özür dilemelidir. Eğitim ve öğrenim kurumları, insanları yaftalayan kurumlar değildir. Başbakan, imam hatip okullarını kendi arka bahçeleri olarak gören anlayıştan da vazgeçmeli ve geleceğimizi oluşturacak çocuklarımızın ve gençlerimizin özgür iradelerini gözardı eden, yok sayan ipoteği kaldırmalıdır."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir