Petrol
83.43
0.69%
Euro
17.8211
0.49%
Dolar
18.459
-0.09%
Altın
968.14
0.53%
Borsa
326
0.00%
Bitcoin
372.535
6.00%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  CHP bir kez daha Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor

  CHP, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu için Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor.
  • 19.03.2012 - 17:52
  CHP bir kez daha Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor

  CHP bir kez daha Anayasa Mahkemesi ne gidiyor #1

  CHP, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun yürütmesinin durdurulması ve iptali için bu hafta, Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak.

  ANAYASA MAHKEMESİ'NE BAŞVURACAKLAR

  CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, yaptığı açıklamada, başvuru dilekçesindeki son rötuşları yaparak, büyük bir ihtimalle bu hafta içinde Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını bildirdi.

  KEYFİ SONUCA YOL AÇABİLİR

  Anayasanın üstünlüğüne halel getiren bir süreç yaşanabileceği kaygılarının bulunduğunu ifade eden Tarhan, ''Herhangi bir çoğunluk partisinin, böyle bir yasayla, istediği zaman çoğunluk gücüne dayanarak, Cumhurbaşkanlığı seçim süresini değiştirebilme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bu yasanın en önemli handikabı bu. Her çoğunluk yapısının, 'ben bu cumhurbaşkanından memnunum, biraz daha görev süresini uzatayım' ya da 'biraz daha kısaltayım' şeklinde keyfi sonuca yol açması endişesi var. Başvuru dilekçesine hakim olan bunlar'' diye konuştu.

  Tarhan, başvuru dilekçesinde, kanunun yürürlüğünün durdurulması ve iptali talebinde bulunacaklarını kaydederek, ''CHP olarak bizim görüşlerimizi yansıtan, kamuoyunun kaygılarına da cevap veren bir dilekçe olduğunu düşünüyorum'' dedi.

  TBMM Genel Kurulunda 19 Ocakta kabul edilen, 25 Ocakta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan yasa, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini, seçimlerin 5 yılda bir yapılması, bir kişinin, en fazla iki kez cumhurbaşkanı olabilmesini düzenliyor. Yasa, ayrıca, Cumhurbaşkanı adaylarının, yabancı devletlerden, uluslararası kuruluşlardan, tüzel kişilerden ve Türk uyruğunda olmayan gerçek kişilerden maddi yardım alamaması hükmünü de içeriyor. Yasa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin de 7 yıl olmasını öngörüyor.


  Görüş Bildir