Petrol
111.56
-0.43%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
485.429
1.91%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C
  CHP Grubu'ndan milletvekillerine uyarı

  CHP Grubu'ndan milletvekillerine uyarı

  CHP TBMM Grubu, milletvekillerine 5 ana başlıkta yeni yasaklar listesini tebliğ etti.
  • AA
  • 25.03.2016 - 16:16

  CHP Grubu ndan milletvekillerine uyarı #1

  CHP Grubu, milletvekillerine kanun teklifleri, önergeler, basın toplantıları, yazılı ve görsel medyadaki açıklamaları, yargı başvurularında dikkat etmeleri gereken konulara ilişkin uyarıda bulundu.

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay başkanlığında yapılan bu haftaki Grup Yönetim Kurulu toplantısında, milletvekillerine yönelik bir dizi karar alındı. Alınan kararlar Grup Başkanvekilleri Altay, Levent Gök ve Özgür Özel imzasıyla milletvekillerinin bilgisine sunuldu.

  Daha önce alınan kararların uygulamalarının gözden geçirildiği toplantıda, bazı konuların milletvekillerine tekrar bildirilmesi, bu konudaki uygulamaların titizlikle incelenmesi kararlaştırıldı.

  TEKLİF VE SORULARI İZİNSİZ YAYINLAMAK YASAK

  Grup Yönetim Kurulunun aldığı ve milletvekillerine gönderilen kararlara göre, Grup İçyönetmeliği hükümleri uyarınca, kanun teklifleri, yazılı ve sözlü sorular, araştırma ve genel görüşme önergeleri, onaydan çıkmadan basın organlarına verilmeyecek.

  PARTİDEN İZİNSİZ ÖNERGE VERMEK YASAK

  Grup İçyönetmeliği hükümleri uyarınca, TBMM Genel Kurulunda oy ve söz disiplinine uyulacak ve grup başkanvekillerinin onayı olmadan önerge verilmeyecek.

  İZİNSİZ BASIN TOPLANTISI YAPMAK YASAK

  Milletvekilleri, TBMM'de basın toplantısı düzenlemeden önce nöbetçi grup başkanvekillerine basın toplantılarının içeriğini aktaracak, onaylarını alacak. Basın toplantısı saatleri, grup başkanvekillerinin onayıyla basın müşaviri tarafından TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığından alınacak.

  KENDİ DÜŞÜNCÜLERİNİ AÇIKLAMAK YASAK

  Ülke gündeminde önem taşıyan ve yetkili organlarda görüşülmemiş konularda, söylem birliği sağlanması amacıyla yazılı ve görsel medyaya açıklama yapmadan önce mutlaka nöbetçi grup başkanvekillerine bilgi verilecek, onay alınacak.

  ONAY ALMADAN YARGIYA GİTMEK YASAK

  Milletvekilleri, idari ve adli yargıya başvuruda bulunmadan önce nöbetçi grup başkanvekillerinin onayını alacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir