Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4089
0.04%
Dolar
17.9411
0.05%
Altın
1.039
0.05%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.998
-0.33%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  CHP liderinin 24 saati

  CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bir günü nasıl geçiyor?
  • 04.12.2011 - 09:03
  CHP liderinin 24 saati

  CHP liderinin 24 saati #1

  Radikal Gazetesi'nden Ömer Şahin'in haberine göre: Kılıçdaroğlu demek biraz da tertip, düzen demek. Her sabah 07.30'da kalkıyor. Favori yemeği kuru-pilav. Şu sıralar Silivri'den yazılanları okuyor.

  Neredeyse bir ayı buldu. Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün fitilini ateşlediği 'Dersim'i konuşuyoruz. İlk vuruş CHP'den gelse de Başbakan Erdoğan'ın topa sert girmesi, parti içi muhaliflerin de bunu fırsat bilmesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu sıkıntıya soktu. Siyasette belki de en zorlu virajda bulunan Kemal Bey'in bir günü, 24 saati nasıl geçiyor? Ne yer, ne içer, ne okur? İşte CHP liderinin bir günü, alışkanlıkları ve en son etkinlikleri.

  07.30 KALKIŞ

  Kılıçdaroğlu demek biraz da tertip, düzen demek. Ne de olsa 'memur emeklisi.' Ömrü mesai mefhumuyla geçmiş. Yatış saati 24.00- 01.00 arasında. Kaçta yatarsa yatsın sabah 07.30'da kalkıyor.

  ÖĞLE ÇİFT KAŞARLI TOST

  Eşi Selvi Hanım'la kahvaltı yapıyor. Günün ilk haberlerine kulak kabartıyor. Saat 08.30 gibi evinden çıkıyor. İlk adres Genel Merkez'deki makam katı. Yoğun mesai programı başlıyor. İyi bir gazete okuyucusu. Haber ve yazarları dikkatle okuyor. Sonra görüşmeler, randevular, programlar... Öğle yemeği genelde çift kaşarlı tost ile geçiştiriliyor. Bazen de genel merkezdeki tabldot'tan yeniyor. Akşam yemeği için fırsat bulabilirse evine gidiyor

  FAVORİ KURU-PİLAV

  Eşi Selvi Hanım, CHP'ye değil ama Kemal Bey'in beslenmesine müdahale ediyor. İncir, badem, kuru üzüm, fındıktan oluşan çerez dörtlüsünü mutlaka alıyor. Kemal Bey 'kebap' değil 'tencere yemekleri' eğilimli siyasetçilerden. Favori yemeği, örnek aldığı Bülent Ecevit'le aynı: Kuru-pilav.

  DİZİ DEĞİL, TARTIŞMA PROGRAMI

  Kemal Bey, Ankara'da eşiyle birlikte yaşıyor. Kızları İstanbul ve Antalya'da. Oğlu ise yurt dışında. Aile son kez seçimde bir araya gelmişti. Evde geçirdiği akşamlarda Haber ve siyasi tartışma programlarını kaçırmıyor. Salgın haline gelen o TV dizilerinden hiçbirini izlemiyor. Evin alışverişlerini genelde semt pazarlarından eşi Selvi Hanım yapıyor.

  PARTİDE SİNEMA-TİYATRO

  Sanata düşkünlüğü biliniyor Kemal Bey'in. Son izlediği film Kürt sorununa bir başka açıdan parmak basan 'İki Dil Bir Bavul.' Parti merkezinde izledi bu filmi. Öncesinde de Nuri Bilge Ceylan'ın 'Bir ZamanlarAnadolu'da' filmi için sinemaya gitmişti. Kemal Bey, parti binasında sinema ve tiyatro gösterileri geleneği başlattı. Tuncay Özinal'ın 'Uyan Uyan Gazi Kemal' isimli eseri de CHP'de Kılıçdaroğlu ve ekibinin huzurunda oynandı.

  RESİM MERAKLISI

  Kemal Bey'in en büyük 'hobi'si ise tablolar. Evinde çok sayıda tablo var. Resim meraklısı. Ancak son zamanlarda herhangi bir tablo satın alamadı. En son i Güzin Dino kendisine Paris ziyaretinde Abidin Dino'nun kara kalem bir çalışmasını hediye etmişti.

  FB'Lİ AMA FANATİK DEĞİL

  Kılıçdaroğlu da Başbakan Erdoğangibi Fenerbahçeli. Maçları zaman zaman izliyor. En son partisinin Abant kampında Türkiye-Almanya milli maçını izlemiş.

  SİLİVRİ'DEN YAZILANLARI OKUYOR

  Kemal Bey'in şu anda başucu kitapları nedir? Bu soruların cevabı CHP'nin ErgenekonDavası'na, Silivri'ye olan ilgisini gösteriyor. Kemal Bey, şimdilerde Oda TV davasından Silivri'de tutuklu bulunan gazeteci Müyesser Yıldız'ın 'Yılan'ın Kış Güneşi' kitabını okuyor. Bitirdiği son kitap da yine Silivri'de tutuklu olan polis şefi Hanefi Avcı'nın 'Haliç'te Yaşayan Simonlar' kitabı olmuş.Kılıçdaroğlu, İş Bankası Yayınları'nı da beğeniyle izliyor.

  AK Parti'de iki Dersimli var

  Dersim'de rüzgâr 1960'tan bu tarafa hep 'sol'dan esti. AK Parti'nin üç seçimdir milletvekili çıkaramadığı tek il Tunceli. Yine de AK Parti'nin milletvekili kadrosunda iki tane Dersimli var. Birisi Sünni, diğeri ise Alevi. İkisi de İstanbul milletvekili. Mustafa Ataş, Çemişgezek doğumlu. Yüksek İslamEnstitüsü'nü bitirdi. AK Parti'nin şu anda 'tek' Alevimilletvekili olan İbrahim Yiğit ise SHP-CHP kökenli. SHP'de ilçe başkanlığı yaptı, CHP ve DSP'den milletvekili adayı oldu.Ertuğrul Günay'la birlikte 2007'de AK Parti'ye giren Yiğit, 'Dede soyu'ndan gelen bir Alevi. Dedeleri Seyyid Cemal Sultan 1300'lü yıllarda gelmiş Dersim'e. Dersim olaylarının amacını "Alevileri Sünnileştirme, Kürtleri Türkleştirme projesi" diye değerlendiren Yiğit'e göre yaşananlar tam anlamıyla katliam. Başbakan'ın özrünün tabuları yıktığını savunan Yiğit, "Dersimli, Alevi olunduğu eskiden söylenmezdi. Fabrikada gizlenirdi, okulda gizlenirdi. AK Parti ile birlikte çok şey değişti" diyor.

  Yaşayan en kariyerli Dersimli

  Dersimli' bilinen siyasiler içerisinde en kariyerlisi merkez sağın 'İsmet Abi'si İsmet Sezgin. Süleyman Demirel'le yarım asır yol arkadaşlığı yaptı. TBMM Başkanı olarak devletin iki numaralı koltuğuna oturdu. 'İsmet Abi'nin Dersimli olduğu yıllar sonra ortaya çıkmıştı. İçişleri Bakanı olduğu dönemde "Ben de oralıyım" dediği söylenen Sezgin'in Dersim'le ilgisi hem de son tartışmalara bakışını merak ettim. "Ben Aydınlıyım" diye söze başlayan Sezgin, 38 sürgünlerinden olmadıklarını söyledi: "19'uncu asırda anne tarafı kolağası olarak o bölgede bulunmuş. Sonra da Aydın'a göçmüşler." "Dersim'de katliam yapılmadı, isyan vardı" diyen Sezgin, Hasan İzzettin Dinamo'nun 'Kutsal Barış' adlı kitabında gerçeklerin anlatıldığını söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir