Euro
10.371
0.51%
Dolar
8.8768
0.67%
Altın
496.78
0.12%
Borsa
1.385
-0.49%
Bitcoin
372.584
-4.18%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C
  CHP sendikalar yasası için Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor

  CHP sendikalar yasası için Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor

  CHP bu kez de Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası için Anayasa Mahkemesi'nde..
  • 07.11.2012 - 12:52

  CHP sendikalar yasası için Anayasa Mahkemesi ne gidiyor #1

  CHP'nin, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası'nın iptali ile yürütmesinin durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağı öğrenildi.

  CHP'nin kararından önce CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası ile ilgili olarak, ''Hükümet, bu yasaya yansıttığı anlayış ile sendikal haklar alanına nasıl baktığını göstermiştir'' dedi. Sarı, yazılı açıklamasında,  yasanın onaylanması ile ''melez demokrasimizin ileri evrelerinden birine daha geçildiğini'' savundu.

  "BU HALİYLE KABUL ETMEYİZ"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya Samsun'da katıldığı bir toplantıda "Sendikalar Kanunu bu haliyle çıkarsa Anayasa'ya aykırı bölümleri çok, biz CHP olarak yasal süresi içinde Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz" demişti.

  Akkaya, yasanın sendikal örgütlülüğün önünü açan maddeler içermediğini savunarak, şunları söylemişti.

  ANAYASA'YA AYKIRI BÖLÜMLER ÇOK

  "Toplu sözleşme prosedürünün ağırlaştığı bir süreci görüyoruz burada. Kabul edilebilir değil. Özellikle 30 kişinin altında çalışanların iş güvencesinin ortadan kaldırılması Anayasa'nın eşitlik ilkesine de aykırıdır. Sendikalar Kanunu bu haliyle çıkarsa Anayasa'ya aykırı bölümleri çok, biz CHP olarak yasal süresi içinde Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz."

   

   

   

   

   

   

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir