Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4082
0.04%
Dolar
17.9405
0.05%
Altın
1.04
0.06%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.019
-0.38%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  CHP'de Dersim tartışması

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Dersim olaylarıyla ilgili olarak CHP adına özür dilemesi partide tartışma yarattı.
  • 14.11.2014 - 10:49
  CHP'de Dersim tartışması

  chp

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun, önceki gün katıldığı bir televizyon programında Dersim olaylarıyla ilgili, "Acı duyan herkesten, ölen her insandan, sürgün edilen her insandan CHP adına da özür diliyorum" sözleri partide tartışmaya neden oldu.

  HAMZAÇEBİ: BÜYÜK BİR ACI YAŞANMIŞSA...

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Tanrıkulu’nun Dersim’de yaşanan acılar nedeniyle duygularını ifade ettiğini, bunu bir başka yere taşımayı doğru bulmadığını dile getirerek şunları söyledi;

  "Cumhuriyet ile hesaplaşmak, kurucusu Büyük Önder Atatürk ile ilgili olarak ortaya koymayı kesinlikle yanlış bulurum. O dönem tek parti dönemidir. ‘O dönem Başbakan Celal Bayar’dı, Bayar da daha sonra DP kurucusu oldu, Cumhurbaşkanı oldu, o nedenle sorumlu CHP değil, DP demek ne kadar yanlışsa başka değerlendirmeler de o kadar yanlış olur. O bir devletin uygulaması. Orada büyük bir acı yaşanmıştır. Büyük bir acı yaşanmışsa, bununla ilgili insanlar duygularını ifade ediyorsa olumsuz değerlendirmek doğru olmaz."

  CHP de Dersim tartışması #2

  CHP'Lİ VEKİL ÖZTÜR: BEN ÖZÜR DİLEMİYORUM

  CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ise "Ben özür dilemiyorum. Her ülkenin tarihinde devletlerin kurulduğu sırada yaşanan acı, tatlı olaylar var... Olayları değerlendirirken 2015’in gözüyle değil, 1930’ların koşullarıyla değerlendirmek gerekiyor. Özür dilemek hiçbir şey ifade etmez, önemli olan benzerlerinin yaşanmaması” diye konuştu. TBMM’de MHP’li Nevzat Korkmaz’ın, Tanrıkulu’nun açıklamalarının CHP’nin kurumsal görüşü olup olmadığını sorması üzerine kürsüye çıkan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “O acıları yaşatan Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümetidir ve yanlış yapılmıştır. Sezgin Tanrıkulu kendi adına özür dilemiştir olsa olsa. Çünkü, hiçbir siyasi partinin Dersim’den dolayı özür dilemesi gerekmez. Özrü dileyecek olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir, dilenecekse" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir