Euro
10.1399
0%
Dolar
8.639
-0.09%
Altın
486.89
-0.23%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
410.083
-0.90%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  CHP’de HDP - BDP ittifakı tartışılıyor

  Bazı illerde ÖDP, TKP ve Halkevleri’yle de işbirliği yapılacağı konuşuluyor...
  • 28.11.2013 - 10:58
  CHP’de HDP - BDP ittifakı tartışılıyor

  CHP’de HDP - BDP ittifakı tartışılıyor #1

  Vatan'dan Kıvanç El'in haberine göre; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve parti sözcülerinin HDP ve BDP ile bir ittifak düşünülmediğine yönelik açıklamalarına karşın, parti içinde aralarında bazı yöneticilerin de bulunduğu bir grup, İstanbul ve Mersin gibi kritik kentlerde HDP ve BDP ile ortak hareket edilmesinden yana tutum aldı. Parti kulislerinde bu konunun parti yönetimine aktarılarak, Aralık ayı ortasında yapılacak Parti Meclisi toplantısında ele alınmasının olasılıklar dahilinde olduğu konuşuluyor.

  SHP GİBİ OLMAZ

  CHP kulislerinde konunun parti yönetimine de aktarılarak, Aralık ayı ortasında yapılacak Parti Meclisi toplantısında ele alınmasının olasılık dahilinde olduğu konuşuluyor. Edinilen bilgilere göre ittifaktan yana tavır alan ve ağırlığı yenilikçi kanatta bulunan partililerin, "Bu ittifak olasılığı CHP'nin sola açılması anlamında önemli bir fırsattır. Başta hükümet olmak üzere solun güçlenmesini istemeyen belli çevrelerin bu ittifak konusunda CHP'ye yöneltebileceği en ufak bir itirazları olamaz. Kendileri İmralı'da Abdullah Öcalan; Kandil'de PKK yöneticileri ile görüşürken, çıkıp bize 'BDP/HDP ile ortak hareket ediyorsunuz şeklinde bir eleştiri getirmeleri mantıksız olur' dediği öğrenildi. Bu görüşü savunan CHP'lilerin, başta batı bölgeleri olmak üzere kamuoyunda da böyle bir ittifaka '1991'deki SHP/HEP işbirliğine yönelik keskin karşı duruş ortamı bulunmuyor çünkü Türkiye farklı bir iklim yaşıyor" tezini dile getirdikleri bildirildi.

  DİNAMİK UNSURLAR

  CHP'de ittifakı savunanların sol güçlerin üniversitelerde, alanlarda, emek dünyasındaki etkinliklerine dikkati çekerek, 'CHP'nin geniş örgütüyle bu dinamik unsurları buluşturduğumuzda başarıyla ulaşmak çok daha kolay hale gelir' görüşünü savundukları belirtildi. Bazı parti yöneticilerinin bu ittifaka HDP ile ortak hareket etmeyen ÖDP, TKP ve Halkevleri'nin dahil edilmesini istedikleri de kulislere yansıdı. CHP'de heyetlerin yaz boyu yaptıkları Doğu ve Güneydoğu Anadolu inceleme gezilerinde de ittifak önerilerinin vatandaşlar ve kanaat önderleri tarafından da CHP yetkililerine dillendirildiği kaydedildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir