CHP'de İstanbul için kılıçlar çekildi

CHP'de İstanbul için kılıçlar çekildi

CHP'de gözler yarınki İstanbul İl Kongresi'nde çevrildi. Özellikle Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in istifasının ardından yarış, kurultay sürecindeki dengeler açısından önemini bir kat daha artırdı.

Abdi İpekçi'deki kongreyi 'hasarsız' atlatmak isteyen Genel Merkez, Kemal Kılıçdaroğlu'nun demokratik yarış söylemine karşın el altından 'Oğuz Kaan Salıcı ile devam' formülünü devreye sokmuş bulunuyor.

Gürsel Tekin ekibi ve muhalif gruplar ise Ali Özcan ismi etrafında birleşmiş durumda. Adaylığını açıklayan Dr. Bülent Kerimoğlu da bu çerçevede Özcan lehine yarıştan çekildi.

ÇARŞAF MI, BLOK MU?

Kongrede başkanlık seçiminin hangi yöntemle yapılacağı da büyük önem taşıyor. Özcan ve Tekin ekibi 'kesinlikle çarşaf liste olacak' derken, Genel Merkez ekibi ise ihtiyatlı.

Tekin'in istifasının ardından CHP kulislerinde yanıtı aranan soru, İstanbul kongresini hangi adayın kazanacağı.

'ETEĞİNDEN DÜŞSÜNLER'

'Buyrukların değil demokrasinin' egemen olmasını istediğini belirten başkanı adayı Ali Özcan şunları söyledi: Tüm ömrüm bu partiye hizmetle geçti. Şimdi 'bu parti adam olmaz' diyene partimi teslim edemem. Daha yedi aylık bir il başkanımız var. Ancak CHP sokakta, mahallede, STK'larda hiçbir yerde yok.

Muhalefet sokaktan koparılmaz. Blok listeden yana değiliz. Biliyorum ki, Sayın Genel Başkanımız taraf değil; ama onun altında yer alan bazı genel merkez yöneticileri gelecek yerel seçimlerde bazı adaylıkları ve üyelikleri belirlemek için şimdi buyrukla buraya birini atamaya çalışıyorlar. Sayın Genel Başkanın eteğinden düşsünler; ben zaten onları örgütün kucağına düşüreceğim.