Euro
15.4433
-0.88%
Dolar
13.6542
-1.04%
Altın
785.8
-0.44%
Borsa
1.927
0%
Bitcoin
718.841
-0.44%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  CHP'de Kılıçdaroğlu ve İnce için seçim zamanı

  Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan yenilginin ardından, parti içi muhalefetin baskısıyla olağanüstü kurultay kararı alan CHP yönetimi, bugün başlayacak kurultayda delegelerine hesap verecek.
  • 05.09.2014 - 06:18
  CHP'de Kılıçdaroğlu ve İnce için seçim zamanı

  CHP de Kılıçdaroğlu ve İnce için seçim zamanı #1

  İki gün sürecek kongre, Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce arasında genel başkanlık yarışına sahne olacak.

  MUHALİFLER DE İZLEDİ

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, iki gün sürecek kongrenin gerçekleşeceği Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Merkezi'nde dün basın toplantısı düzenleyerek, kongre hazırlıkları konusunda bilgi verdi.

  Toplantıyı genel başkan adayı Muharrem İnce'ye destek veren Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu da izledi. Salonda gazetecilere açıklama yapan Dilek Akagün Yılmaz, kongre tarihinde ASKİ Spor Salonu'nun da boş olduğunu ancak Genel Merkez tarafından kabul edilmediğini söyledi.

  İKİ AYRI SALON KULLANILACAK

  ATO Kongre Merkezi'nde yapılacak kurultayda konuşmalar ve oy verme işlemi iki ayrı salonda yapılacak. Parti yöneticileri, onur üyeleri ve delegenin bulunacağı salondaki toplam koltuk sayısı 3 bin 250. Delege sayısı ise bin 218. Yani koltukların büyük bölümü delegeye ayrılmış olacak.

  KILIÇDAROĞLU VE İNCE YAN YANA OTURACAK

  ATO Congresium’da saat 09.00’da “Birlik ve Kardeşlik” temasıyla başlayacak kurultayı yaklaşık 10 bin seyirci izleyebilecek. Soma’da ve Uludere’de yaşamını yitirenlerin aileleri, Balyoz Davası kapsamında tutuklu bulunduğu Mamak Askeri cezaevi’nde hayatını kaybeden Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp’in eşi Sema Özenalp, Gezi sürecinde yaşamını yitiren Berkin Elvan, Ali İsmail Korkmaz ve Ethem Sarısülük’ün aileleri onur konuğu olarak kurultaya davet edilecek. Kurultay'da; İnce ile Kılıçdaroğlu yan yana oturacak.

  KILIÇDAROĞLU'NDAN "2015 VİZYONU" KONUŞMASI

  Kılıçdaroğlu, bugünkü konuşmasında Kürt sorunu başta olmak üzere Türkiye’nin kronik sorunlarına ilişkin görüşlerini anlatacak. Kılıçdaroğlu, 2015 vizyonu adı vereceği konuşmasını “eşitlik”, “özgürlük” ve “adalet” ilkeleri üzerine inşa edecek. Kılıçdaroğlu’nun anadilde eğitim konusunda da sürpriz bir açılım yapabileceği kulislere yansıdı.

  MUHARREM İNCE'DEN "İKTİDAR" VURGUSU

  Diğer genel başkan adayı İnce’nin ise, CHP’nin iktidar vizyonundan uzaklaştığını, Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı sürdürmesi durumunda 2015 seçimlerinde iktidar olunamayacağını anlatması öngörülüyor. Öte yandan İnce’nin adaylığı için, “Tepeden tırnağa cesaret, her şey Türkiye’yi sevmekten ibaret” sloganı belirlendi.

  Kurultayda asıl yarış yarın PM için yaşanacak. 60 üyeli PM’nin 8 üyesi Kılıçdaroğlu’nun önereceği 12 kişilik bir liste üzerinden seçilecek. Bu 8 üye Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu’nu temsil edecek. Diğer 52 üye için ise çarşaf liste uygulamasıyla tüm CHP üyelerine açık olan bir yarış yaşanacak. Kulislerde Kılıçdaroğlu’nun ve İnce’nin anahtar listeleri dışında, kendilerini Sol Kanat Hareketi olarak tanımlayan bir grubun da anahtar liste çıkaracağı ifade ediliyor.

  ANAHTAR LİSTELERDE KİMLER VAR

  Kılıçdaroğlu’nun mevcut MYK’sında yer alan Gürsel Tekin, erdoğan toprak, Veli Ağbaba, Şafak Pavey, Burhan Şenatalar ve Sencer Ayata’yı anahtar listesine almasına kesin gözüyle bakılıyor. Bunun dışında Mehmet Bekaroğlu, Koray Çalışkan, Zeynep Altıok Akatlı, eski Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik, Cenk Sidar, milletvekilleri Özgür Özel, Aykan Erdemir ve aykut erdoğdu’nun isimleri anahtar liste için geçiyor.

  İnce’nin listesinde milletvekilleri Dilek Akagün Yılmaz, Şevki Kulkuloğlu, Tanju Özcan, Ümit Özgümüş ile bazı eski milletvekillerinin yer alması bekleniyor. Kendilerini Sol Kanat Hareketi olarak tanımlayan grubun olası listesinde de eski bakanlar Ercan Karakaş, Fikri Sağlar, Murat Karayalçın, eski milletvekilleri Kenan Sönmez, Özkan Kaplan ve gazeteci Necdet Saraç’ın olabileceği değerlendiriliyor.
  Kurultayda Yüksek Disiplin Kurulu da değişecek. Kurultayda ayrıca, tüzükte de bazı maddelerde değişikliğe gidilecek.

  "BİR KURULTAY DAHA TOPLANSIN"

  CHP Kurultayı'nda aralarında parti yakın geçmişine damgasını vurmuş Ali Topuz, Orhan Birgit, Uluç Gürkan, Memduh Ekşi, Mete Tan ve Hayrettin Uysal gibi eski parlamenterlerin bulunduğu İmece Platformu 55 sayfalık manifestoyla 'parti içi demokrasi' çağrısı yaptı. Eski parlamenterler, Kurultayda "blok liste" uygulamasının kaldırılarak, bütün adayların alfabetik sıraya göre isimlerinin yazıldığı "çarşaf liste" uygulamasının zorunlu hale getirilmesini istedi. Platformun bildirisinde 2014 yılı içinde 19. Olağanüstü Kurultayın toplanması talebi de yer aldı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir