Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  CHP'de ulusalcı tasfiye iddiası

  Parti içindeki ulusalcı yenilikçi tartışması CHP'yi karıştırdı. Partide ulusalcı tasfiyenin yaşanacağı iddia edildi
  • 28.01.2013 - 08:57
  CHP'de ulusalcı tasfiye iddiası

  CHP de ulusalcı tasfiye iddiası #1

  CHP'de İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in yol açtığı kriz büyümeye devam ediyor. Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın istifası krizi bitirmiş değil. CHP içindeki yenilikçi kanat, Güler'in çıkışından rahatsızlıklarını dillendirmeye devam ediyorlar. Parti kulislerinde CHP'de yeni bir dönem başladığı ve bu sürecin artık geri dönülmez olduğunu ifade ediyorlar.

  CHP'de pek çok isim bu durumu kriz olarak tanımlıyor ve krizin de Parti Meclisi'nde (PM) konuşulmasını istiyor. Bunun için parti içindeki yenilikçi kanattan Gürsel Tekin, Gülseren Onanç, Şafak Pavey, Sezgin Tanrıkulu gibi isimler hafta sonunu PM'nin olağanüstü toplanması için imza toplamaya ayırdı. Toplanan imzaların haftaiçi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na iletileceği ifade ediliyor.

  VARLIĞIMIZ ANLAMSIZ

  Yeni Şafak'tan Murat Aksoy'un haberine göre, son tartışmaları nasıl değerlendirdiğini sorduğumuz Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi, 'Güler'in çıkışı bizim CHP'de varlığımızı anlamsız hale getiriyor. Biz CHP'nin sosyal demokrat, insan haklarına duyarlı, özgürlükçü bir parti olması için buradayız. CHP içinde elbette farklı fikirler olabilir ama Güler'in ifadeleri farklı fikir değil, bir ayrımcılık örneği. Bu durum sürdürülebilir değildir. Bu yüzden biz PM'yi olağanüstü toplantıya davet ediyoruz. Mesele orada konuşulmalı ve bir karar verilmeli' dedi.

  SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

  Başka bir parti yetkilisi ise 'Güler ve diğer ulusalcı ekibin tepkisi CHP'nin Kürt sorununun çözümü için hükümete verdiği desteğe... Bu desteğin kendilerinin sonu olduğunun farkındalar. Güler'in çıkışı, ulusalcıların vuruşarak çekileceğini gösteriyor. Artık taşlar yerinden oynadı. Bu durum sürdürülebilir değil. Eğer sürdürülürse toplumda inandırıcılığımız daha da azalır' dedi. Güler'in yarattığı krizden rahatsız olan sadece yenilikçi kanat değil, bazı il başkanlarının da rahatsız olduğu ve bu hafta İl başkanlarının Ankara'da toplantı yapacağı konuşuluyor. Parti kulislerinde tüm bilgiler Genel Başkan'ın Güler'in çıkışından rahatsız olduğu ve formül aradığı yönünde.

  ULUSALCILARIN PARTİDEKİ DURUMU KRİTİK

  CHP'de pek çok yönetici, Güler'in yarattığı krizin partide taşları yerinden oynattığını ifade ediliyor. Çarşamba günü toplanacak MYK'da bu konu ana gündem maddesi olacak. MYK'dan PM'nin olağanüstü toplanması kararı da çıkabilir. Parti kulislerinden yansıyan en somut bilgi, Güler'in başlattığı tartışmanın Kılıçdaroğlu'nu bir karar almaya ittiği ve ilk değişikliğin şubat ayı ortası ya da sonunda yine MYK'da olacağı. Olası MYK değişikliğinde ise göze batan isimlerden Haluk Koç, Bülent Tezcan ve Gökhan Günaydın'a gidici gözüyle bakılıyor. MYK'ya katılma hakkı olan CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da görevden alınacak isimler arasında yer alıyor.

  EN UZAK SENARYO: KONGRE

  Kulislere sızan ama ihtimali çok düşük olan senaryo ise Kılıçdaroğlu'nun parti programının yenilenmesi sürecini hızlandırarak partiyi olağanüstü kongreye götürmesi. Bu gerçekleşirse ulusalcıların CHP'de kalması imkansız görünüyor.

  SALİH FIRAT: "KİMSE ÖZÜR DİLEMEYİNCE İSTİFAMI GERİ ÇEKMEDİM"

  CHP'de Birgül Ayman Güler'in krize neden sözlerinin ardından partiden istifa eden Milletvekili Salih Fırat, memleketi Adıyaman'da yayın yapan Asu TV'ye konuştu. 'Güler'in açıklamaları bardağı taşıran son damla oldu' diyen Fırat, açıklamanın yapıldığı gece istifa etmeyi düşündüğünü fakat bir gün sonra Meclis tutanaklarını defalarca okuduktan sonra istifasını sunduğunu anlattı. İstifası CHP yönetimi tarafından kabul edilmeyen, ancak istifasını da geri çekmeyen Fırat, milletvekillerinin sonraki tutumunu gördüğünde kararının doğru olduğunu anladığını dile getirdi. Fırat açıklamasında şunları söyledi:

  "HAKLILIĞIM ORTAYA ÇIKTI"

  'İstifamdan sonra partiden bazı arkadaşlarımla görüştüm ama Güler ısrarla 'ben haklıyım, ben doğruyum' deyince kararımın doğru olduğunu fark ettim ve kararımdan dönmedim. Bir özür bekledim fakat bu da olmadı. Türkiye'de her insanın eşit olduğunu düşünüyorum.'

  "DAVET GELDİ, GİTMEDİM"

  Bağımsız Milletvekili, eski CHP'li Salih Fırat, Kemal Kılıçdaroğlu'nun, istifa sonrası kendisini davet ettiğini, ancak bu davete icabet etmediğini kaydetti. Fırat, 'Davet geldi. Fakat Kılıçdaroğlu'nun tavrının 'İstifanı geri al' yönünde olacağını bildiğim ve bunu kabul edemeyeceğim için, Genel Başkanımıza olan saygımdan ötürü, onu kırmamak için davete gitmedim' diye konuştu.

  ADALET MİTİNGLERİ RAHATSIZ ETTİ

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun rahatsızlığı sadece Güler'in çıkışı ile de sınırlı değil. CHP Lideri'nin bir süre önce yapılacağı duyurulan ve ilki önceki gün Adana'da gerçekleşen 'Adalet Mitingleri'nden de rahatsız olduğu belirtiliyor. Son MYK toplantısında bazı üyelerin de bu mitinglere karşı çıktığı ve mitinglere öncülük eden isimlerden Bülent Tezcan tartışma yaşandığı ifade ediliyor. Önceki günkü mitinge katılmayarak rahatsızlığını belli eden Kılıçdaroğlu'nun, TGB Başkanı'nın konuşmasından da rahatsızlık duyduğu ileri sürüldü. CHP'nin son dönemde sürekli İşçi Partisi ile anılması, İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal'ın CHP'ye yönelik çıkışlarının parti içinde bazı milletvekilleri tarafından sahiplenilmesi de Kılıçdaroğlu için diğer rahatsızlık konuları.

  Görüş Bildir