Petrol
87.04
-0.16%
Euro
18.2125
0.30%
Dolar
18.535
0.16%
Altın
990.73
0.28%
Borsa
3147
1.63%
Bitcoin
362.606
-0.06%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  CHP'den bedelli konusunda son dakika teklifi

  CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, bedelli askerlik ile ilgili yeni bir kanun teklifi verdi.
  • 12.06.2012 - 12:28
  CHP'den bedelli konusunda son dakika teklifi

  CHP den bedelli konusunda son dakika teklifi #1

  CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, yaş sınırı olmaksızın, yıllık gelirleri toplamı; 12 bin Türk Lirasından az olanların veya hiç geliri olmayanların herhangi bir bedel ödememeleri, 25 bin Türk Lirasından az ve 12 bin Türk Lirasından fazla olanların 7 bin 500 Türk Lirası ödemeleri, 25 bin Türk Lirasından fazla olanların 15 bin 000 Türk Lirası ödeyerek temel askerlik eğitimlerini yapmaları şartıyla askerlik hizmetlerini yerine getirmiş sayılmaları için kanun teklifi verdi. CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, TBMM Başkanlığı'na, Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'ni sundu.

  "YENİ BİR DÜZENLEME GEREK"

  Teklifin gerekçesinde, Türkiye'de dört kez bedelli askerlik düzenlemesi yapıldığı, son yapılan düzenlemeyle de beklentilerin karşılanamadığı belirtilerek, "Hedeflenen 460 bin kişinin sadece yüzde 10'u başvuru yapmış olup 13 milyar tutarındaki gelir beklentisi 1.5 milyar düzeyinde kalmıştır. Geldiğimiz bu noktada en son düzenlemeyle getirilen bedelli uygulamasındaki rakamların çok yüksek olması nedeniyle sorunun halen çözülememiş olması yeni bir düzenlemeye gidilmesini gerekli kılmaktadır" denildi.

  YAŞ SINIRI YOK

  Teklif, askerlik yaşı gelen herkesin yaş sınırı olmaksızın bedelli askerlik yapabilmesi, mali gücü olmayanların bedel ödemeden, olanların ise mali güçleri oranında bedel ödemeleri suretiyle askerlik yapmalarını öngörüyor.

  Teklif ile Askerlik Kanununa Geçici Madde ekleniyor. Teklife göre; askerlik çağı gelmiş ve yaş sınırı olmaksızın, Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile Askerlik Kanununa tabi yükümlüler istekleri halinde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde askerlik şubelerine başvurabilecek. Yıllık gelirleri toplamı;12 bin Türk Lirasından ( 12 bin Türk Lirası dahil) az olanların veya hiç geliri olmayanların herhangi bir bedel ödememeleri, 25 bin Türk Lirasından ( 25 bin Türk Lirası dahil ) az ve 12 bin Türk Lirasından fazla olanların 7 bin 500 Türk Lirası ödemeleri, 25 bin Türk Lirasından fazla olanların 15 bin Türk Lirası ödemeleri ve Genelkurmay Başkanlığı'nca belirlenecek birlik ve kurumlarda temel askerlik eğitimlerini yapmaları şartıyla askerlik hizmetlerini yerine getirmiş sayılacak.

  Bu uygulama kapsamında yapılacak ödemeler Maliye Bakanlığı Merkez Muhasebe Birimi adına T.C.Ziraat Bankasında açılacak özel hesaba yatırılacak. Bu hesapta toplanan miktarları genel bütçeye özel gelir ve karşılığı da ilgili kurum bütçelerine aktarılmak üzere Maliye Bakanlığı bütçesinde açılacak özel bir tertibe ödenek kaydetmeye Maliye Bakanı yetkili olacak. Bu ödeneklerden yılı içinde kullanılmayan miktarlar, ertesi yıl bütçesine devren gelir ve ödenek kaydedilecek. Bu tertipte oluşan ödenek öğrenci yurtlarının finansmanında kullanılacak. Yapılacak inceleme ve denetlemelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlere zorunlu askerlik hizmeti yasal süresi üzerinden yeniden yaptırılacak.


  Görüş Bildir