Petrol
112.28
0.10%
Euro
17.3571
-0.18%
Dolar
16.6138
-0.15%
Altın
971.55
-0.15%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
338.769
-1.04%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  CHP'den dinci devlet suçlaması

  Çelik'in açıklamalarına değinen CHP'li Güler, 'dinci devlet özlemciliği' iddiasında bulundu.
  • 06.02.2012 - 20:04
  CHP'den dinci devlet suçlaması

  CHP den dinci devlet suçlaması #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'dindar bir nesil' ile Hüseyin Çelik'in 'Gençliğe Hitabe ayet midir?' sözleri, CHP MYK'da gündeme geldi ve sonucu parti sözcüsü Güler duyurdu.

  CHP Merkez Yönetim Kurulu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

  DİNCİ DEVLET SUÇLAMASI

  Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, toplantının ardından basına açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Başbakan Erdoğan ile AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Çelik'in açıklamalarına değinen Güler, 'dinci devlet özlemciliği' iddiasında bulundu.

  ''Dindar nesil yetiştirme'' ifadelerini ''şanssızlık ve kabul edilemez'' olarak nitelendirdiklerini belirten Güler, dindarlık derecesini ölçecek makamın siyasal iktidar, başbakan ya da onun yöneticileri olmadığını da söyledi. Güler, ''Siyasi iktidarı ve onun başındaki temsilci başbakanı nefretle ve şiddetle kınadığımızı ilan ediyorum'' dedi.

  'TARİHİMİZİ OKUYUN'

  Güler, ''Çelik'in 'Gençliğe Hitabe ayet midir?' deyişinden endişe duyduk, dehşete kapıldık. Biz Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni bütün dünyada mazlum milletlerin emperyalizme karşı verdiği savaşta kullandıkları sloganlar olarak değerlendiriyoruz. Bunun yalnızca Türkiye'ye ve Türk gençliğine söylenen sözler olmadığı kanısındayız'' diye konuştu.

  Gençliğe Hitabe'nin yalnızca Türk gençlerine değil, tüm dünyaya bir vasiyet olduğunu belirten Güler, mazlum milletlerin bu vasiyeti duyduğunu ve antiemperyalist mücadelelerinde bu vasiyeti kendilerine hedef olarak aldıklarını kaydetti.

  Güler, şöyle devam etti: ''Gençliğe Hitabe ne ırkçı bir söylemdir ne de yalnızca ulusal bir söylemdir. Gençliğe Hitabe bizim 21. yüzyılda bile Türkiye'yi dünya mazlum ülkelerinin lideri yapan sözlerdir. Sayın Hüseyin Çelik tarihimizi iyi okuyun...

  'DİNCİ DEVLET ÖZLEMCİLİĞİ'

  Hüseyin Çelik'ten yani bu ülkede bir zamanlar Milli Eğitim Bakanlığı yapmış kişiden utanıyoruz. Biz, aslında dindar bir nesil yetiştirmekten söz eden Başbakan'ı ve 'Gençliğe Hitabe ayet midir kardeşim, değiştirilemez mi diyen?' bir zamanların Milli Eğitim Bakanı'nı yalnızca Türk kamuoyuna değil, dünya kamuoyuna şikayet ediyoruz. Bu sözleri hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz. Ve kabul etmediğimizi şimdiki Milli Eğitim Bakanı tarafından yasaklanan 19 Mayıs gösterilerine sahip çıkarak göstereceğiz.''

  Bütün bu açıklamalarla AK Parti'nin Türkiye'ye özgürleşme getiremeyeceğinin görüldüğünü ileri süren Güler, açıklamaların ''dinci devlet özlemciliğini'' ortaya koyduğunu savundu.

  YAZAR AUSTER AÇIKLAMASI

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gedikli'nin yaptığı açıklamalarla ''yazar Paul Auster'in de Ergenekoncu olduğunu'' ilan ettiğini ileri süren Güler, yabancı bir yazarın AK Parti'yi eleştirdiği için böyle nitelendirilmesini ve bu durumu çok enteresan bulduklarını kaydetti.

  İSA GÖK'ÜN SÖZLERİ

  CHP Mersin milletvekili İsa Gök'ün Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştirilerinin de sorulduğunu Güler, bu eleştirilerin haksız olduğunu söyledi.

  Güler, ''Bu CHP MYK'nın örgüt yönetimi ve örgütlenmeye bakışı açısından iyi bir ipucudur. CHP gerçekten iç yapısı bakımından demokratiktir. Böyle bir şeyin AKP'de gerçekleşebileceğini düşünebilir misiniz? Bu partimizin ve Genel Başkanımızın demokratik yaklaşımı açısından iyi bir örnektir'' dedi.

  Güler, bir başka soruyu yanıtlarken de Gök'e ilişkin bir disiplin sürecinin gündeme gelmediğini söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir