Petrol
96.55
0.02%
Euro
18.2585
-0.01%
Dolar
18.0769
-0.01%
Altın
1.021
0.01%
Borsa
302
1.34%
Bitcoin
427.000
0.74%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  CHP'den ihraç edildi Kılıçdaroğlu'na çattı

  Baykal'a yakınlığıyla bilinen ve partiden ihraç edilen Sayan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi.
  • 04.01.2012 - 13:00
  CHP'den ihraç edildi Kılıçdaroğlu'na çattı

  CHP den ihraç edildi Kılıçdaroğlu na çattı #1

  CHP'nin eski Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Savcı Sayan, ihraç istemiyle Ağrı İl Yönetimi tarafından İl Disiplin Kurulu'na sevk edildiğini belirterek, ''Partide korku imparatorluğunu yıkacağını söyleyenlerin, daha büyük korku imparatorluğu yarattıklarını görüyoruz'' dedi.

  CHP'YE GÖNÜL VERENLER GİYOTİNDEN GEÇİRİLDİ

  Sayan, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, disiplin süreciyle ilgili açıklamalarda bulunarak, gazetecilerin soruları yanıtladı. CHP'nin bütün kademelerinde görev yaptığını anımsatan Sayan, ''Ancak gelinen noktada, Sayın Deniz Baykal'a yapılan komplonun arkasından, CHP'ye gönül veren bütün insanlar neredeyse lime lime edildi, giyotinden geçirildi'' ifadelerini kullandı.

  BAYRAKTAR'A 40 DAKİKA AYIRDI BANA 5 DAKİKA AYIRMADI

  Basın toplantısından önce taleplerini Genel Merkez'e iletebilmek için bütün yolları denediğini ancak kendisine randevu verilmediğini savunan Sayan, ''Sayın Genel Başkanımız İklim Bayraktar'a 40 dakika randevu vermişken, partiye yıllarını vermiş olan Savcı Sayan'a 5 dakikayı vermeyi çok görmüştür'' dedi.

  Partideki bütün özverili çalışmalarına rağmen, Ağrı İl Yönetimi'nin kendisini, ''Genel Merkezdeki yöneticilerin baskılarıyla'' ihraç istemiyle İl Disiplin Kurulu'na sevk ettiklerini öğrendiğini ifade eden Sayan, Ağrı İl Başkanının atamayla göreve geldiğini ve kendisiyle yaptığı görüşmede ise ''Genel Merkez'in talimatıyla bu kararın alındığını'' söylediğini belirtti.

  Disiplin kuruluna sevk edilmesini parti genel merkezine sorduğunu ve kendisinin ''yandaş medyaya'' demeçler verdiği için kendisinin disiplin kuruluna sevk edildiği yönünde açıklamalar yapıldığını kaydeden Savcı, kendisinin hiçbir zaman ''yandaş ve candaş'' ayrımı yapmadığını, yapmayacağını söyledi.

  Her zaman doğruları söylediğini ve söylemeye devam edeceğini vurgulayan Sayan, kendisi gibi çok sayıda partiye gönül vermiş kişinin de partiden uzaklaştırılmaya çalışıldığını ileri sürdü.

  CHP'DE ALEYHTE KONUŞANLAR CEZALANDIRILIYOR

  CHP'de herkesin konuşabileceğini fakat sadece lehte konuşabileceğine dikkati çeken Sayan, bunun aksi durumdakilerin ise cezalandırıldığını savundu.

  CHP'nin ''Kuzey Kore'dekine benzer bir hukuk'' sistemi ile yönetilmeye başlandığını iddia eden Sayan, hafta içerisinde tüzük kurultayı için imza toplanmaya başlandığını, bu nedenle ''kendisi üzerinden delegelere göz dağı verilmeye'' çalışıldığını kaydetti.

  Bugüne kadar yaptığı bütün açıklamalarda, partinin kurumsal kimliğine ve yöneticilerin kişilik haklarına saygılı olduğunu belirten Sayan, fakat birçok konuda partinin yönetim tarzını eleştirdiğini ve iyi yönetilmediğini söylediğini bildirdi.

  KORKU İMPARATORLUĞU YARATILIYOR

  Partiye uzun yıllar hizmet etmiş biri olarak gördüğü yanlışlıkları parti yöneticilerini bildirmenin ve onları uyarmanın en temel hakkı olduğunu ifade eden Sayan, ''Partide korku imparatorluğunu yıkacağını söyleyenlerin daha büyük korku imparatorluğu yarattıklarını görüyoruz'' dedi.

  Sayan, basında yer alan ve kendisinin verdiği demeçlerden de örnekler sundu. CHP'de ''tek boyda, tek tip, tek düşüncede'' yeni bir yapı oluşturmak istediğini savunarak, ''Biz CHP'nin Hasan Tahsin'leriyiz. Hasan Tahsin İzmir'de ilk kurşunu yedi öldü. Eğer CHP kurtulacaksa binlerce Savcı Sayan CHP'ye feda olsun. Partinin kökleriyle oynanıyor, partinin emekleriyle oynanıyor. Yeni bir CHP adı altında CHP tasfiye edilmek isteniyor. Partimin bundan haberi yok olabilir ama dış güçlerin amacı budur'' şeklinde konuştu.

  HAKKIMI MAHKEMEDE ARAYACAĞIM

  Sayan, bir soru üzerine İl Disiplin Kuruluna sevkinin kendisine tebliğ edildikten sonra savunma hakkının olacağını belirterek, bütün kararların kendi aleyhine çıkması durumunda ise hakkını mahkemede arayacağını kaydetti.

  Kendisinin tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edildiğini ifade eden Sayan, ''Burada bir kurnazlık var. Bunun altında yatan düşünce şudur; yakında başlayacak olan kongre sürecinde Ağrı İl Yönetimi'ni kazanacağımızı düşünen arkadaşlar bunun önüne böyle bir set koymuşlardır. Çünkü bu açıklamaları çok önceden yapmıştım. Oy hakkım bile elimden alınmıştır'' dedi.

  BAYKAL İKİNCİ ATATÜRK'TÜR

  Sayan, başka bir soru üzerine eski genel sekreter Önder Sav'la hiç görüşmediğini, ancak Deniz Baykal ile sürekli görüştüğünü kaydetti. Sayın Baykal benim için çok önemlidir. İkinci Atatürk'tür Baykal benim için, " şeklinde konuştu.

  Savcı, ayrıca disiplin kuruluna sevk edilmesi üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihad Matkap ile görüştüğünü ve Matkap'ın kendisine ''Genel Başkan istemiş olabilir'' dediğini söyledi.

  Savcı, Matkap'ın tasfiyelere ve partiden ihraç edilmelere karşı olduğunu da kendisine söylediğini belirtti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir