Petrol
107.8
-1.19%
Euro
17.6829
-0.81%
Dolar
16.7049
-1.06%
Altın
985.14
-0.70%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
352.465
-3.06%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  CHP'li Emine Tarhan'dan Başbakan'a dindarlık tepkisi

  CHP Grup Başkanvekili Tarhan: "Dindarlık ölçme cihazın varsa çıkar da görelim Başbakan.
  • 03.02.2012 - 17:10
  CHP'li Emine Tarhan'dan Başbakan'a dindarlık tepkisi

  CHP li Emine Tarhan dan Başbakan a dindarlık tepkisi #1

  CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan: "Dindarlık ölçme cihazın varsa çıkar da görelim Başbakan. Biz, beşerin kutsalla ilişkisini ölçmeye çalışan kişilere saygı duymayız, ölçmeye kendimizi de mezun görmeyiz" dedi.

  CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, parlamento ve demokrasi adına çok karanlık günler yaşadıklarını belirtti. Türkiye'nin darbelerden çok çektiğini, çok şey gördüğünü ifade eden Tarhan, askeri ya da sivil çok fark etmediğini, darbecilerin uygulamalarının devam ettiğini söyledi.

  'MECLİS'İ FESİH GİRİŞİMİ'

  Tarhan, darbecilerin, "medya ve sivil toplumu kontrolü altına aldığını, sendikaları lağvettiğini, cinayetlere göz yuman derin devlet polislerini terfi ettirdiğini, yasama, yürütme, yargıyı birleştirerek tek elden yönettiğini, Meclisi doğrudan ya da bu hafta yapmaya başladıkları gibi dolaylı olarak tasfiye, baypas ettiğini" belirterek, bugün içtüzük değişikliği adı altında yaşanılanların, "Meclis'i fesih girişimi" olduğunu söyledi

  Tarhan, "Darbeciler, bu tür girişimlerin adına KHK veya içtüzük değişikliği diyebilirler. Darbecilerin adları, bazen cunta, bazen başbakan olur. Bunlar bazen bakanın kişisel listesine HSYK adını verirler. Bazen diktatörlüğe muhafazakar demokratlık derler. Bazen fitneciliğe dindarlık der, böylece perdelerler. Bazen yaptıklarının önüne millet ya da din sözcüğünü koyarlar, her şeyi meşrulaştıracağını sanırlar. Despot sistemlerini bunlarla özdeşleştirip, dokunulmaz kılmaya çalışırlar. Dini de milleti de istismar ederler" dedi.

  'MUSSOLİNİ DE İŞLEDİĞİ SAYISIZ CİNAYETİN, HALK ADINA İŞLENDİĞİNİ SÖYLÜYORDU'

  Görüşlerini açıklarken, "Ben yargıya el koydum" demek isterlerken, "millet adına el koyduk" dediklerini belirterek şunları söyledi;

  "Deniz Feneri yolsuzluğunun üzerini ben kapattım diyemediği için millet adına el koyduk diyor Sayın Başbakan. Geriye dönüp baktığımızda Mussolini de işlediği sayısız cinayetin, halk adına işlendiğini söylüyordu. Stalin'in Gulag Takımadaları'ndaki sayısız cinayeti Sovyet halkı adına işlediğini hatırlayın"

  Basın toplantısında, "Bu topraklarda, Türk yargısına, hukuk devrimine, demokrasisine karşı her türlü biçim, kılıkta gerici, kıyıcı faşist zihniyetle saldırılarda bulunurlar, bunu yapacaklarını biliyorduk" diyen Tarhan, bunun bazen cunta, bazen başbakan kılığında olabileceğini söyledi.

  'BİZİM ARKAMIZDA OKYANUS ÖTESİ GÜÇ YOK'

  Bu tehlikeyle karşılaşacaklarını, Gençliğe Hitabe'nin kendilerine söylediğini açıklayan Tarhan şöyle dedi;

  "Gençliğe Hitabeyi, ulusal bayramları yasaklamaya çalışmaları da bundan. Bizim onlar gibi öfke nöbetlerimiz, nefretle pusu kurma, rövanş alma hırsımız yok. Bizim halkımızdan başka güvenebileceğimiz herhangi güç yok, okyanus ötesi güç yok. Kimsenin dindarlığı, dini, diyanetiyle alakadar olamayız. Beşerin kutsalla ilişkisini ölçmeye çalışan kişilere saygı da duymayız, ölçmeye kendimizi de mezun görmeyiz. Halkı ayrıştırmak için fitne tohumları ekmeyi asla makul görmeyiz. Biz böyle insanlara inat; fikri, vicdanı, irfanı hür çocuklar, gençler yetiştirmeye, demokrasinin militanlarını yetiştirmeye devam edeceğiz.

  Güç karşısında eğilip bükülmeyen, güçlünün uşağı olmayan, ruhu kuş gibi özgür, sorgulayan gençler yetiştirmeye devam edeceğiz. Zihnini tembihleyip, pasifize edeceğiniz eşya değil bizim çocuklarımız Sayın Başbakan.

  'SEN KİMSİN BAŞBAKAN?'

  Nesiller üstüne tahakküme meraklı bu Başbakan'a sormak istiyorum, sen kimsin Başbakan? Anne- babalarının bile inancında, kimliğinde, düşüncelerinde yetkisi sınırlı olan çocuklarımız üzerinde senin ne hakkın olabilir? Bizim adımıza, nesiller üzerinde nasıl hak iddia edebilirsin, sen kimsin Başbakan? Senin isteklerin, bizim ve çocuklarımızın istekleri değilse ne olacak Başbakan? Dindarlık ölçme cihazın varsa çıkar da görelim Başbakan. Varsayalım ölçtün, senin ölçme cihazını kabul etmeyen çocuklarımıza ne yapacaksın Başbakan? Yoksa karşılarına 5′er 10′ar bin kişilik kara gömleklilerini mi salacaksın, söyle de öğrenelim. Yoksa 'camiler miğfer minareler süngü' derken aslında metafor yapmıyor muydun Başbakan? Yoksa anlattığın kadar mağdur ya da masum değil miydin? Evvelce işlediğin bir nefret suçunu işleme kararlılığın hiç azalmadı mı Başbakan? Yetmez ama evetçiler, siz bu Başbakan ile hala mutabık mısınız? Başbakan'ın son söyledikleri bir cinayettir. Üstelik bunları bir promtere yazılı metinden, hece hece, sindirerek okuması, taammüden cinayettir." 


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir