Dolar
6.863
0.0262%
Euro
7.7706
0.1224%
Altın
1800.89
0.1284%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
397.489
0.1335%
Bitcoin
63908.98
0.4159%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C
  CHP'li Özkes'in sözleri Meclis'i karıştırdı

  CHP'li Özkes'in sözleri Meclis'i karıştırdı

  TBMM Genel Kurulu Gezi Parkı olaylarıyla ilgili tartışmalara sahne oldu
  • 27.06.2013 - 18:54
  CHP'li Özkes'in sözleri Meclis'i karıştırdı

  CHP'li Özkes'in sözleri Meclis'i karıştırdı #1

  TBMM Genel Kurulu'nda CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in Gezi Parkı olaylarıyla ilgili sarfettiği sözler tartışmalara neden oldu.

  GÖRÜŞME GERGİN BAŞLADI

  MHP, ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için verdiği önerge ile CHP'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve AK Parti hükümetinin Gezi Parkı eylemleri sırasında söylem ve yaklaşımlarında dini sembolleri kendi politikalarına uydurmaya çalışarak dini istismar etmelerinin araştırılması amacıyla verdiği önergenin TBMM Genel Kurulu'nda bugün görüşülmesini içeren grup önerileri ele alındı.

  Haberin fotoğrafları için tıklayınız

  "ARTIK YETER GARİ BİZ DE İNSANIZ"

  CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Gezi Parkı eylemlerinin kula kulluğa karşı duruş, kul ve yetim hakkı yiyenlere karşı bir direniş olduğunu iddia ederek, halkın "artık yeter gari biz de insanız, bizim de haklarımız var, esir değiliz, köle değiliz" dediğini söyledi.

  Polisin tazyikli suyundan, biber gazından, copundan, tekmesinden kurtulmak için can havliyle camiye sığınan gençlere yönelik kin ve intikam tamtamları çalındığını savunan Özkes, orada gençlerin camiden başka sığınacakları bir yer bulunmadığını ifade etti.

  "KİLİSE OLSAYDI ORAYA GİRERLERDİ"

  "Caminin yerinde kilise olsaydı kiliseye, havra olsaydı havraya girerlerdi" diyen Özkes, canını kurtarmak için camiye sığınanlara "camiye niye geldiniz?" dercesine tavır almak için Allah korkusu ve insan sevgisi olmaması gerektiğini söyledi.

  "AMERİKAN ASKERLERİNE GIKINIZ ÇIKMADI"

  Allah'ın evlerine Allah'ın kullarının sığınmasından daha doğal bir şey olmadığını ifade eden Özkes, şöyle devam etti: "Adana'da Amerikan askerleri camiyi tahrip edip, Kur'an'ı parçalamasına gıkı çıkmayanlar, camiye sığınan temiz vatan evladına kin kusuyor. Başbakan'ın sağ salim evlerine dönmeleri için dua ettiği Amerikan askerleri Irak'ta camileri tahrip ederken, yakıp yıkarken ayakkabılarını mı çıkardılar, zem zem suyu mu içtiler?

  "GÖRÜNTÜLERİ NEDEN GÖSTERMİYORSUNUZ?"

  Elbette camide içki içene insan denilemez. Ancak içilmediği halde içildi demek ne Müslümanlığa ne de insanlığa sığar. Şayet Dolmabahçe camisinde içki içilmiş olsaydı Tayyip Erdoğan bu görüntüleri miting meydanlarında dev ekranlardan gösterirdi. Madem görüntüler elinizde neden göstermiyorsunuz? O destan yazan gençlerin her birinin o camiye girmeye Başbakan kadar hakları vardır. Onlar camide Allah'a ibadet edip, avlusunda dış güçlere itaat etmezler. Halkı yönetmekte zorlandıkça Allah, peygamber diyor. Her sorunu cami, Kur'an ile çözmeye çalışıyor. Başörtüsünü hala sürüp sürüp yediği kaymak olmaktan kurtulamadı."

  AK PARTİ SIRALARI AYAKLANDI

  Özkes'in konuşması sırasında AK Parti milletvekillerinden itirazlar geldi.

  Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, Özkes'in konuşmasının başından sonuna kadar bir müftüye yakışmayacak şekilde Başbakan'a hakareti milletin önünde paylaştığını ifade etti. Özel, "Kötü, kem söz sahibine aittir. Bu sözleri kendisine iade ediyoruz" dedi.

  AKP'Lİ ÖZEL: CHP GENÇLERİ KIŞKIRTTI

  CHP'nin eylemcilere "mesajınızı verdiniz, artık evlerinize çekilin. Biz sizin adınıza siyaset kurumu olarak Meclis'te siyaset yapacağız" diyemediğini, o gençleri kışkırttığını iddia eden Özel, "Dikmen Caddesi'nde yürüyen gençler 'Müslüman uyuma sarhoşuna sahip çık' diyor. Herhalde bütün sarhoşlara sayın Özkes sahip çıkacak" diye konuştu.

  Bunun üzerine Özkes, "Ben bir müftüye yakışan konuşma yaptım. 'Camide içki içen insan değil' dedim, içki içilmediği halde içildi diyen de insan değildir' dedim. Siz orada içki içildiğini ispat edemiyorsunuz. Allah'tan korkun, iftira etmeyin. Müslüman iftira etmez. Sizin içinizde Allah korkusu yok mu?" dedi.

  "TÜRKLERLE KÜRTLERİN KADERİ BİRDİR"

  AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk söz alarak, "Bizim liderimizin, bu ülkenin Başbakanı'nın sevgisi ve hoşgörüsü bu kürsüden ona hakaret edenlerin kininden daha yücedir" diye konuştu.

  Kürsüde Gezi Parkı olaylarıyla ilgili fotoğraflar gösteren Külünk, "Bu coğrafyada Türklerle Kürtlerin kaderi birdir. Bu kaderi siz, sizin zihniyetiniz ayırt etmek istedi. Bu kaderi ayırt etmeye sizin ulusçuluk misyonlu mikrobunuzun asla gücü yetmeyecektir. Bu coğrafyada Türklerin kaderi ile Arapların, Boşnakların, Arnavutların, Alevilerin kaderi birdir. Sizin bunu ayırt etmeye gücünüz yetmeyecektir" şeklinde konuştu.

  "AĞZINIZI TWİTTER'A ALIŞTIRMAYIN, FIRÇA YERSİNİZ"

  Sataşma olduğu gerekçesiyle söz isteyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bir ülkede Başbakan'ın en çok eleştirileceği yerin parlamentonun kürsüsü olduğunu ifade etti.

  "Gezi Parkı'nda yanan bin tane otobüsü, gözünü kaybeden bir çocuğa değişmem" diyen Altay, Başbakan'ın Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek ile ilgili söylediklerinin bugün kendisinin başına geldiğini savundu. Altay, konuşması sırasında AK Parti milletvekillerinin itirazları üzerine, "Başbakan seni duymasın Twitter diye bir bela var diyor. Ağzınızı Twitter'a alıştırmayın, fırça yersiniz" ifadesini kullandı.

  SOSYAL BARIŞTAN MEMNUN MUSUNUZ?

  MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak ise "İnsan ağzından çıkan birtakım argümanlara dikkat eder" dedi. "Türkiye'nin geldiği sosyal barıştan memnun musunuz? Kırılgan olmadığından bahsedebilir misiniz?" diye soran Uzunırmak'a AK Parti'liler itiraz etti. Bunun üzerine Uzunırmak, "Ben kürsüden indiğimde sen görürsün" dedi.

  AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Türkiye'nin artık sağlıkta, eğitimde reformlar yapılan bir ülke haline geldiğini ifade ederek, IMF'nin borçlarını ödediklerini söyledi.

  Milletin güçlendiğini belirten Aydın, "Başbakan'ı ağzınıza alırken bin düşünün, bir konuşun. (Bu millet için baldıran zehiri içmeye hazırım) diyen Başbakan için böyle konuşmak sizin haddiniz değil" dedi.

  Kürsüde söz alan ancak Genel Kurul'daki uğultu nedeniyle konuşma süresi biten MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, bu durumu Meclis Başkanvekili Sadık Yakut'a şikayet etti ve yeniden süre istedi.

  Yakut, böyle bir uygulama olmadığını ifade ederek, bunun kendisinden kaynaklanmadığını söyledi. Yakut, "İktidarıyla, muhalefetiyle birbirinizden farklı değilsiniz" dedi ve Bal'a yeniden söz verdi.

  Daha sonra Yakut, sataşma nedeniyle söz isteyen iktidar ve muhalefet milletvekillerine söz vermeyince, Özkes, Yakut'a doğru bağırarak, "Allah aşkına soruyorum siz inanan insanlar değil misiniz?" dedi. Bunun üzerine Yakut, "Grup Başkanvekilin cevap verdi. Özkes hitaplarınıza dikkat ediyor musunuz? Lütfen oturun. Sözleriniz tutanaklara geçiyor" ifadelerini kullandı.

  Görüş Bildir