Petrol
107.88
-1.12%
Euro
17.7291
-0.55%
Dolar
16.7556
-0.76%
Altın
989.43
-0.27%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
353.523
-2.80%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  CHP'li Öztürk AK Parti'li Özel ile iddiaya girdi

  Ötürk, 'Takım elbisesine iddiaya girerim. Başkanvekili bu komisyonu toplayamaz' dedi.
  • 14.02.2012 - 15:48
  CHP'li Öztürk AK Parti'li Özel ile iddiaya girdi

  CHP li Öztürk AK Parti li Özel ile iddiaya girdi #1

  MİT Kanunu'nda değişiklik öngören teklifi görüşmek için toplanan Adalet Komisyonu'nda ilk olarak yer tartışması yaşandı. CHP'li Öztürk, MİT teklifini veren AK Partili Recep Özel'le takım elbisesine iddiaya girdi.

  BÖYLE REZALET OLUR MU?

  BDP'li Milletvekilleri salonun çok küçük olduğunu belirterek salonun değiştirilmesini, görüşmenin başka bir salonda devam edilmesini istedi.

  Milletvekillerinin ayakta kaldığını belirten BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, "Ne yapmaya çalışıyorsunuz? Dünyanın 16. büyük ekonomisinin Meclisine bu yakışıyor mu? Meclis mi susturmaya çalışıyorsunuz? Böyle rezalet olur mu?" diye bağırdı.

  Bunun üzerine Adalet Komisyonu Başkanı da basın mensuplarının çıkmasını beklediğini, ondan sonra değerlendireceğini belirtti.

  Bu sözler üzerine CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, "Görmüyor musun Sayın Başkan? Neyin değerlendirmesini yapacaksın?" diye konuştu.

  Bazı AK Parti milletvekilleri de "Ne bağırıyorsun? Her yerde bağırıyorsun. Susarsan çözüm bulunacak" şeklinde Kaplan'a tepki gösterdi.

  KOMİSYON SALONU DEĞİŞİYOR

  Başkan Vekili Hakkı Köylü, BDP'nin itirazı üzerine daha geniş bir salon olan KİT Komisyonu'na geçilmesine karar verdi.

  CHP'DEN İTİRAZ

  Toplantıda usul tartışması yaşandı. CHP 'Bu toplantı yapılamaz' itirazında bulundu. CHP'nin itirazı içtüzüğün 26. maddesine göre Komisyon'un toplanabilmesi için çağrıyı sadece Komisyon Başkanı'nın yapabileceğini yönündeydi.

  Komisyona, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya yerine Başkanvekili Hakkı Köylü başkanlık ediyor. CHP, çağrının cuma günü yapıldığını ve çağrıyı Komisyon Başkan Vekili Köylü'nün yaptığını belirterek usul itirazında bulundu.

  KOMİSYON TARTIŞMALI BAŞLADI

  CHP'li Ali Rıza Öztürk, daha önceki bir olayı hatırlattı. Öztürk, geçen dönem TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısını umreye giden başkan yerine başkan vekilinin toplantıya çağırdığını, içtüzüğün 26. maddesine göre başkan vekilinin toplantıya çağrı yapamayacağının anlaşılmasıyla toplantının iptal edildiğini söyledi.

  Komisyon Başkan vekili Hakkı Köylü ise, ''Başkan resmi olarak görevinde değilse başkan vekili onun bütün yetkilerine haizdir'' dedi. CHP'li vekiller Köylü'nün sözlerine 'Bu içtüzükte nerede yazıyor?' diye itirazda bulundu.

  KAPLAN'DAN SORU

  BDP'li Kaplan, ''Benim özel yetkili mahkemelerle ilgili teklifim var, teklifimi nereye uçurdunuz?'' dedi.

  TAKIM ELBİSESİNE İDDİA

  CHP'li Öztürk, MİT teklifini veren AK Partili Recep Özel'le takım elbisesine iddiaya girdi. Öztürk, 'Takım elbisesine iddiaya girerim. Başkanvekili bu komisyonu toplayamaz' dedi.

  Başkanvekili Hakkı Köylü usul tartışmasına son verdiğini söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir