Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  CHP'lilerden Ekmeleddin İhsanoğlu tepkisi: Şaka gibi

  Cumhurbaşkanı çatı adayı olarak İhsanoğlu'nun açıklanması, CHP'nin Antalya milletvekillerinin tepkisini çekti. Mustafa Akaydın ise İhsanoğlu'na sahip çıktı.
  • 17.06.2014 - 22:45

  CHP'lilerden Ekmeleddin İhsanoğlu tepkisi: Şaka gibi #1

  CHP'lilerden Ekmeleddin İhsanoğlu tepkisi: Şaka gibi #2

  CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan, İhsanoğlu'nun adaylığı için "İlahiyat fakültesine dekan, Diyanet İşleri'ne başkan seçmiyoruz" dedi.

  CHP'nin, aslı varken benzerine, aynı referanslara sahip adaya oy verilmesini istediğini savunan Kaptan, "Büyük bilim adamı, alim olabilir. Ama toplumsal karşılığı nedir? İki ayda ismini ezberleyemezler" dedi.

  "ERDOĞAN'LA MÜCADELE EDECEK TEK İSİM BAYKAL"

  Ekmelettin İhsanoğlu'nun parti tabanının üzerinde uzlaştığı değil, farklı çevrelerin CHP gündemine getirip aday yaptırdığı kişi konumunda olduğunu savunan Osman Kaptan, İhsanoğlu'nun CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'a tercih edilmesini ise CHP'ye yakıştıramadığını söyledi.

  Kemal Kılıçdaroğlu'nun siyasete Deniz Baykal sayesinde girdiğini ve kendisinin de bunu rahatlıkla ifade ettiğini belirten Kaptan, "Ama öyle görünüyor ki sayın Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'ı siyaset sahnesinden uzaklaştırmak için elinden geleni yapıyor. Anketler ortada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la başa baş mücadele edebilecek tek isim sayın Baykal'dır" diye konuştu.

  ACAR: ŞAŞKINIM

  Milletvekili Gürkut Acar ise Ekmeleddin İhsanoğlu adı karşısında yaşadığı ruh halini 'şaşkınlık' olarak nitelendirdi. İhsanoğlu adının kesinlikle gündemlerinde olmadığını, hatta CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olarak yazmasını istediği üç isim arasında hiçbir milletvekili arkadaşının İhsanoğlu adını yazdığını düşünmediğini aktaran Acar, "Artık isim açıklandı. Değiştirme şansımız da yok. İşin doğrusu ne düşüneceğimizi de bilemiyorum. Oturup bir değerlendirme yapacağız" diye konuştu.

  BULUT: ŞAKA GİBİ

  Milletvekili Arif Bulut, henüz konuyla ilgili geniş bir değerlendirme yapmadıklarını belirterek, "Herkesin yaşadığı ilk şoku ben de yaşadım. Bu kadar alakasız bir aday gösterileceğini beklemiyordum. 1 Nisan olsa '1 Nisan şakası' diyeceğim. Şaka gibi, gülünç" diye konuştu.

  İhsanoğlu'nun Atatürkçülüğü ve cumhuriyetçiliğinin sorgulanan bir noktada olduğunu savunan Bulut, "Hal böyleyken, CHP'nin adayı veya çatı aday olarak gösterilmesi inanılır gibi değil. Sağlıklı bir durum değil. CHP'yi geri dönülmez uçuruma itiyorlar, hançerliyorlar gibi" dedi.

  AKAYDIN: AK PARTİ İHSANOĞLU'NDAN KORKTU

  Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın, Ekmeleddin İhsanoğlu'nu çok olumlu değerlendirdiğini söyledi.

  "Klasik ulusalcı saplantılardan sıyrılmamız lazım" diyen Akaydın, Başbakan Erdoğan karşısında İhsanoğlu'nun fevkalade bir isim olduğunu söyledi. Akaydın, İhsanoğlu'nu "Dindar, bilim adamı ama laik. Son derece çağdaş bir görüntü veriyor eşiyle. Oturup kalkmasını bilen, beyefendi bir kişilik olarak kendisini gösterdi" sözleriyle anlattı.

  CHP'nin İhsanoğlu dışında olası adayları arasında hep bir handikapın gündeme geldiğini aktaran Akaydın, partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun süreç içinde CHP'li bir aday terennüm etmediğini de belirterek, "Sayın İhsanoğlu, halkın benimseyebileceği bir isim" dedi.

  Mustafa Akaydın, İhsanoğlu adının, Ak Parti'nin korkması ve paniklemesine neden olduğunu da savundu.

  Görüş Bildir