Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
349.365
0.95%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C

  CHP'nin adayı Tarhan olsaydı oy oranı ne olurdu

  Metropoll Araştırma Merkezi Başkanı Özer Sencar, CHP'nin Emine Ülker Tarhan'ı aday göstermesi halinde ne kadar oy alacağını araştırdıklarını söyledi.
  • 14.08.2014 - 16:29
  CHP'nin adayı Tarhan olsaydı oy oranı ne olurdu

  emine

  Metropoll Araştırma Merkezi’nin Başkanı Özer Sencar, Cumhurbaşkanlığı seçim sonucunu 'hezimet' olarak değerlendiren CHP'li muhaliflerle ilgili ilginç bir gerçeği açıkladı.

  TARHAN İLE BATUM'UN OY ORANINI ÖLÇTÜK

  Sencar, Emine Ülker Tarhan ve Süheyl Batum'un oy oranını seçimden önce ölçtüklerini ve ortaya çok düşük bir puan çıktığını açıkladı. “Atilla Güner’le Akşam Postası”na konuk olan Metropoll Araştırma Merkezi’nin Başkanı Prof. Özer Sencar, şunları söyledi;

  OY ORANI CHP'NİN YARISINI GEÇMİYORDU

  "Biz Batum’un oy düzeyini ölçtük. Eğer CHP Batum’u gösterseydi, ancak CHP’lilerin bile yarısının oyunu alabiliyordu. Emine Ülker Tarhan’ı da ölçtük. Onun da oy kapasitesi CHP’nin yarısını geçmiyordu. Bu iki politikacının, CHP’li seçmenin bile %75’ini, %80’ini alamayacağını gördük biz araştırmalardan. İlle sol Atatürkçü bir aday çıkaracağız ve kendi partisinin oyunu alamadan bir sonuç çıkacak. Bu daha büyük bir mahcubiyet değil mi?

  KILIÇDAROĞLU DEĞİL MUHALEFET BAŞARISIZ

  Kılıçdaroğlu başarısız değil ama muhalefet başarısız. CHP ve MHP cephesi başarısız. Çünkü 5 milyon seçmenini sandığa taşıyamadılar. 1,5 milyon civarında MHP’li seçmen AK Parti’ye gitti, 600-700 bin civarında muhtemelen veya 500 bin bunu kesin olarak söylemek mümkün değil, Selahattin Demirtaş’a gitti ve 2 milyon seçmen de sandığa gelmedi, tatile gitti. Dolayısıyla muhalefet kadrolarıyla genel başkanların bazılarının çalışıp, bazılarının çalışmaması bir şeyi değiştirmez. CHP ve MHP 5 milyon seçmeni sandığa taşıyamadığı için burada sorumludur. Bu işin mağlubiyeti onlara aittir. Ama Kemal Kılıçdaroğlu şu nedenle arkadaşları tarafından itham ediliyor; siz yanlış iş yaptınız diyorlar ortak aday çıkartmakla. Bir sol adayı çıkaracaktık, ne alırsak onunla alacaktık.

  PARASI DA YOKTU

  Dolayısıyla yöntem yanlış değildi ama iki parti çıkardıkları adaya sahip çıkmadılar, ortada bıraktılar. Bu aday da politik tecrübesi ve birikimi bu mücadeleyi, bu kampanyayı götürmeye yetecek donanıma sahip değildi. Ayrıca parası da yoktu bildiğim kadarıyla. Seçim demek para demektir. Eğer 7-8 milyon harcadıysa Ekmeleddin Bey eminim ki Tayyip Bey 500 milyon harcamıştır."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir