Petrol
111.78
-0.23%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
487.700
2.72%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  CHP'nin olağanüstü kurultayında ulusalcılar İnce diyecek

  Emine Ülker Tarhan ve Metin Feyzioğlu'nun aday olmayacağı kurultayda muhalefet Muharrem İnce diyecek.
  • 26.08.2014 - 08:46
  CHP'nin olağanüstü kurultayında ulusalcılar İnce diyecek

  CHP nin olağanüstü kurultayında ulusalcılar İnce diyecek #1

  CHP, 5-6 Eylül'de ATO Kongre Merkezi'nde yapılacak olağanüstü kurultaya hazırlanıyor. CHP'nin 18. Olağanüstü kurultayında genel başkan, 60 kişilik PM ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri seçilecek. CHP delege sayısı ise 1216. CHP'li MYK üyeleri, milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri delege olarak oy kullanacak.

  ULUSALCILAR İNCE'Yİ DESTEKLİYOR

  Sabah'ın haberine göre; delegelerin 173'ünü ilçe başkanları, 53'ünü il başkanları, 34'ünü CHP'li ilçe belediye başkanı, 1'ini CHP'li il belediye başkanı, 3'ünü büyükşehir belediye başkanı ve diğerlerini de seçilmiş delegeler oluşturuyor. Delege sayısı açısından ağırlık ise İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde bulunuyor. Kılıçdaroğlu cephesinde delege hesapları sürerken parti içi muhalefet ise Muharrem İnce'yle kurultaya gidecek. Beklentilerin aksine ulusalcıların adayı Emine Ülker Tarhan ve Metin Feyzioğlu adaylıktan vazgeçerken ulusalcılar, Baykalcılar ve Kılıçdaroğlu yönetiminde parti dışında kalan Önder Sav ve ekibi İnce'yi destekliyor.

  BAYKAL ANNTALYA'DA SAV ANKARA'DA

  Muhalifler de delegelerle tek tek görüşerek destek isterken Baykal, kurultay kulisini Antalya'da, Sav ise Ankara ve İstanbul'da sürdürüyor. Kurultay öncesinde ise partide çarşaf liste- blok liste tartışması yaşanıyor. Kılıçdaroğlu'nun çarşaf listeden yana olduğu ancak delegelerin blok liste talebi halinde bu yöntemin de geçerli olabileceğine ilişkin verdiği mesajlar örgütlerde ve PM mücadelesi yürüten çok sayıda isim arasında sıkıntıya yol açıyor.

  ÇARŞAF LİSTEYİ DELME DÜŞÜNCESİ

  Kılıçdaroğlu 60 kişilik PM'de yer almasını istediği isimlere yönelik anahtar liste üzerinde çalışmalarını sürdürürken listeye girmek isteyenler arasında ise kıran kırana mücadele yaşanıyor. CHP liderinin PM'de bazı 'vitrin' olabilecek popüler ve sürpriz isimlere de yer vermesi bekleniyor. Kulislerde parti içi muhalefetin de PM hesabı yaptığı ve Kılıçdaroğlu'nun listesini büyük oranda delerek PM'de yer almayı hedeflediği kaydediliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir