Euro
15.2651
-0.24%
Dolar
13.5358
0.21%
Altın
801.0170
0.07%
Borsa
1939
1.52%
Bitcoin
501.804
8.68%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekvator Ginesi'nde

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekvator Ginesi ziyaretinde Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi'ne katıldı.
  • 21.11.2014 - 12:34
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekvator Ginesi'nde

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekvator Ginesi nde #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekvator Ginesi ziyaretinde Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi'nde konuştu. "Afrika Kıtası'nın yaşamakta olduğu büyük dönüşümden Türkiye olarak mutluluk duyuyoruz." diyen Erdoğan, konuşmalarına şöyle devam etti;

   

  "ZAMAN, ORTAKLIĞIMIZIN SAĞLAM TEMELLER İÇİNDE İLERLEMESİ ZAMANI"

  "Biz kendimizi Afrika ile aynı geminin yolcuları hissettik. Afrika'nın yaşadığı acılara insani olarak yaklaştık. Başarılarıyla da onur duyduk. Başbakanlık görevimde Afrika ile ilişkilere önem verdik. Kıta ile ilşkileri yoğunlaştırma gayreti içinde olduk. 2009 yılında Türkiye'nin Kıta da 12, Afrika'nın ise Ankara'da 10 Konsolosluğu bulunuyor. Zaman, ortaklığımızın sağlam temeller içinde ilerlemesi zamanı.

  AFRİKA BİRLİĞİYLE YENİ PROJELERDE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

  Son dönemdeki EBOLA salgını ile zor dönemler yaşandı. Türkiye salgın ile Afrikalı kardeşlerimize 5 milyon dolar kaynak ayırdı. Sağlık alanı Afrika ile ilişkilerimiz açısından son derece önemli. Afrika artık küresel alanda ağırlığı giderek artan siyasi ve ekonomik olarak gelişen bir kıta. Gelişmelere ağırlığını koymaya devam edecek. Giderek daha etkin rol oynayacağı açıktır. İnsan hakları ile sorunların aşılması için önemli gelişmeler kaydetti. Afrika birliği ile yeni projelerde işbirliğine hazırız.

  SOMUTLAŞAN ÖRGÜTLERE DAHA HASSAS OLACAKLARINI UMUYORUZ

  Bazı Afrika ülkeleri ile Türkiye arasına sivil toplum örgütü ya da eğitim gönüllüsü maskesiyle çeşitli tehlikeli yapılanmaların nüfuz etmeye çalıştıklarını görüyoruz, bunu da dikkatle izliyoruz. Faaliyet gösterdikleri hemen her ülkede gizli yapılanma içine giren ve ajanlık faaliyetleri artık daha da somutlaşan bu örgütlere karşı devlet ve hükümet başkanı dostlarımızın daha hassas olacaklarını umuyoruz.

  BU ZİRVE YENİ BİR DÖNÜM NOKTASI

  Eğitim ve insani yardım görüntüsü altında Türkiye dahil olmak üzere faaliyet gösterdikleri her ülkede ciddi tehdit teşkil eden bu örgüt veya örgütlere karşı her türlü bilgi paylaşımına ve ortak mücadeleye hazır olduğumuzu vurgulamak isterim. Bu zirve yeni bir dönüm noktası olacak. Üçüncü zirve için hazırız ve sabırsızlanıyoruz. Zirve'nin başarılı geçeceğini temenni ediyorum Şahsım Ülkem ve Milletim adına sizleri selamlıyorum."

  Erdoğan'dan Afrika'ya paralel uyarı İZLE  Görüş Bildir