Euro
10.8519
0.24%
Dolar
9.3125
0.2%
Altın
531.45
0.53%
Borsa
1.43
0%
Bitcoin
597.897
3.16%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 12 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Konferansı'nda

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği 10. Konferansı'nda konuştu.
  • 21.01.2015 - 11:21
  Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Konferansı'nda

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam İşbirliği Konferansı nda #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği 10. Konferansı'nda İslam dünyasına önemli mesajlar verdi.

  Erdoğan "Yabancılar geliyor, bombalıyor. Biz ne için sıkıntılarımızı kendi aramızda halledemiyoruz da onlara bırakıyoruz" diyerek sorunların ve çözümlerinin Batı ülkelerine bırakılmaması gerektiğine dikkat çekti.

  "DEVREYE LAWRENCE'LAR GİRİYOR"

  Cumhurbaşkanı devamında şunları söyledi:

  "O zaman devreye fitneciler giriyor, teröristler giriyor, modern Lawrence'lar giriyor. Bizim öz kardeşlerimiz öldürülüyor. Bunlarla ilgili kararları biz değil başkaları alıyor."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Modern Lawrence'lara dikkat - Video

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İslam dünyasına verdiği mesajlar:

  "İSTİŞARE BİZİM ÇALIŞMA METODUMUZDUR"

  "Esselamu aleyküm. Allahın rahmeti üzerinizde olsun. Meclis kavramı işleri istişare ile birbirine danışarak yapma anlayışı, bugüne kadar bizim iş yapma metodumuz olmuştur.

  İslam ülkelerinin bir araya gelerek gündemdeki konuları istişare etmeleri eşi bulunmaz bir fırsattır. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmek zorundayız. Farklı dilleri konuşuyor olabiliriz. Mezheplerimiz birbirinden farklı olabilir.

  "ÖYLE MESELELER VAR Kİ SADECE KUR'AN KONUŞUR"

  Öyle meseleler vardır ki herkes susar sadece ve sadece Kur'an-ı Kerim konuşur. Öyle can alıcı can yakıcı hadiseler vardır ki orada ülkelerin çıkarları geri plana itilmek zorundadır. Bütün anlaşmazlıklar unutulup birliğin ruhu diriltilmek zorundadır.

  "ÖLENLER VE ÖLDÜRENLER MÜSLÜMANLAR"

  İslam dünyası ile ilgili ciddi operasyonlar yapılmaktadır. Müslümanlar birbirini vuruyor, ölenler ve öldürenler müslümanlardır. Bu bir şeyi ortaya koymaktadır. Biz demekki değerlerimizden uzaklaşıyor. Filistin'de bir sürü insan ölürken meseleyi ideolojik değerlendirmek asla ve asla insani değildir. İslami hiç değildir.

  IRAK VE SURİYE

  Irak'ta hemen hergün camilerimize, türbelerimize yapılan saldırılara bir insan bir müslüman gözüyle değil de strateji gözüyle bakmak vicdani de islami de değildir. Aynı şekilde altını çizerek ifade ediyorum.

  Suriye'de 350 bin insan hayatını kaybetmişken 7 milyondan fazla insan göç etmişken, meseleye iktidar gözüyle bakmak insani ve islami değildir. Ölen kim Müslüman, öldüren kim ben de Müslümanım diyen devlet.

  "ÜLKECE YAPTIĞIMIZ HARCAMA 5.5 MİLYAR DOLAR"

  Yaptığımız harcama 5.5 milyar dolar, dünyadan gelen herhangi bir destek var mı? 250 milyon dolar. Avrupa'nın tamamında 130 bin Suriyeli savunmacı var. Ürdün'de 1 milyona yakın muhacir var. Tablo bu. Soruyorum bu şekilde kendi müslüman kardeşlerini öldürenlere sahip çıkma hakkının islami bir izahı var mıdır?

  "VİCDANIMIZIN SIZLAMASI BİZLERİ KURTARIR MI"

  Sünni ya da şii olmamız Türk, Arap, Kürt, siyahi ya da beyaz olmamız bu gerçeği değiştirmiyor. Yapmadıklarımızdan sorumluyuz. Her birinize, her birinizin vicdanına şunu sormak istiyorum. Filistin'de masum çocuklar ölürken bununn için sadece acı çekmek bizi sorumluluktan kurtarır mı? Suriye'de yüzbinlerce insanın ölümü karşısında sadece vicdanımızın sızlaması bizleri kurtarır mı?

  "IRAK'IN YÜZDE 40'I İŞGAL ALTINDA"

  Ölenlerin ve öldürenlerin mezheplerine bakıp susmak bizi hesaptan kurtarır mı? DEAŞ diye bir terör örgütü çıkmış. İslam adına Müslüman öldürüyor. Bu yetkiyi nerden alıyor diye sormak gerekir. İslam'ın içeriğinde olmayan bir terör örgütü ortada dolaşıyor. Irak'ın yüzde 40'ı bunların işgali altında.

  "BATI KONUŞUYOR, BİZ KONUŞAMIYORUZ"

  Bizler kendimizi önce sorgulamalıyız. Yabancılar bombalıyor öldürüyor, biz niçin sorunlarımızı onlara bırakıyoruz da kendimiz halledemiyoruz. Sorunlarımızı kendi aramızda halletmemiz lazım. Eğer arzu edersek birbirimize kenetlenirsek bölgemizdeki tüm sorunları kolayca aşabiliriz. İslam coğrafyasının sorunlarını neden Batı konuşuyor, biz konuşamıyoruz?

  "DEVREYE LAWRENCE'LAR GİRİYOR"

  O zaman devreye fitneciler giriyor, teröristler giriyor, modern Lawrence'lar giriyor. Bizim öz kardeşlerimiz öldürülüyor. Bunlarla ilgili kararları biz değil başkaları alıyor.

  Bir elin parmakları gibi birbirimize kenetlenirsek bölgemizdeki tüm sorunları kolayca, bu mecliste aşabiliriz.

  "BM'NİN 5 KONSEY ÜYESİNDE İSLAM ÜLKESİ NEDEN YOK"

  BM'nin 5 konsey üyesinde bir İslam ülkesi var mı? Neden yok? Burada oturup konuşup dağılacaksak bir anlamı yok. Ama bir karar alacaksak bu işin bir neticesi var. İslam İşbirliği Teşkilatında 56 üyeyiz. BM'de sözümü geçiyor mu? O zaman bu toplantıları yapmamızın bir anlamı yok.

  Teröristler ve terör örgütleri İslam coğrafyasının asla temsilcisi, sözcüsü değildir ve olmayacaktır.

  Terör ile İslam, teröristle Müslüman kavramlarını yan yana kullanmak İslam dinine en büyük hakaret ve saldırıdır.Bir dinin önderine, rehberine kimsenin saldırma hakkı yoktur.

  "NETANYAHU UTANMADAN PARİS'TE YÜRÜDÜ"

  2014'te Gazze'de 2 bin 500 insan alçakça katledildi. BM ses çıkardı mı? Görmezden geldi, AB duymazdan geldi. 2500 kişiyi katleden İsrail'in Başbakanı hiç utanmadan, sıkılmadan Paris'teki terör karşıtı yürüyüşe katılıyor.

  Eğer Batı'ya sanatçı, gazeteci, karikatürist lazımsa İsrail'in katlettiği gazetecileri nereye koyacaksınız?"

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir