Petrol
94.92
0.00%
Euro
18.2707
0.16%
Dolar
17.922
0.05%
Altın
1.021
-0.11%
Borsa
275
-0.98%
Bitcoin
417.848
0.87%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Davutoğlu: Gaziantep'imize güveniyoruz

  Gelecek dönemde Irak'ta yepyeni bir ekonomik aktivite döneminin başlayacağını ifade eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, burada Gaziantep'e düşecek önemli bir rolün olduğunu söyledi.
  • 29.12.2014 - 04:31
  Davutoğlu: Gaziantep'imize güveniyoruz

  Davutoğlu: Gaziantep imize güveniyoruz #1

  Gaziantep'te sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelen Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Gaziantep'in, özellikle son 12 yılda performansıyla üretimini, ulaşımını ve imkanlarını artırdığını söyledi.

  Suriye'deki zulmün bir gün biteceğini ifade eden Davutoğlu, Gaziantep'in o güne hazır olması gerektiğini kaydetti. Irak'ta, Türk şirketlerine karşı uygulanan bütün engellemelerin, negatif ayrımcılıkların kaldırıldığını belirten Davutoğlu, bir araya geldiklerinde, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin "Türk şirketlerini daha fazla görmek istiyoruz" dediğini aktardı. Davutoğlu, şunları söyledi;

  "BİZ ESAD'IN HİÇBİR ZAMAN MEZHEBİNE BAKMADIK"

  "Bizi eleştirmek için, 'komşularla sıfır sorun' kavramı etrafında hep bunları kullandılar. Hep biz de şunu söyledik: Biz Esad'ın hiçbir zaman mezhebine bakmadık. Esad kendi halkına zulmetmediği zaman, ilişkilerimiz ne kadar güzel geliştirmiştik. Türkiye, Suriye, Lübnan, Ürdün dörtlü serbest vize, serbest ticaret protokolünü bizzat ben kendi elimle yazmıştım, hepsini dolaşarak."

  "KOMŞULARLA SIFIR SORUN YOK, ZALİMLERLE SIFIR SORUN DEMEDİK"

  Esad'ın halkına zulmetmemiş, terör örgütlerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamamış olması durumunda, bugün bu dört ülke arasında serbest ticaret ve vize sisteminin olacağını belirten Davutoğlu, "Ama tavsiyelerimizi dinlemedi ve halkına zulmetme yolunu seçti. O yüzden ilişkilerimiz bozuldu. Ama bir gün Suriye'de de halkıyla barışık bir dönem gelecek. Biz, komşularla sıfır sorun derken, zalimlerle sıfır sorun demedik. Evet, zalimlerle problemimiz oldu ve olacak. Ama işte kendi halkıyla barışık bir yönetim geldiğinde, Irak'ta olduğu gibi en iyi ilişkiler de kuracağız. Suriye'de, Irak'ta IŞİD terörünün vahşetine karşı da o halklarla beraber olduk ve olacağız. Vahşeti kim yaparsa yapsın mezhebine bakmayız biz. Vahşet yapana, zulmedene, barbarlık yapana karşı çıkarız." dedi.

  "KARŞILIĞINI DÜNYADA DA AHİRETTE DE GÖRECEK"

  Gelecek dönemde Irak'ta yepyeni bir ekonomik aktivite döneminin başlayacağını ifade eden Davtuoğlu, burada Gaziantep'e düşecek önemli bir rolün olduğunu söyledi. Davutoğlu, "Sünnisi, Alevisi, Hristiyan'ı, Müslüman'ı, Arap'ı, Türkmen'i, Kürt'ü hep beraber yeni bir Suriye kurduğunda, o Suriye'nin en yakın dostu Türkiye, o Suriye'nin en önemli kapısı ve Suriye'de en fazla ekonomik faaliyet yapabilecek şehir de Gaziantep olacak" değerlendirmesini yaptı.

  Davutoğlu: Gaziantep imize güveniyoruz #2

  Masumlara sahip çıkan Gaziantep'in bunun karşılığını dünyada ve ahirette göreceğini anlatan Davutoğlu, Gaziantep'i gelecek yıllarda, bütün Ortadoğu'nun, Mezapotamya'nın, Levant'ın merkez şehri yapmak istediklerini dile getirdi. Gaziantep'in sivil toplum anlayışına güvendiklerini bildiren Davutoğlu, bunun için bütün imkanları seferber ettiklerini, on yıllarca bekleyen barajların yapımı için çalışmaları hızlandırdıklarını kaydetti.

  "GAZİANTEP'İMİZE GÜVENİYORUZ"

  GAP bölgesi ve Gaziantep'te, Şanlıurfa'da, Hatay'da, bütün bölgede tarımın bereketinin artacağını ifade eden Davutoğlu, tarımda da üretimde de lojistikte de enerjide de Gaziantep'in yükselen sivil toplum enerjisini, sinerjisini harekete geçireceklerini vurguladı. Davutoğlu, şunları söyledi;

  "Kanaat önderlerimiz burada. Milli birlik ve beraberliğin, milli aidiyet bilincinin hiçbir etnik ve mezhep ayrımı olmadan, bu topraklardaki tarihdaşlığın, vatandaşlığın en önemli teminatı bu kanaat önderleridir, sivil toplum temsilcileridir. Onların bundan sonraki çalışmalarında bu Gaziantep'in istiklal bilinciyle yoğrulmuş sivil toplumu harekete geçirmelerini istiyorum. Suriyeli mültecilere sahip çıkarak, bütün bir milletin ahlaki sorumluluğunu üstlenen Gaziantep'in sivil toplum örgütlerine tekrar tekrar teşekkür ediyorum o mazlumlara sahip çıktıkları için. Siyasi kudretiniz, milli birlik anlamında, ahlaki kudretiniz, vicdan ve Merhamet anlamında, iktisadi kudretiniz, girişimcilik anlamında, aynı zamanda Türkiye'nin en büyük güç kaynağıdır. Biz, ülkemizde sivil toplumun en güzel örneğini istiklal mücadelesiyle vermiş olan Gaziantepimize güveniyoruz, Gaziantep'ten güç alıyoruz ve Gaziantep'in sivil toplum örgütlerinin de yeni Türkiye'nin inşasında ana aktörler, özneler olarak görüyoruz. Hep beraber bu ağır sorumluluğu üstlenmenin güveni, inancı içindeyim"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir