Petrol
98.14
0.76%
Euro
18.5846
0.92%
Dolar
17.9604
0.51%
Altın
1.034
0.44%
Borsa
2864
1.22%
Bitcoin
440.742
5.59%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C

  Davutoğlu'ndan Demirtaş'a cevap: Tehditlerine boyun eğmeyiz

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, İslamabad’da yaptığı açıklamalarından "Meclis'i kilitleriz" diyen Demirtaş'a "Biz ne Meclis'i kilitletiriz ne de onların bu anlamda tehditlerine boyun eğeriz" yanıtını verdi.
  • AA
  • 17.02.2015 - 20:30
  Davutoğlu'ndan Demirtaş'a cevap: Tehditlerine boyun eğmeyiz

  Davutoğlu ndan Demirtaş a cevap: Tehditlerine boyun eğmeyiz #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki temasları kapsamında Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

  KCK’nın yaptığı açıklama ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın İç Güvenlik Paketi görüşmelerinde meclisi kilitleyecekleri yönündeki açıklamalar hakkında sorulan soruya cevap veren Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi;

  ÇÖZÜM SÜRECİ İYİ NİYET İSTER

  "Çözüm süreci samimiyet ister, çözüm süreci cesaret ister ama en önemlisi çözüm süreci iyi niyet ister. Yani her gün çözüm süreci dememiz yetmez bunun gerekli adımlarının atılması lazım. 2013 Mart’ında yani iki sene önce çözüm süreci bağlamında önemli bir başlangıç söz konusu olduğunda iki ay içinde bütün silahlı unsurların Mayıs, Haziran ayından itibaren Türkiye’den çekilmesi ve silahlı mücadeleye son verilmesi çağrısı yapılmıştı. Şimdi bugün yapılan açıklamalar o anlamda iki sene sonra hala çözüm sürecinden ne anlaşıldığı konusunda bazı çevrelerin kafalarının karışık olduğu intibaını veriyor"

  BİZ NE MECLİS'İ KİLİTLERİZ NE DE TEHDİTLERİNE BOYUN EĞERİZ

  Demirtaş’ın İç Güvenlik Paketi görüşmelerini kilitleyecekleri yönündeki açıklamasına ilişkin ise,“Kilitlemek gibi böyle Meclis’le uyumlu olmayan bir dil kullanıp yıkıcı, bozguncu tavır sergileyeceklerse biz ne Meclis’i kilitletiriz ne de onların bu anlamda tehditlerine boyun eğeriz” dedi.

  İşte Davutoğlu'nun açıklamalarının satır başları;

  BİZİM TUTUMUMUZ AÇIKTIR

  “Bizim tutumumuz açıktır. Türkiye’de her şeyin ilacı demokrasidir. Her şeyin ilacı fikir özgürlüğüdür, her şeyin tartışılacağı platform da TBMM’dir, sivil toplum yapılarıdır. Eğer bir ülkede demokrasi varsa, fikirler açıkça paylaşılabiliyorsa herkes kanaatini ifade ediyorsa, düşüncesini istediği dilde, istediği şekilde gündeme getirebiliyorsa şimdi sormak zamanı değil mi? O zaman silahlara ne ihtiyaç var? Silahı gerekli kılan şartların gerekçesi neler? Ama ‘Türkiye’yi Suriye, Irak şartlarına dönüştüreceğiz’ gibi bir yaklaşımın içinde olacaklarsa veya böyle bir anlayış varsa bunu da kabul etmek veya buna teslim olmak mümkün değil. Biz bu anlamda çözüm sürecinin kritik bir aşamada olduğunu söylüyoruz. Bugün yapılacak açıklamalar, atılacak adımlar herkesin her zamankinden daha fazla dikkatli olması lazım.

  BARIŞÇIL ORTAMDA KONUŞULABİLİR

  Türkiye bu anlamda bu kritik aşamada kesinlikle çözüm süreci noktasında herhangi bir tereddüt içinde değil hükümetimiz. Dikkat ederseniz bizim her açıklamamız, her attığımız adım bizzat benim başkanlığımda yürütülen çözüm süreci toplantılarından sonra oluyor. Burada çok açık ve net bir şekilde hükümet tarafında yürütülen bir politika var. Ama her gün değişik çevrelerden KCK bu açıklamayı yaptı, HDP bu açıklamayı yaptı gibi sürekli bir iniş çıkış trendi olursa burada samimiyet sorgulanmaya başlar. Öncelikle 2013 Nevruz’unda Martında verilen söze uygun bir şekilde silahlı yöntemin terk edildiği ifadesini beklemek hepimizin hakkı ve bu yönde adımlar atıldığında tartışılabilir, konuşulabilir. Barışçıl ortamda konuşulabilir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir