Petrol
94.5
-3.72%
Euro
18.2687
-0.72%
Dolar
17.9517
0.11%
Altın
1.027
-1.12%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
437.992
-0.91%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Davutoğlu'ndan Esad'a: Sonu Kaddafi gibi olmasın

  Ahmet Davutoğlu: Başbakan bugün Esad'a ne söylüyorsa Kaddafi'ye söylüyordu, ama..
  • 26.10.2011 - 10:27
  Davutoğlu'ndan Esad'a: Sonu Kaddafi gibi olmasın

  Davutoğlu ndan Esad a: Sonu Kaddafi gibi olmasın #1

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kaddafi'nin linç edilmesine üzüldüğünü belirterek "Başbakanımız bugün Esad'a ne söylüyorsa Kaddafi'ye söylüyordu. Ama korkarım Suriye'de de benzer bir süreç yaşanıyor" dedi.

  Dışişleri Bakanı Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu, devrik Libya lideri Muammer Kaddafi'nin kanlı bir linç sonucu yaşama veda etmesini üzüntüyle karşıladığını ve yaşanılan olayı etik bulmadığını söyledi.

  Davutoğlu'nun kamuoyunun da yakından takip ettiği dış gelişmelere yorumları şöyle...

  BAŞBAKAN ESAD'A NE SÖYLÜYORSA KADDAFİ'YE DE AYNI ŞEYLERİ SÖYLÜYORDU

  * Başbakanımız Suriye lideri Beşşar Esad'a ne söylüyorsa, olayların yaşandığı dönemde Kaddafi'ye de aynı şeyleri söyledi. O'nu olayların kontrolden çıkmasından sonra yaşanabilecekler konusunda uyardık ve bilgilendirdik. Bizi son dönemlerinde çok üzdü. Ama linçe çok üzüldüm. O görüntüler vicdanımızı rahatsız etti, etik olarak doğru değil.

  KADDAFİ GİBİ ESAD DA DİNLEMİYOR

  * Libya tarzı bir çatışmanın Suriye'de yaşanmaması için çok çalıştık bugüne kadar. Başbakanımız Esad'a Kaddafi'ye ne söylediyse onları söyledi. Seçime git, bırak memleketin geleceği hakkında halk karar versin dedi. Ama maalesef Kaddafi gibi Esad da dinlemiyor. Esad'ın süreci yönetme kabiliyetinin kalmadığını görüyoruz. Meşruiyetini halktan almayan liderlerin akıbeti iyi olmuyor. Arap dünyasına bakıyoruz, siyasi gücü kaybettiğinde yaşayan yok!..Ya hapse giriyorlar ya mezara...

  GİLAD ŞALİT İLE İLGİLİ GELİŞMELER BENİM OFİSİMDE BAŞLADI

  * Filistinli mahkumlar ile takas olayı yaşanılan İsrailli asker Gilad Şalit ile ilgili gelişme benim ofisimde başladı. 2006'da esir düştüğünde İsrail büyükelçisi akşam 11'de bana geldi. Askerlerinin öldürülebileceğini, kurtarmamızı istedi. Yaşadığını teyid etmelerini ve asla öldürmemelerini istedim. Hayatta kalacağı teyidi saat 2 civarında geldi.

  İSRAİL İLİŞKİLERİ DÜZELTMEK İÇİN KİMLERİ ARAYA KOYMUYOR Kİ

  * İsrail ile ilişkilerimiz önemsizdir demiyorum ama yaşadığımız sorun gündemin gerisine inmiştir. Birinci maddemiz terör ile mücadele ve bu çerçevede Irak ve İran'la ilişkilerimizin geleceğidir. İsrail ilişkileri düzeltmek için kimleri araya koymuyor ki...

  GEREKİRSE DOĞU AKDENİZ'DE RİSK ALIRIZ

  * Evet, Türkiye soft power'ı ile öne çıkacaktır ama bu konudaki gücünüzü sergilemek için gerektiğinde hard power'ı da kullanacağınızı göstermeniz gerekir. Doğu Akdeniz'de risk alırız. Doğu Akdeniz ile ilgili açıklamamızdan sonra bölgede bir tek konuyu gösterdik: Dediğimizi yapabilecek donanma gücüne sahibiz. Bunu herkes gördü. Bu, İsrail dahil orada kimseyle savaşmamız anlamına gelmiyor ama gücünüzü, kararlılığınızı göstermeniz gerekiyor.

  TÜRKİYE PKK İLE MÜCADELEDE HİÇBİR ZAMAN BU KADAR DESTEK GÖRMEDİ

  * Türkiye PKK ile mücadelesinde hiçbir zaman bu kadar uluslararası destek görmedi. Barzani ve İranlı meslektaşım Ankara'ya geldiler destek için. Obama'nın mesajı terörle mücadelede işbirliği için çok kuvvetli yapı taşıyor. Sınır ötesi harekatımız destek görüyor. Bunun nedeni kararlı demokratikleşme sürecimizdir. Bir demokrasi ülkesi olarak demokrasiyle birlikte teröre karşı mücadele eden tek ülkeyiz.

  * İran ile şu anda terörle mücadele konusunda çok uyumlu bir dönem yaşıyoruz. Bunun içinde istihbarat alış verişi de bulunmaktadır. Aynı şekilde Amerikan yönetimi ile gerçek zamanlı istihbarat konusunda ortak çalışma sürüyor. Suriye'nin ise yaşadığı olaylar nedeniyle Türkiye ile doğrudan çatışma çıkaracak bu tür bir strateji içinde olabileceğini düşünmüyoruz.

  AB 'TÜRKİYE'Yİ NEREYE OTURTACAĞIZ'A CEVAP ARIYOR

  * Avrupa Birliği Türkiye konusunda hazırlıklı olmadığı bir gelişme yaşıyor. Onlar bizim sürekli talepkar olacağımızı ve bir çıpa ile bizi kendilerine bağlayacaklarını hesap ediyorlardı. Bu çıpa Türkiye pazarını ekonomik olarak AB'nin içinde tutmayı ve tam üyeliği zamana yaymayı öngörüyordu. Ama Türkiye ekonomik olarak beklenmedik ölçüde güçlendi, dış politikada AB'yi aşan bir dinamizm yakaladı ve demokrasimizi onlara bağlı olmadan geliştirebildiğimizi gösterdik. Hep, Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyaç duyacağı düşünülüyordu. Şimdi Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacının daha fazla olduğu anlaşıldı. Avrupalılar şimdi Türkiye'yi nereye oturtacağız sorusuna cevap arıyorlar. Türkiye tek başına da yola devam edebileceğini gösterdi. Bu beklenmiyordu. (Bugün)


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir