Davutoğlu'ndan Tatarlar'a övgü

Davutoğlu'ndan Tatarlar'a övgü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Ankara Devlet Opera ve Bale Sahnesi'nde düzenlenen ''Tataristan Kültür Günleri'' etkinliğine katıldı.

Bakan Davutoğlu, yaptığı konuşmada, 2007 yılında Tatarların milli bayramı, ''Sabantuy'' için gittiği Tataristan'da İdil boylarını görünce Türkiye'nin nehirlerini hatırladığını belirterek, burada Sakarya boylarındaki Yunus Emre'nin ezgileriyle İdil boylarındaki Tatar ozanlarının ezgilerinin aynı dili paylaştığının gözünün önünden geçtiğini söyledi.

Ortak dilin güzel mirası olan Türkçe ezgilerin, Sakarya'dan, Kızılırmak'tan 200 yıl önce İdil boylarına ulaştığını gördüğünü ifade eden Davutoğlu, "(Bu topraklar bizim topraklar, bizim yurdumuz) diye düşündüm. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızla birçok vesileyle karşılıklı olarak söylediğimiz gibi, Türkiye bütün Tatarların yurdudur. Tataristan, Kazan, Volga, İdil bizim kendi yurdumuzda hissettiğimiz nefesin nefeslendiği ilk yerlerdir" diye konuştu.

"TATARLAR NE KADAR GURUR DUYSA AZDIR"

Avrasya steplerinin birçok göçe tanıklık etttiğini ancak bir yeri yurt edinip, o yerde büyük medeniyet kuranları az gördüğünü vurgulayan Davutoğlu, "Kazan ve Volga böyle medeniyet merkezleridir. Bütün Tatarlar bununla ne kadar gurur duysalar azdır" dedi.

Damadının Tatar olduğunu ifade eden Davutoğlu, bu nedenle "Torun tarafından Tatarım" dediğini söyledi.

Türkler ve Tatarların büyük bir çınarın iki kardeş kolu olduğunu vurgulayan Davutoğlu, bu iki kolun artık birleştiğini ve birbirlerini daha iyi tanıdığını belirtti.

Davutoğlu, "Bu birlikteliğimiz ebediyete kadar sürecek. Bu birliktelik Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında dostluk köprüsü oluşturacak" ifadesini kullandı.

Bakan Davutoğlu, Tatarların milli bayramı Sabantuy için bu yıl da Kazan'a gitmeyi planladığını kaydetti.

CUMHURBAŞKANI MİNNİHANOV

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ise Türk ve Tatar halklarının atalarından miras kalan bir zenginliğinin bulunduğuna işaret ederek, "Dilimiz, dinimiz, tarihimiz, kültürümüz aynı ve benziyor. Bizim amacımız tarihten gelen bağları daha da pekiştirmek ve güçlendirmektir" diye konuştu.

Minnihanov, Türkiye ve Rusya Federasyonu hükümetlerinin desteğiyle Tataristan'ın gittikçe güçlendiğini de kaydetti.

Konuşmaların ardından Türk ve Tatar sanatçılar tarafından şarkılar okundu, çeşitli opera ve bale gösterileri sergilendi.