Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.539
2.47%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Demirtaş: KCK siyasi soykırım operasyonu

  Demirtaş, BDP grup toplantısında KCK'nın siyasi soykırım operasyonu olduğunu öne sürdü.
  • 06.12.2011 - 15:11
  Demirtaş: KCK siyasi soykırım operasyonu

  Demirtaş: KCK siyasi soykırım operasyonu #1

  BDP: "5 yılın en sert muhalefetini görecekler"

  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, KCK operasyonları ve terörün finansmanı ile ilgili kanun hakkında iktidara ağır eleştiriler yöneltti

  KCK SİYASİ SOYKIRIM OPERASYONU

  Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Diyarbakır'da 152 sanıklı KCK davasının görülmesine devam edildiğini anımsattı. KCK'nın ''siyasi soykırım operasyonu'' olduğunu öne süren Demirtaş, yerel seçimlerde BDP'nin elde başarı sonrasında düğmeye basıldığını iddia etti.

  3 yıla yakın süredir yargılananlardan birinin dahi savunmasını yapamadığını ifade eden Demirtaş, ''İfade veremediler. Çünkü kendi ana dillerinde konuşmak istiyorlar. Suçların en büyüğü; Kürtler mahkemede Kürtçe konuşmak istiyor'' dedi.

  Demirtaş, davada tahliyelerin gerçekleşmesini temenni ettiklerini dile getirerek, ''Çünkü büyük bir haksızlık ve hukuksuzluk gerçekleşiyor. Biz AKP'nin hukukunu kabul etmek zorunda değiliz. Evrensel hukuk sözleşmeleri vardır. Aramızda suç işleyen varsa biz bundan kaçmayız, yargılasınlar, ama bize AKP hukuku adı altında bir yargıyı dayatamazlar. Arkadaşlarımız Kürtçe savunma yapmakta kararlıdır. Mahkeme bunu kabul etmek zorundadır'' diye konuştu.

  "5 YILIN EN SERT MUHALEFETİNİ GÖRECEKELER"

  Terörün Finansmanın Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı'nı ''çok tehlikeli'' olarak tanımlayan Demirtaş, ''Gizli tanık ile yasada tek muhalefeti biz yapmıştık. Bugün bir çok davada tutuklu olan kişiler gizli tanık nedeniyle tutukludur. Bize destek vermeyen ana muhalefet partisi, bugün en çok o yasalardan şikayet eder hale gelmiştir'' dedi.

  Tasarıyla ''isteyen iktidar yanlısı çevrenin, istediğinin malına el koyabileceğini'' öne süren Demirtaş, şunları söyledi: ''Hükümetin bürokratları oturacaklar 'şunun ekonomik verilerini inceledik, bunun şuradan aktardığı para şu kanalla terör örgütüne gitmiştir' deyip bütün mal varlığını dondurma kararı alacaktır. Bu, Türkiye'deki Terörle Mücadele Kanununda tarif edilen bütün terör suçları için geçerli olacaktır. Şiddete karışan, açıkça destekleyen, finansmanını sağlayan kişileri devlet tespit edebiliyorsa gereğini yapsın.

  Ancak bu yasayı komisyonda da Genel Kurulda da bu haliyle BDP sana çıkarttırmaz. Beş yıldır parlamentodayız. Komisyonda da Genel Kurul'da da son beş yılın en sert muhalefetini görecekler. Tamamımız bu yasanın bu haliyle çıkmaması için sert muhalefetimizi ortaya koyacağız. Parlamentoyu AKP'nin çiftliği haline getiremezler. Muhalefeti de uyarıyoruz; Döner dolaşır kendilerini de yakar, döner dolaşır AK Parti'yi de yakar. Böylesine yoruma açık yasaları asla kabul etmeyiz.''

  Siyasi soykırımın tamamlandığını, tasarıyla şimdi de tasarıyla ekonomik alana yönlenileceğini ifade eden Demirtaş, ''BDP Kürt sorununda çözümün muhatabıdır'' dedi.

  Muharrem ayına girildiğini belirten Demirtaş, Alevi vatandaşların taleplerini sıraladı.

  Demirtaş, ''Sivas'ta 33 kişiyi yakanlar Sivas'ta yaşıyor olmalarına rağmen yakalanamadılar. Yargı, bağımsızlık, tarafsızlık ilkesini korumak istiyorsa, bunu HSYK'dan yazılı açıklama yaparak değil, bu yargılamalarda göstersin'' dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir