Dolar
6.9308
0.4623%
Euro
8.1994
0.4139%
Altın
2011.31
-0.4016%
Borsa
1087.16
0%
G. Altın
448.78
0.4125%
Bitcoin
77301.25
-1.0429%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Demirtaş: Kürtleri de Allah yarattı

  Demirtaş, parti grubunda Erdoğan'ın eleştirilerine yanıt verdi.
  • 22.01.2013 - 13:23
  Demirtaş: Kürtleri de Allah yarattı

  Demirtaş: Kürtleri de Allah yarattı #1

  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş grubunun toplantısında konuştu. Demirtaş konuşmasında Başbakan Erdoğan'ın kendilerini hedef alan sözlerine yanıt verdi.

  İşte Demirtaş'ın konuşmasından satır başları;

  Başbakan'ın Van Belesiyesi'ni istiyorum talimatını hatırlayın. Bu talimattan sonra yereldeki çeteler hızlı şekilde komplo hazırlığına girdi ordaki belediye yöneticilerimizle ilgili dosya hazırlayıp onları tutuklatmışlardır. Van Belediyesini bu şekilde kazanacağını düşünen siyasetçi olabilir mi?

  BELEDİYELER BÖYLE KAZANILMAZ

  Van Belediyesi böyle kazanılmaz. Hakkari, Ağrı Belediyeleri böyle kazanılmaz. Sizin doğrudan talimatınız yoksa sizin talimatınızı yanlış anlayan çetelere telefon açıp sorun bakalım. Bugün Van Adliyesi'nde bu tiyatronun ilk duruşması yapılıyor. Ve bu başkan kendi dilinde savunma yapmak istedi diye mikrafon kapatılıyor. Bizim partimizde siyaset yapıpta İmralı'daki notları okumayan hakkında biz soruşturma yaparız. Partimizin yöneticileri hakkında işlem yapılacak. 22.5 yıl hapis cezası isteniyor. Sadece bu nedenden dolayı.

  DİYARBAKIR NE ZAMAN SAVAŞ MESAJI VERDİ?

  Halkımızın 7'den 70'e parti ayrımı koymaksızın sahiplenme duruş çok iyi anlaşılır umarım. Diyarbakır ne zaman savaş mesajı verdi ki cenazede barış mesajı verdi deniliyor. Bugüne kadar o barış çığlıklarının duyulmamış olması eksiktir. Buna rağmen Diyarbakır'daki mesajın görülmemeye çalışılması o saatlerde yemek programlarının yayınlanması trajedidir. Madem her birimiz akan kandan ızdırap duyuyoruz o saatte yemek programı yayınlayan medya patronları ellerini vicdanlarına koysunlar. Aynı yöntemle devam edilecekse barışın dili nerde kaldı. Siz böyle yaparsanız biz bu süreci nasıl ilerleteceğiz.

  FRANSA'YA DÜŞEN KATLİAMI ORTAYA ÇIKARMAK

  Dün Paris soruşturma ile ilgili açıklama yaptı. Fransa'da savcının yaptığı açıklama soruşturmanın son aşaması değil. Yapılan açıklama tatmin etmekten uzaktır. Fransa'ya düşen tüm bağlantıları ile katliamı ortaya çıkartmaktır. Aradan 10 günden fazla zaman geçti. Bu hummalı çalışma sonucunda ortaya çıkacak şey bu muydu? O kişinin tutuklanan kişinin görüntüleri var diyor. O büro 24 saat incelenen büro. Demekki tüm kayıtlar elde mevcut. Bula bula bu kadarıyla mı uğraştınız.

  TÜRKİYE'NİN BOYNUNUN BORCUDUR

  Türkiye'nin de bu konu üzerinde durması boynunun borcudur. Yok eğer detaylarını biliyorsa hükümetin borcudur. AKP'nin Genel Başkan Yardımcısı Almanya'da da böyle birşey olabilir diyor. Neye dayanıyor. Başbakan'a soruyorum. Kim kime insaf edecek. Elinizdeki listeye göre hangi Kürt siyasetçi infaz edilecek? Paris bilgisi de elinizde var mıydı? Sizin yardımcınız söylüyor. Almanya'da benzeri olacak diyor. Artık bu işlerin nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi olan AKP topu başka yere atamaz.

  UZMANLAŞIN BİRAZ AYIPTIR

  Çağdaş Hukukçular Derneği'ne düzenlenen operasyon dikkatlerden kaçmamamıştır. Hükümete karşı tavırları gizli değil. Bu insanlar yeraltında gezen insanlar değil. Korku filmi gibi bu olay. Bu kadar ucuz tezgah olur mu? Grup Yorum'un bağlama gitarından parmak izi alıyorlar. Gözaltına aldığı avukatın telefonundan mesaj atıyorlar. Uzmanlaşın biraz ayıptır.

  ESAD'IN ARKASINDA DURULAMAZ

  Esad rejiminin oradaki politasının tek saniyesi kabul edilmez. Esad'ın arkasında durulacak uygulaması yoktur. Ama Esad rejimi gibi yeni uluslararası diktatörlükler yaratmak değildir çözüm. Türkiye empariyel düşlere heveslenmiş orada oluşacak yönetimi denetim altına almak istiyorum Kürtlerin hak elde etmesi için Suriye'ye müdahale ederim diyor. Dışişleri Bakana'da Başbakan'a da izah ettik. Oradaki Kürtler Türklerin düşmanı değil.

  BAŞBAKAN BİZE AYAR VERİYOR AMA...

  Sayın Başbakan'ın yeni süreç olarak tarif ettiği süreci dair birkaç nokta var. Bir hükümet bu kadar güçlüyken arkasında kamuoyu desteği varken barışa ve çözüme destek sunarken hükümetin fırsatı kaçırması suç olur. Başka bir şey olmaz. Şimdi geçtiği mikrofonun önünden bize ayar veren Başbakan'a soruyorum. Siz Kürtleri halk olarak görüyor musunuz? Kardeşim canım kardeşim gelin damat haricinde Kürtler halk olarak görülecek mi? Bunun cevabı sürecin gelişimi hakkında bize cevap olacaktır. Halk olarak görecekmiyiz? Kürt sorunu yoktur. Devlet faşizmi sorunu vardır. Sorunun ismi budur. Sayın Başbakan'la aynı şeyleri kastetmiyoruz heralde. Yaradılanı yaradanda ötürü sevmekte güzeldir. Bu çocuk parkının tabelası.

  BU HALKI DA ALLAH YARATMIŞ

  Bu parkın isimi reddedilmiş. Bu halkı da Allah yaratmış. Asimilasyon bitti diyorsan eğer bu halkın parkına bile isim koymasına nasıl karşı çıkıyorsunuz. Biz nasıl ırkçıyız da sen demokratsız. Kürtleri kim yarattı? Bunu da bir açıkla bakalım. Kürt halkı kendi dilini kullanamıyor. Yaradılanın yarattığı Kürt halkı kendi dilinde eğitim alacak mı? Kürt halkı yoktur Kürt kardeşim vardır diyorsun. Ama Yaradan böyle demiyor. Bütüm kavimleri eşit yarattım diyor. Türkler Kürtlere park ismi yasaklansın demiyor. Söyledikleriniz güzel de pratik öyle değil. Bize ayar vereceğinize dönün sokağa bıraktığınız enkaza kullandığınız dile bakın.

  O POLİSTE CANDIR GERİLLA DA CANDIR

  Biz sizden sadaka beklemiyoruz. Halkın gasp edilmiş haklarını istiyoruz. Bu süreç ilerleyecekse bunlara cevap verin. Kendi dilinize uslübunuza bakın. Ölenlerin hepsi candır. Nusaybin'de öldürülen poliste candır, Çukurça'da bıraktığınız gerilla da candır. Bunları hissetiğinizde barışa yaklaşırız.Zorlu süreç olacak.Yol göstermemiz lazım hükümet bunu tek başına beceremez. AKP bunu çözer dersek bu süreç ilerlemeyebilir.

  Görüş Bildir