Petrol
98.52
4.34%
Euro
18.1017
-0.47%
Dolar
18.616
0.17%
Altın
1.014
-0.82%
Borsa
3568
0.39%
Bitcoin
367.292
-1.64%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Demirtaş: PKK ile organik bağımız yok

  BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "PKK ile BDP arasında hiçbir zaman organik bağ olmadı" dedi.
  • 16.06.2012 - 15:04
  Demirtaş: PKK ile organik bağımız yok

  Demirtaş: PKK ile organik bağımız yok #1

  Partisince başlatılan "Diyalog Toplantıları" kapsamında yapılan "Alevilerle Buluşma" etkinliğine katılan Demirtaş, toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı.

  Bir gazetecinin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın açıklamalarıyla ilgili değerlendirmelerini sorması üzerine Demirtaş, şöyle konuştu: "Sayın Bülent Arınç'ın yeni bir yol haritasından söz ediyor olmasını biz çok anlayamadık. Yani 'Ortaya yeni bir yol haritası çıksın, bu yol haritasının bir parçası olarak ev hapsi de olabilir' dediğine göre, mevcut ellerindeki yol haritalarına bir eleştirileri ve önerileri var. Bu her neyse kamuoyuna açık bir şekilde yapmalılar. Çünkü ortada bir karışıklık yok. Ortada bir yol haritası ve protokol var. Buna ilişkin hükümet daha net cevaplar verip, kamuoyunu bilgilendirirse, belki bizler de BDP olarak o sürece katkı sunma konusunda daha yardımcı olabiliriz. Ama bu haliyle, çağrının muhatabı PKK'dır ve 11 aydır İmralı'da tecritte tuttukları sayın Öcalan'dır. BDP bu konuda süreç ilerlerse destek ve yardımcı olabilir. Öncelikle sürecin önü açılmalı."

  "BDP-terör örgütü ilişkisi" konusunda partilerine yapılan eleştirilerin hatırlatılması üzerine Demirtaş, şunları kaydetti: "Sürekli bizim PKK ile organik bağımız varmış gibi göstermeye çalışıyorlar ama bunun gerçek olmadığını söyledik. Fakat biz tabi ki, halkımızın yanındayız. Herhalde AKP'nin yanında olacak halimiz yok. Kimlere umut verdiysek, umut dağıttıklarımızın, Türkiye halkının yanında olacağız. Ama bizi doğrudan PKK ile aynıymış gibi göstermek, büyük bir hatadır, yanlıştır. Öyle olsaydı inanın ki, bunu ifade etmekten de çekinmezdik. PKK ile BDP arasında hiçbir zaman organik bağ olmadı."


  Görüş Bildir