Dolar
7.6378
0.0746%
Euro
8.9849
0.059%
Altın
1908.08
-0.2253%
Borsa
1087.03
0%
G. Altın
469.506
0.0061%
Bitcoin
79720.82
-1.6261%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 20 C

  Demirtaş: Suriye'deki girişimler tehdit değil

  Demirtaş, Kürtlerin Suriye'deki statü girişimlerinin tehdit olmadığını söyledi.
  • 30.07.2012 - 16:52
  Demirtaş: Suriye'deki girişimler tehdit değil

  Demirtaş: Suriye deki girişimler tehdit değil #1

  Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürtlerin Suriye'de statü girişiminin Türkiye açısından tehlike olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

  "KARDEŞLİK HUKUKU GELİŞTİRİLMELİ"

  Demirtaş, "Suriye'de Kürt halkının statü girişimini tehdit ve tehlike olarak algılamak yanlıştır. Kürt halkı da Kürdistan da bu coğrafyanın tarihsel gerçeğidir; ancak bu gerçeği kabullenerek kardeşlik hukuku geliştirilebilir." dedi.

  Demirtaş, sosyal paylaşım sitesi Twitter sayfasında Suriye'de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. "PYD sözcüleri Türkiye'ye diyalog mesajları gönderirken, Türkiye'nin buna karşılık müdahale tehdidiyle cevap vermesi akıllıca bir politika değildir." diyen Demirtaş, hükümetin ilk andan itibaren savaş tamtamları çalmasını görmemezlikten gelip BDP'nin yaptığı iyi niyetli uyarıları kışkırtıcılık olarak sunmaya çalışanların Türkiye'ye iyilik yapmış olamayacaklarını kaydetti.

  "DİYALOĞUN GELİŞMESİ LAZIM"

  Demirtaş, "Böylesi dönemlerde gaza gelip akılsızca davranmak yerine, olup bitenleri milliyetçi-ırkçı yaklaşımlar dışında sağduyu ile değerlendirmekte fayda vardır. Bu tarihsel gerçeği yok saymaya veya yok etmeye dönük her türlü politika gerilime yol açıyor, bunun yerine Kürt halkıyla her yerde diyalog geliştirmek kesinlikle Türkiye'nin yararınadır. Bu çerçevede Suriye Kürtleri ile Türkiye arasında savaşın değil diyalogun gelişmesi lazım." değerlendirmesinde bulundu.

  Diyalogu geliştirme çabasında olduklarını anlatan Demirtaş şunları söyledi: "Partimiz BDP, Türkiye ile Suriye Kürt Yüksek Konseyi ve PYD arasında diyalog kurulması için elinden geleni yapmaya hazırdır. Önümüzdeki günlerde bir BDP heyetini Suriye'de durumu yerinde gözlemlemesi için göndereceğiz. İnşallah çözüm de barış da yakındır."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir