Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2413
-0.72%
Dolar
17.9122
0.02%
Altın
1.022
-0.85%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
414.423
-0.44%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Dengir Mir Mehmet Fırat'tan HDP'ye destek

  AK Parti'nin kurucularından ve eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, seçimde HDP'yi destekleyeceğini söyledi.
  • 13.02.2015 - 04:52
  Dengir Mir Mehmet Fırat'tan HDP'ye destek

  dengir-hdp

  Cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ı destekleyen Fırat'ın ismi bir süredir HDP ile anılıyordu. Fırat'ın seçimlere parti olarak girme kararı alan HDP'den aday olup olmayacağı merakla bekleniyordu.

  "TEKLİF GELMEDİ, GELİRSE DE DÜŞÜNMÜYORUM"

  Rûdaw'a konuşan Fırat, aday olmaya niyeti olmadığını belirterek,"Hem sağlığım buna elvermiyor, hem de Ak Parti'den siyaset yapmış biri olarak oradan ayrıldıktan sonra başka bir partiden aday olmayı uygun bulmuyorum. Bunun için HDP'den aday olmayacağım. Teklif gelmedi, gelirse de düşünmüyorum. Ama seçimlerde HDP'ye elimden gelen her türlü yardımı yapacağım" şeklinde konuştu.

  "HDP'NİN BARAJI AŞMASI LAZIM"

  Fırat, HDP'nin barajı aşması gerektiğini ifade ederek, "Türkiye'de demokrasi ve özgürlüklerin emniyeti için HDP'nin barajı aşması lazım. Aday değilim ancak partiye katılabilirim" dedi.

  "HDP, TÜRKİYE'DE ÖRGÜTLENMELİ"

  HDP'nin bağımsız adaylarla değil de yüzde 10 barajına karşın parti olarak seçimlere girme kararını da olumlu karşılayan Fırat, HDP'ye şu tavsiyelerde bulundu: "HDP'nin bir Türkiye Partisi olması lazım. Sadece belli bölgelerde değil bütün Türkiye'de örgütlenmeli ve siyaset yapmalı. Sadece Kürtler'in değil, bütün halkların demokratik özgürlüklerini korumayı birinci plana alması lazım. Toplumu temsil eden insanlara teklif götürmeleri lazım. Mesela neden bir başörtülü hanım ya da sakallı biri neden milletvekili olmasın?"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir