Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
561.848
-0.89%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  Deniz Baykal neden oy kullanmayacağını açıkladı

  Deniz Baykal, "zihinlerde bir tereddüt oluşmaması için" Meclis Başkanlığı seçimlerinde oy kullanmayacağını söyledi.
  • 29.06.2015 - 13:15
  Deniz Baykal neden oy kullanmayacağını açıkladı

  deniz baykal

  Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensuplarına açıklama yapan CHP’nin TBMM Başkan adayı Deniz Baykal, herhangi bir sorun görülmediği için yarınki oturumu yöneteceğini belirtti.

  Baykal ayrıca hukuki bir engel olmamasına rağmen "Zihinlerde bir tereddüt oluşmaması için" oy kullanmayacağını söyledi.

  SEÇİLMİŞ BAŞKAN OY KULLANAMAZ

  "Yapılan hukuki araştırmalarda, başkanın oy kullanmayacağı ile ilgili düzenlemenin doğrudan seçilmiş başkana yönelik olarak ifade edildiği açıkça görülmektedir. Yani seçilmiş başkanın, başkanlık divanında olsa da olmasa da oy kullanması söz konusu değildir.

  Meclis başkanı, oy kullanma olanağını otomatikman kaybeder. Hangi Meclis başkanı, seçilmiş Meclis başkanı. Geçici olarak görevlendirilen başkanın oy kullanmayacağına ilişkin herhangi bir ifade yoktur. Oy kullanması halinde bunu engelleyecek bir dayanak noktası söz konusu değildir.

  ZİHİNLERDE TEREDDÜT OLUŞTURMAMASI İÇİN OY KULLANMAYACAĞIM

  Pekala geçici başkan görevi geçici başkanvekiline devreder ve iner aşağıdan oyunu kullanır. Bunun uygulaması da vardır. Bütün bunları inceledikten sonra bu konudaki anlayışımı ifade etmek istiyorum.

  Bu tablo karşısında, hukuki bir engel bulunmadığı halde, bir etik problem anlayışı ortaya çıkmaması için, bir siyasi tereddüt ortaya çıkmaması için yarın bulunacağım oturumda oy kullanmayacağım. Yani Meclis'i yöneteceğim ama o turlar sırasında ben oy kullanmayacağım. Oy kullanma arayışı içine girmeyeceğim. Bunu da karar olarak ifade etmek istiyorum."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir