Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 23 C

  Deniz Baykal'ın cumhurbaşkanı tarifi

  CHP'nin eski genel başkanı Deniz Baykal, çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığından memnun değil. Baykal İhsanoğlu'nu Abdullah Gül'e benzeterek "Öyle bir cumhurbaşkanı var zaten" dedi.
  • 23.06.2014 - 09:19
  Deniz Baykal'ın cumhurbaşkanı tarifi

  Deniz Baykal'ın cumhurbaşkanı tarifi #1

  CHP ve MHP'nin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday göstermesine CHP'nin ulusalcı kanadından tepkiler gelmeye devam ediyor. Son olarak, İhsanoğlu'nun adaylığından memnun olmadığı bilinen ancak ne söyleyeceği merak konusu olan Deniz Baykal konuştu. Habertürk'ten Kübra Par'a uzun bir röportaj veren Baykal "Gül’e benzeyen birini getirmek çözüm değil" dedi.

  "PASİF OLSUN KARIŞMASIN" DİYENLER HAKLI DEĞİL

  İşte röportajdaki o bölüm: "Cumhurbaşkanı’nın siyasete müdahalesi güçler ayrılığı açısından tehlikeli değil mi? Devletin temel değerleri zafiyete uğradığı zaman susmayacak bir Cumhurbaşkanı olmalı! Türkiye modelini tolere eden değil sahiplenen, eşit vatandaşlık konusunda kem küm etmeyen, “O kadarını dayatmayalım, olmasa da olur” demeyen, hukuk devletini kimin aleyhine olursa olsun işletecek, Türkiye’nin ana doğrultusunu belirleyecek, dünya sistemi içindeki konumunun bilincinde biri olmalı. “Pasif olsun, karışmasın, kavga etmesin, uslu uslu dursun” diyenlerin haklı olduğunu düşünmüyorum. Öyle bir Cumhurbaşkanımız var zaten. Ona benzeyen birini çözüm olarak kabul etmek mümkün değil... “Cumhuriyet döneminde hatalar yapıldı, kültür ikilemi yaratıldı” deyip bunun tersine doğru yönlendirmeyen, Türkiye’yi Ortadoğu dünyasına monte etme peşinde olmayan, İslam ülkeleriyle ilişkileri iyi tutan ama Türkiye’nin farklılığının bilincinde birine ihtiyaç var. Ne yazık ki böyle bakılmadı. Başbakan’ın kimlik özelliklerinde ayrıştırarak, “Kavgacı, vur-kırcı değil, daha eğitimli, yabancı dil biliyor” diyerek bir kişi seçilmesini doğru bulmuyorum."

  Deniz Baykal'ın cumhurbaşkanı tarifi #2

  MUTABAKATLA KARAR VERİLSE ÜSTLENİRDİM

  Bu mücadeleden vazgeçilmedi, yola devam, “Bundan sonra sen götüreceksin” diyerek mutabakatla bir görevlendirme yapılsaydı bunun sorumluluğu üstlenirdim.

  DENİZ BAYKAL'IN RÖPORTAJININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 

  Görüş Bildir