Petrol
115.07
0.73%
Euro
16.63
2.43%
Dolar
15.75
1.35%
Altın
933.52
1.61%
Borsa
2409
0.78%
Bitcoin
484.250
2.61%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Devlet Bahçeli'den 62.hükümet yorumu

  MHP Lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı devir-teslim töreni ve kurulan 62. hükümetle ilgili yazılı açıklama yaptı.
  • 29.08.2014 - 16:12
  Devlet Bahçeli'den 62.hükümet yorumu

  bahceli

  Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı devir-teslim töreni ve kurulan 62. hükümet ile ilgili yaptığı açıklamasında, "Sipariş üzerine kurulan hükümet böylelikle göreve başlamıştır." yorumunda bulundu.

  "DAVUTOĞLU, ERDOĞAN'IN VASİLİĞİ ALTINDA SİYASİ ÇALIŞMALARINI YÜRÜTECEK"

  Bahçeli, açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

  "Cumhurbaşkanı devir-teslim töreni dün itibariyle yapılmış, hemen arkasından da perde gerisinde planlandığı gibi, 62.Cumhuriyet Hükümeti'nin kurulma çalışmaları başlatılmıştır. Nihayetinde AKP Genel Başkanı olarak seçilen Ahmet Davutoğlu'nun eline tutuşturulan Bakanlar Kurulu Listesi bizatihi hazırlayan ve bakanları isim isim belirleyen Erdoğan tarafından bugün onaylanmıştır. Sipariş üzerine kurulan hükümet böylelikle göreve başlamıştır. Her şeye rağmen, bu yeni gelişmenin aziz milletimize, Türk siyaset ve demokrasisine hayırlı olmasını diliyorum. Bundan sonra Davutoğlu, Erdoğan'ın vasiliği ve himayesi altında siyasi çalışmalarını yürütecektir.

  "ABDULLAH GÜL'E BÜYÜL BİR VEFASIZLIK YAPILMIŞTIR"

  Seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya'ya çıkmadan, selefiyle helalleşip şeklen ve usulen görevi devralmadan önemli sayılabilecek sakat ve sorunlu tasarruflara imza atmıştır. Bu demokratik nezaketsizliği, demokratik ayıbı elbette milletimiz ibretle ve hayretle izlemiştir. Ayrıca 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e büyük bir vefasızlık, haksızlık ve saygısızlık alenen yapılmıştır. Önümüzdeki beş yıllık sürede Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal edecek Recep Tayyip Erdoğan, devletin teamül ve geleneklerini hiçe saymak şöyle dursun, hukukun üstünlüğünü de sürekli olarak baltalamaktadır.

  "ERDOĞAN KENDİ KAZDIĞI KUYUYA DÜŞMÜŞTÜR"

  Seçilmiş Cumhurbaşkanı Meclis'te yemin eder etmez, 28 Ağustos 2014 tarihli Resmi Gazete'nin 2.Mükerrer Sayısı'nda ilan edildiği gibi, Bakanlar Kurulu'nun görevini sürdürmesini istemiştir. Erdoğan, selefi Gül'den görevi (resmen) devralmadan bu siyasi kararı almış, konuyla ilgili açıklama da Cumhurbaşkanlığının sitesinden duyurulmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu'nun 15 Ağustos 2014 tarihli ve 19638395-050-S 2014/3719-9744 sayılı yazısını ilgi tutup 10 Ağustos'ta seçilerek göreve başladığını vurgulamış ve aynen şunları söylemiştir: 'Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 101. Maddesinin dördüncü fıkrası ile 6271 Sayılı Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu'nun 4.Maddesi'nin beşinci fıkrası gereğince, TBMM üyeliğim sona ermesi ve Başbakanlık makamının boşalması nedeniyle, yeni Başbakan atanıncaya kadar Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlığa vekalet etmesi ve yeni hükümet kuruluncaya kadar mevcut Bakanlar Kurulu'nun görevini sürdürmesini rica ederim.' Erdoğan'ın ifadelerinde yemin edilip devir teslim işlemi yapılarak Cumhurbaşkanı görevine başlandığına dair hiçbir atıf ve gerekçe belirtilmemiştir. Seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan en sonunda kendi kazdığı kuyuya çırpınarak düşmüş ve suçüstü yakalanmıştır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir