Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
562.750
-1.76%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Dilipak'tan Mısır'a gidelim diyen Demirtaş'a cevap

  Abdurrahman Dilipak, Demirtaş'ın "Mısır'a gidelim, idamı durdurana kadar çıkmayalım" çağrısına cevap verdi: Bekara karı boşamak kolay...
  • Haber Merkezi
  • 03.06.2015 - 09:27
  Dilipak'tan Mısır'a gidelim diyen Demirtaş'a cevap

  Dilipak tan Mısır a gidelim diyen Demirtaş a cevap #1

  Mısır'da demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi hakkında verilen idam kararı ertelendi. Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Rabia Platformu Sözcüsü Abdurrahman Dilipak, "Dünya kamuoyundaki sert tepki gözlerini korkuttu" dedi.

  "KARAR SİYASİ BİR GERİ ADIMDIR"

  KRT Haber Koordinatörü Çağlar Cilara'nın sorularını yanıtlayan Dilipak, idam kararının ertelenmesinin siyasi bir geri adım olduğunu söyledi. Dilipak, "Dünya kamuoyundaki sert tepki gözlerini korkuttu. Bu açık bir cinayet kararıdır. Hiçkimse bu cinayete destek vermedi. Sisi'ye mali destek sağlayan ülkeler bile cinayet kararı karşısında ne yapacağını bilemediler. Uluslararası kamuoyunun baskısı belirleyeceği bir yere sahip. Erteleme kararı siyasi bir geri adım. Ancak Batı'dan açık bir baskı yok. Batı'nın tavrı yarım ağız. Bugüne kadar darbeye darbe, darbeciye darbeci diyemediler. Bu kadar kaba bir hak ihlali karşısında bu kadarcık bir tepki vermeseler, başka ülkelere yarın insan hakları, hukuk devleti ve demokrasi konusunda ne diyeceklerdi. Mısır içindeki İhvan karşıtı gruplar da bu kararın komik olduğu yönünde açıklamalar yaptı" şeklinde konuştu.

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'na yaptığı, "Birlikte Mısır'a gidelim, idamı durdurana kadar oradan çıkmayalım" sözlerini de değerlendiren Dilipak, "Bekara karı boşamak kolay, gitmek istiyorsanız gidin" yanıtını verdi.

  "BEKARA KARI BOŞAMAK KOLAY"

  "Böyle bir şey yapılacaksa sivil toplumun yapması gerekirdi. Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ı götürüp Mısır'da eylem yaptırmak Sisi'yi meşrulaştırmak anlamına gelir. O biraz dostlar alışverişte görsün, seçmene selam göndermek amacıyla söylendi. Ciddiye alınacak yanı yok. Eğer birileri gitmek istiyorsa gidebilir. Eğer asacaklarsa onların gitmesi engelleyecek mi? Siz oradayken asarlarsa ne yapacaksın, donanma mı göndereceksin, Hava Kuvvetleri'ne emir mi vereceksin? Bekara karı boşamak kolay."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir