Euro
15.2006
-0.66%
Dolar
13.4674
-0.29%
Altın
800.0530
-0.05%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
504.000
5.58%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Dinçer'den dershane ve Fethullah Gülen açıklaması

  Ömer Dinçer Erzurum'da yaptığı konuşmada dershanelerin kapatılmasının cemaate yönelik bir operasyon olmadığını söyledi.
  • 18.11.2012 - 11:07
  Dinçer'den dershane ve Fethullah Gülen açıklaması

  Dinçer den dershane ve Fethullah Gülen açıklaması #1

  Dershanelerin kapatılmasını Erzurum'da yaptığı bir konferansta değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Mesele; 'dershaneyi kapattık' kadar basit değil. Biz hazırlık yapıyoruz ve bütün bu soruların cevabını verecek bütüncül bir yaklaşım tarzıyla Türkiye'de dershane meselesini çözeceğiz" dedi. Dershanelerin kapatılmasının cemaatlere yönelik bir operasyon olduğu yönündeki soruları yanıtlayan Dinçer, Fethullah Gülen'le ilgili bir anısını paylaştı. 

  Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Atatürk Üniversitesinde okuduğu yıllarda o dönem İzmir'de vaizlik yapan Fethullah Gülen'i bir konferans vermek için Erzurum'a davet ettiklerini söyledi. Fethullah Gülen'in afişlerini kentin değişik yerlerine yapıştırdıklarını anlatan Dinçer, Erzurum'daki milliyetçi gençlerin buna itiraz ederek afişleri indirdiğini bildirdi. Dinçer, şöyle konuştu:

  "FETHULLAH HOCA'YA YAPILANI HAZMEDEMEDİK"

  "Biz de bunu hazmedemedik. Bunun üzerine kavga çıktı ve şehirde bir gerginlik oldu. O gün konferansçımız geldi. Dadaş Sineması'nda geniş bir kitleye konferans verdi. Biz konferanstayız. Ama o esnada Erzurum yurtlarında kavga çıkmış. Bize yakın olan arkadaşlar yurdun giriş çıkışını kapatmışlar. Bir dünya mücadele, kavga, gürültü var. 'Birlikte aynı odalarda kalıyoruz. Milliyetçi gençler daha dindar gençlerle aralarında tatsızlık oluyor' diye katların, odaların ayrılmasını istiyor. Yurdu protesto edip ayrılan 200-300 öğrenci dışarıda kaldı. Gidecek yer, otel yok. Kış günü, kara kara düşünüyoruz. Biz de teşkilatın yöneticilerindeniz. İnanılmaz bir şey oldu. O güne kadar bizimle hiç ilgilenmemiş gibi davranan Erzurum halkı tek tek teşkilata geldi. Öğrencileri aldı ve evlerinde misafir ettiler."

  "DERSHANE MESELESİNİ ÇÖZECEĞİZ"

  Bakan Dinçer, kaymakam, belediye başkanları, milli eğitim müdürleri ile yaptığı toplantıyı Xanadu Otelde değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Erzurum'un ilçelerinde pansiyon sorunu bulunduğuna dikkati çekti. Dinçer, dershanelerin kapatılması kararıyla ilgili katıldığı bir yerel TV kanalında şunları söyledi: "Mesele; 'dershaneyi kapattık' kadar basit değil. Biz hazırlık yapıyoruz ve bütün bu soruların cevabını verecek bütüncül bir yaklaşım tarzıyla Türkiye'de dershane meselesini çözeceğiz. Bu meseleyi çözme sürecine kadar konuşmaya başlamışsak, özellikle dershane sahiplerinin bundan bir ders çıkarmaları ve basiretli bir işadamı olarak bir sonuç çıkarmaları lazım. Sınavlar, çocuklarımızın gelecekteki hayatları üzerinde çok belirleyici bir rol oynuyor. Aslında bizim esas razı olmadığımız tarafı bu. Ortaya konulan sınav sistemlerinin çocuklarımızın gelecekle ilgili hayallerini bu kadar belirleyici olmalarıdır. Esas bizim karşı çıktığımız şey bu."


  Görüş Bildir