Petrol
110.91
-0.05%
Euro
17.2811
-0.09%
Dolar
16.0887
0.08%
Altın
965.76
-0.05%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
479.976
1.80%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Alman gazetesine konuştu

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman gazetesine verdiği röportajında "Avrupalılar darbecileri meşrulaştırmaktan uzak durmalıdır" dedi.
  • Ajanslar
  • 31.07.2016 - 18:27
  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Alman gazetesine konuştu

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Alman gazetesine konuştu #1

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung'da 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili röportaj verdi.

  "AVRUPALILAR DARBECİLERİ MEŞRULAŞTIRMAKTAN UZAK DURMALI"

  Röportajda Fransa'nın gerçekleşen korkunç terör saldırısının ardından OHAL ilan ettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, "Biz ona benzer terör saldırısı yaşadık ve OHAL getirmedik. Ancak şimdi çok ciddi bir durum içindeyiz. Avrupa ve uluslararası camiayla diyaloğa hazırız. İletişimi sürdürmeye ve her türlü soruyu cevaplamaya varız. Yakın işbirliğini amaçlıyoruz. Ancak Avrupalılar önyargılı olmamalıdır. Avrupalılar dolaylı olarak darbecileri meşrulaştırmaktan ve onları masum bir şekilde göstermekten uzak durmalıdır." ifadesinde bulundu.

  "GÜLEN'İN BAŞKA BİR ÜLKEYE KAÇMASINA İZİN VERMEMELERİ GEREKİYOR"

  Bakan Çavuşoğlu, FETÖ'nün elebaşı Fetullah Gülen'in darbe teşebbüsünün arkasında olduğuna dair herhangi bir şüphe bulunmadığını belirterek, şöyle devam etti:

  "Bunu, onların ordumuza bağlantılarının deşifre edilmesi nedeniyle de biliyoruz. Darbe gecesi Genelkurmay Başkanımızı derdest eden kişi, onu Fethullah Gülen’le görüştürmek istedi. Darbecilerin terör örgütü ile bağlantıları tespit edildi. İtiraf edenler var. Bu örgütle bağlantıları nedeniyle uzaklaştırılan bazı eski polisler de bu darbenin içinde yer aldı. Bunlardan birisi darbe gecesinde tankın içinde yakalandı. Terör grubuyla bağlantısı nedeniyle polis teşkilatından uzaklaştırılan bir kişinin, tankın içinde ne işi var? Darbenin başarılı olması durumunda yerimize geçecek kişilerin isimlerinin bulunduğu listeleri de bulduk, hepsi söz konusu terör örgütü ile bağlantılı kişiler. Tüm bu bilgileri ABD ile paylaşacağız ve Gülen’in iadesini talep edeceğiz. Ancak önce Gülen’in geçici tutuklanmasını talep ettik. Amerikalıların Gülen’nin başka bir ülkeye kaçmasına izin vermemeleri gerekiyor."

  FETÖ elebaşı Gülen'in ABD'den başka bir yere kaçma ihtimaline ilişkin bazı bilgiler elde edildiğini belirten Çavuşoğlu, "Belli ülkelerdeki yandaşları, onun gelişi için şimdiden hazırlıklara başladılar." dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir