Dolar
7.6656
0.5271%
Euro
8.921
0.1999%
Altın
1862.18
-0.304%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.545
0.1283%
Bitcoin
82350.11
1.111%
22ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 22 C
  Diyarbakır AK Parti il başkanına şarapnel sorusu

  Diyarbakır AK Parti il başkanına şarapnel sorusu

  AK Parti İl Başkanı Halit Advan'ın odasının camındaki şarapnel izi, büyükelçilerin dikkatini çekti.
  • 30.09.2012 - 05:36

  Diyarbakır AK Parti il başkanına şarapnel sorusu #1

  Akşam yazarı Çiğdem Toker, Diyarbakır AK Parti İl Başkanı Halit Advan'ın Yeni Zelanda ve Kanada büyükelçileriyle görüşmesinden ilginç diyaloglara köşesinde yer verdi.

  BÜYÜKELÇİLERİ ŞAŞIRTAN ŞARAPNEL İZLERİ

  Diyarbakır, geçen perşembe günü iki büyükelçi ağırladı. Yeni Zelanda Büyükelçisi Taha Macpherson ile Kanada Büyükelçisi John Holmes, önce Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i; ardından da AK Parti İl Başkanı Halit Advan'ı ziyaret etti. (Commonwealth geleneği Diyarbakır'da da sürüyor gördüğünüz gibi.)

  İki büyükelçi, AK Parti İl Başkanlığı'na girdikleri an, camdaki dört şarapnel izi dikkatlerini çekiyor. Şaşkınlıklarını gizlemeden soruyorlar.

  "CAMLARI ÖZELLİKLE DEĞİŞTİRMEDİM"

  Gerisini, kongre için geldiği Ankara'da büromuza uğrayan Advan'dan dinleyelim:

  "O şarapnel izleri geçen Nevruz'daki saldırıdan kalma. İl Başkanlığımıza molotof atmışlardı. Legal siyasetin bölgede nasıl engellendiğinin anlaşılması için bundan iyi kanıt mı olur? Camları özellikle değiştirmediğimi de büyükelçilere söyledim. Son bir yıldır siyaseten ciddi bir aktivite içine girdik. 'Karşı taraf' rahatsız. 21 Nisan 2011'den beri teşkilatımıza dönük saldırılar yoğunlaştı. Adam kaçırma ve molotofkokteyli saldırıları 57'yi buldu."

  Diyarbakır AK Parti il başkanına şarapnel sorusu #2

  BİR TEK KCK'YI SORMADILAR

  Advan'ın anlatımına göre büyükelçiler, kentteki sosyal yaşamı, istihdamı, meslek edindirme çalışmalarını ve GAP projesini sormuşlar.

  "Peki KCK operasyonlarını sordular mı?" dediğimde ise "Sormadılar. Sanırım ya unuttular ya da ihmal ettiler. Ama sorsalardı, 'örgüt faaliyetlerine katılmamak şartıyla' seçilmiş insanların seçimle gitmesi gerektiğini söylerdim" dedi.

  YEREL SEÇİM ÖNCESİ SANDIK SİMÜLASYONU

  Yerel seçimlerin öne alınması için düğmeye basıldı. Seçimlerin Mart 2014'ten, Ekim 2013'e çekilmesini sağlayacak anayasa değişikliği teklifi, TBMM Başkanlığı'nda.

  Meclis henüz açılmasa da AK Parti, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ni BDP'den almayı şimdiden hedefleri arasına koymuş. Dahası seçim kampanyası fiilen başlamış.

  Diyarbakır'da geçen yıl 74 bin olan üye sayısını 102 bine çıkardıklarını, mahalle teşkilatlarını yenilediklerini aktaran Advan, "Asıl çalışmayı sandık kurullarında başlattık. 3500 sandık için görevliler hazır. Üç turlu eğitim vereceğiz. Aralık ayında da prova niteliğinde sanal seçim yapacağız" diyor.

  "Bu kadar erken neden provaya gerek duyuyorsunuz?" dediğimde şu karşılığı verdi:

  "Son dört beş seçim, sandık kurullarında büyük baskılar yaşandı. Bu baskılar seçim hilelerine dönüşüyor. Son yarım saatte oy kullanmaya gelmeyen seçmenlerin oyunun BDP'ye kullandırılması olayları oldu. Hatta bazı semtlerde, sandıklara fiili müdahaleler oldu. Bunlar rapora bağlanmış olaylardır. Onun için bu sefer işi sıkı tutacağız."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir