Petrol
98.37
1.00%
Euro
18.5788
0.89%
Dolar
17.9508
0.46%
Altın
1.037
0.74%
Borsa
2862
1.15%
Bitcoin
444.240
3.89%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C

  Egemen Bağış Davos'tan döndü

  AB Bakanı Egemen Bağış, Davos dönüşü açıklamalarda bulundu ve ''hodri meydan'' dedi
  • 29.01.2012 - 20:25
  Egemen Bağış Davos'tan döndü

  Egemen Bağış Davos tan döndü #1

  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İsviçre'nin Davos kasabasında gerçekleştirilenDünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısının ardından yurda dönerken, havalimanında Davos'ta gerçekleştirdikleri temaslarla ilgili olarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  FARKLI İLGİ GÖRDÜK

  Bağış, Davos'ta görüştükleri üst düzey yetkililerin Haziran'da İstanbul'da toplanılacak olan Dünya Ekonomik Forumu'na büyük bir heyecan duyduklarını söylediklerini belirterek, "İlk defa doğu ile batı, kuzey ile güney bir araya gelecek. Davos dışında bu kadar kapsamlı bir toplantı düzenlenecek. Dünya çapında bir çok lider, iş dünyasının önde gelen kişiler bazında ve akademik olarak ileri araştırmacılar bazında yoğun bir sayının katılması bekleniyor. Sadece benim İstanbul'da gerçekleştirilecek olan toplantıyla ilgili olarak dört ayrı hazırlık toplantısı yapıldı. Bu sene Davos'ta, Türk heyeti olarak farklı bir ilgi gördük" dedi.

  Kendisine "Sözde Ermeni Soykırımı"nı hatırlatan gazetecilere '1915'te gerçekleşen acıların soykırım olduğuna inanmıyorum ve konuda da herkese hodri meydan diyorum' şeklinde cevap verdiğini anlatan Bağış, "Buradayız. Herkesle tartışabiliriz. Arkadaşlar gerçekten şunu söyleyebilirim ki, böyle saçma bir şey olamaz. İnsanlar inançlarını ifade edebilmelidir. Dünya'nın her yerinde insanlar düşüncelerini ifade edebilirken, demokrasinin beşiği olduğunu zanneden Fransa gibi İsviçre gibi ülkelerde ifade özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmak sadece kağıt üzerinde bir takım kurallardan öteye gidemez. Bu konuda ki hassasiyetimizi her yerde olduğu gibi her zaman devam ettireceğiz" diye konuştu.

  Bağış, Davos'ta Fransa ile ilgili ve sözde soykırım ile ilgili gerçekleri anlattıklarında herkesin Türkiye'ye hak verdiğini ifade ederek, "Aslında işin Türkiye ile Ermenistan'la alakalı olmadığını, tamamen Fransa'da gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimine ait bir kampanya istismarı olduğunu herkes kabul ediyor. Zaten Mayıs'a kadar sabırlı olursak, mayısta bu kilidi Fransız halkı çözecektir. Tabi Fransa'da ki akıl sahibi kişilerin bu yasa ile ilgili olarak karşı imza toplamaları da bizi sevindiriyor. Ümit ederiz ki en kısa zamanda 60 imzayı bulurlar. Ve Fransız Anayasa Mahkemesi de bu yasanın Fransa anayasasına aykırı olduğunu tespit ederek yasayı iptal eder" şeklinde konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir