Egemen Bağış'tan vize müjdesi

Egemen Bağış'tan vize müjdesi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, vizesiz Avrupa için tarih verdi. Bağış, "3-4 yıl içinde Türk vatandaşları AB ülkelerine vize almadan girebilecek" dedi.

CHP SAMİMİ DEĞİL

NTV'nin sorularını yanıtlayan Başmüzakereci Bağış, PKK tarafından kaçırılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün 'ün serbest bırakılmasını istedi. TBMM'nın terör gündemiyle toplanmasının PKK'ya yarayacağını söyleyen Bağış, şöyle konuştu: "CHP'nin böyle bir günde çağrıda bulunması hiç samimi değil. Terör örgütü milletvekilini değil, aklını kaçırmıştır. Meclis'in toplanması örgüte ve örgütün borazanlarına yarar. O milletvekillinin sevdiklerine kavuşması hepimizin ortak kanaatidir. Bu, TBMM'nin şahsına yapılmıştır. CHP milletvekilleri Meclis'te değil, arkadaşlarının evinde toplansalardı daha hayırlı bir iş yapmış olurlardı. AK Parti üyeleri sadece kaçırılmadı, suikaste uğradılar. Kürt vatandaşlarının en büyük düşmanı PKK'dır."

KILIÇDAROĞLU'NUN SÖZLERİ SORUMSUZCA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun bugünkü açıklamalarına tepki gösteren Bağış, "Hüseyin Aygün inşallah bir an evvel serbest bırakılır ve sevdiklerine kavuşur. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını sorumsuzca buldum. Açıklamaları kendi içlerinde bile bu mesuliyeti önemsemediklerinin göstergesidir" dedi.

'PKK TEDİRGİN'

PKK'nın rantı kaybedeceği için tedirgin olduğunu dile getiren Bağış, şöyle konuştu: "Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlettir. PKK sadece bir terör örgütü değil, ciddi bir uyuşturucu çetesidir. İnsan kaçakçılığı da yapıyor. Rantın elden gideceği için tedirgindir." '

ABD ELÇİSİ DE DUA EDİYOR

ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'un kendisine yaptığı ziyarette, Hüseyin Aygün 'ün kaçılmasının da gündeme geldiğini vurgulayan Bağış, şunları söyledi: "ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton iki gün önce ülkemizdeydi. Dışişleri Bakanımız, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızla görüştü. Terörle mücadelede Türkiye'nin yanında olduklarını vurgulamış olması önemliydi. ABD Büyükelçisi, Hüseyin Aygün'ün kaçırılması konusunda Türkiye'yle birlikte olduğunu ilan etti. Sayın Vekilimizin bir an evvel sevdiklerine kavuşması için kendilerinin de dua ettiklerini vurguladı. Kendisiyle terörle mücadele konusunda atılabilecek ortak adımları da konuştuk. AB ile ABD arasında da terörle mücadele konusunda birtakım işbirliği mekanizmaları var. Biz, AB Bakanlığı olarak bu mekanizmalardan Türkiye'nin de en üst düzeyde yararlanabilmesi için çabalarımızı sürdürüyoruz. Bugünkü toplantımızda da ağırlıklı olarak bu konuyu konuştuk."

ŞAMİL BEY'E KATILMIYORUM

Egemen Bağış, AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar 'ın Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasının "danışıklı" olduğu yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Şamil Bey, eski bir gazetecidir, gazeteci refleksiyle söylemiş olabilir. Bu düşüncesine katılmıyorum. Bir CHP'li vekilin Şamil Bey'e küfürlerle cevap vermesini de kabul etmiyorum. Bu işin içinde ne olup bittiği ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE TESPİH, ABD'DE BEYZBOL SOPASI

ABD Başkanı Barack Obama'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la telefonda konuşurken elinde beyzbol sopası bulunmasına gösterilen tepkileri de değerlendiren Bağış, "Bizim kültürümüzde bir insanın tespihle oynaması ne anlama gelirse, ABD kültüründe beyzbol sopasını tutmak da o anlama gelir. O bir samimiyetin göstergesidir. ABD'de birçok kişide beyzbol sopası vardır. Orada 17 yıl yaşamış kişi olarak çok iyi biliyorum" dedi.

BİRKAÇ MEHMET SÖZLERİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik 'in "Birkaç Mehmet için Meclis olağanüstü toplanmaz" sözüne gösterilen tepkileri de eleştiren Bağış, "Hüseyin Çelik net açıklamalar yaptı. Şehitleri küçümsemek haddimiz değil, aklımızdan böyle bir şey geçmez. Onun sözlerinden cımbızlamak doğru değildir. Şehitlerimizin hor görülmeyeceğine adım kadar eminim" dedi.

'SURİYE'DE OYUN İÇİNDE OYUN VAR'

Suriye'deki gelişmeleri de değerlendiren Bağış, "Suriye'de oyun içinde oyun var. Biz de bunlara karşı önlemlerimizi alıyoruz. Zulüm ile abad olunmaz. Uluslararası devletler Esad rejimine karşı desteğini çekmiştir. Türkiye Cumhuriyeti büyük devlet olduğunu gösteriyor" dedi