Petrol
97.75
-0.27%
Euro
18.4152
0.08%
Dolar
17.931
-0.01%
Altın
1.038
-0.07%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.249
-0.43%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Emekli vekiller 6 bin 270 TL alacak

  Meclis 'veto'ya uygun adım attı, emekli vekil 6 bin 270 lira alacak
  • 07.01.2012 - 10:38
  Emekli vekiller 6 bin 270 TL alacak

  Emekli vekiller 6 bin 270 TL alacak #1

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "kamu vicdanında rahatsızlık yarattı" gerekçesiyle iade ettiği milletvekili emekli maaşlarıyla ilgili düzenlemeyi, maaşların katlanmasına neden olan yüzde 60 oranını yüzde 45'e çekerek kabul etti.

  CUMHURBAŞKANI EMEKLİ MAAŞININ YÜZDE 45'İNE ENDEKSLENDİ

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni düzenlemeyle milletvekili emekli maaşlarının 5 bin 860 lira ile 6 bin 270 lira arasında değişeceği bilgisini verdi. Komisyonun dün sabah 1.5 saat süren oturumunda, AK Parti'nin önergesiyle, milletvekili emekli maaşı cumhurbaşkanı emekli maaşının yüzde 45'ine endekslendi.

  VEKİLLERİN MAAŞI 18 BİN TL'YE KADAR ÇIKACAK

  Böylece emekli aylığı da alan milletvekillerinin maaşı 18 bin liraya kadar çıkabilecek. Aynı düzenlemeyle vali, müsteşar ve genel müdür gibi temsil ve makam tazminatı ödenen üst düzey bürokratik görevlerden gelen vekillere, 2 yıl görev yapma koşulu aranmaksızın hemen emekli aylığı bağlanması da öngörüldü. Emeklilik hakkını elde edemeden milletvekilliği sona erenlerden herhangi bir sosyal güvenlik kapsamında olmayanların 4 yıl süreyle primlerinin TBMM tarafından ödenmesi olanağı da geçmiş dönemleri kapsayacak şekilde genişletildi.

  CHP İTİRAZ ETTİ, MHP ÇEKİMSER KALDI, BDP GÖRÜŞMELERE KATILMADI

  AK Parti oylarıyla geçen düzenlemeye CHP itiraz ederken, Önceliğin normal emeklililerin intibak düzenlemesine verilmesini isteyen MHP çekimser kaldı, BDP görüşmelere katılmadı. Eski vekillerin primlerinin kendilerince ödenmesieni isteyenCHP'nin, yüzde 45'lik oranın yüzde 42'ye çekilmesine ilişkin önergesi de AK Partililerin oylarıyla reddedildi.

  BAKAN ÇELİK: BU DA İNTİBAK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gül'ün veto ettiği maddeyi dün görüşerek yeni haliyle kabul eden komisyon toplantısının ardından gazetecilere, "Bu da intibak" dedi. Üzerindeki çalışmalar bitince normal emeklilerin intibak düzenlemesinin de Meclis'e gönderileceğini anımsatan Çelik, "Millet ve vekilleri birlikte intibak olurlar" dedi.

  AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, bir düzenleme yapılmaması halinde gelecek dönemlerde milletvekillerinin milletin değil, holdinglerin vekili olacağını belirterek, "Gençler milletvekili olsun diye Anayasa değişikliği yaptık. Ama genç milletvekilleri 30 yaşından sonra işsiz. 45 yaşında bir vali, 6 ay sonra merkez valisi olsa, sonra gider Muğla'da villasında yaşar. Onun tüm ödemelerini 60 yaşına kadar devlet yapar." dedi

  Komisyon Başkanı Lütfi Elvan da milletvekillerinin aylık 10-11 bin liralık ödeneğinin bürokraside bir genel müdürün temsil ve ağırlama giderlerinin altında olduğunu savunarak, "Milletvekilleri misafirleri geldiğinde kendi cebinden yemek yediriyor, hastanın masraflarını cebinden karşılıyor. Lobi gruplarını anlamak mümkün değil. 'Vurun milletvekiline' diyorlar. Böyle bir anlayış olmaz" dedi.

  Yasadan kimler yararlanacak

  2 bin 395 emekli vekilin maaşı zamlanıyor.
  170 vekil yüksek emekli maaşını garantiliyor.
  120 vekile yüksek emeklilik için prim desteği geliyor.
  Vekilerin bakmakla yükümlü olduğu 15 bin kişi de iyileştirmeden yararlanıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir